"Prędkość nadświetlna" - jakim symbolem się oznacza?

Prędkość swiatła to “c”

“Prędkość nadświetlna” - jakim symbolem się oznacza?

V- zawsze …

 

A “c” przy oznaczaniu prędkości światła jest dlatego, że to “STAŁA”

Nie oznacza się, bo coś takiego w fizyce nie występuje :slight_smile:

 

Zasadniczo prędkość oznacza się małym v, albo pisanym. Raczej nie dużym drukowanym.

 

Tak, małe “v” lub odręcznie pisane z zawijasem :stuck_out_tongue:

Bo “V” to objętość.

 

Jakoś mi się odruchowo napisało “V” zaczynając zdanie :slight_smile:

Objętość, potencjał elektryczny, czasem też oznacza się tak napięcie.

 

Przy czym w tekście pisanym małe drukowane v może się jeszcze mylić z greckim ni. Najlepiej używać pisanego, ja tak zawsze przy piśmie odręcznym robię.

 

Ostatnio miałem do czynienia z przypadkiem, gdzie profesor na ćwiczeniach poprawiał studenta robiącego zadanie na tablicy, by małe w pisał jako drukowane, żeby nie wyglądało jak małe greckie omega.

Generalnie żaden obiekt, który posiada masę nie może się zbliżyć do prędkości światła, więc nie ma sensu wprowadzania czegoś takiego do żadnego potencjalnego równania

dobryrun - jest możliwe aby coś poruszało się szybciej niż światło, pod warunkiem że nie jest to próżnia.

 

A słyszałeś o fizyce kwantowej i teleprotacji kwantowej?

Można wziąć pod uwagę splątanie kwantowe ale o ile wiem, w jego przypadku nie występuje coś takiego jak prędkość.

Nie można przekroczyć prędkości światła ale można ją “oszukać” skracając drogę miedzy punktem A i B poprzez zakrzywienie czasoprzestrzeni - w ten sposób działa napęd warp który nie jest tylko sci-fi ale ma faktycznie podstawy fizyczne w swoim działaniu.

dragonn - Warp to chyba określenie z filmu StartTrek

Jeśt wiele innych “lepszych” określeń np. FTL - Faster Than Light

Tak, jest wzięte z ST ale spotkałem się z nim częściej w jakiś publikacjach niż FTL, np. http://www.geekweek.pl/aktualnosci/10504/nasa-pracuje-nad-silnikiem-warpowym

EDIT

A z resztą, nazywania silnika który zagina czasoprzestrzeń “FTL - Faster Than Light” no jest kłamstwem bo nie przekracza on prędkości światła (z punktu widzenia obserwatora który znajduje się poza statkiem faktycznie może to tak wyglądać, ale nie jest to prawdą).

Nie do końca. Naukowcy domniemają że Wszechświat w pierwszych chwilach po Wielkim Wybuchu mógł rozszerzać się z prędkością większą niż prędkość światła :wink:

Ciekawostka: http://www.matematyka.wroc.pl/matematykawokolnas/predkosc-swiatla

Tu nie chodzi o silnik @dragonn - po prostu tłumacząc to na polski “Szybciej Niż Światło”.

Podobno naukowcy robili eksperymenty i twierdzili, że impuls świetlny o ultrakrótkiej fali (FEMTOSEKUNDA) w jakimś gazie przekroczyło ta prędkość…

Kiedyś czytałem czasopisma coś na temat “Mechaniki Kwantowej”, Teoria Superstrun, kwarki, Tunele czasoprzestrzenne, Czarna Dziura itp. anomalia kosmiczne

 i wszystko co jest z tym związane… Nawet mnie to zaciekawiło… Były artykuły na ten temat, rózne koncepcje…

nie wiem czy ktoś kiedyś sluchał radia BonTon Chełm  i były takie audycje ktore nazywały się “Nautlilus” poruszały paranormalne tematy, nawet o teleportacji, podróże w czasie :smiley:

Jak znajde te czasopisma u siebie to może zrobie screen i zamieszcze je tutaj …

Podobnie jest domniemanie na temat tachionów :wink: ale właśnie chodzi o to że rozszerzenie wszechświata nie podlega prawu że nie może przekroczyć prędkości światła, tak naprawdę znaczna część obiektów w wszechświecie “oddala się od nas z prędkością większa od prędkości światła” bo im dalej obiekt od nas jest tym szybciej się oddala tylko że właśnie on się nie oddala od nas w przestrzeni tylko przestrzeń miedzy nami a tym obiektem “rośnie”.

djzon wiem co to znaczy :wink: ale właśnie chodzi mi o to że przy takich założeniach napędu jakie opisałem nie przekracza on prędkości światła ;). A co do tego to też coś mi moja pani profesor z fizyki ale z tego co pamiętam tutaj chodziło właśnie o jakiś efekt tunelowania czy jakoś podobnie z tego co wiem to po prostu cząstka w jednym momencie znikała i pojawiała się na drugim końcu przejścia, ale nie pamiętam jak to dokładnie było tłumaczone.

 

Tak, bo tu mowa o teleportacji, czyli w tym przypadku natychmiastowego pojawiania się informacji w innym (dowonie oddalonym) miejscu. Jednak jeśli rozumujemy, że chodzi nam o prędkość w sensie szybkości  wykonania jakiegoś zadania - np. przekazania informacji z jednego miejsca do drugiego, to możemy uznać to za pewien instrument. Tak, więc pewna informacja zostania przekazana szybciej niż w prędkości nadświetlnej :slight_smile: Niestety w teleportacji kwantowej nie jest teleportowana materia w dosłownym znaczeniu, lecz informacja o tej materii. Np. przeslanie 4 bitów informacji. Czy to wstęp do teleportacji fizycznych obiektów?

Model inflacyjny i stała Hubbla :wink:

http://wyborcza.pl/1,75400,17238237,Predkosc_nadswietlna_istnieje_i_wiem__jak_jej_uzyc.html#BoxSlotI3img