Prędkość netu w Multimedii


(jarmk) #1

Witam. Korzystam z internetu z Multimedii o prędkości wg umowy 6 Mb. Jednak sprawdzając sobie tę prędkość na różnych stronkach w necie, to ta prędkość jest za każdym razem inna z ogromnym "rozrzutem", bo raz mam np. niby 1 Mb, za trochę 16, a następnym razem 80 Mb....to samo pokazuje mi dodatek do Firefoxa "Broadband Speed Test a Diagnostics"

Zadzwoniłem więc w tej sprawie na infolinię pytając jak to możliwe, że raz mam prędkość 1, a raz prawie 100 Mb...? Powiedziano mi żeby nie zwracać na to uwagi i sprawdzać tylko w ten sposób, że po wpisaniu w przeglądarkę test.mm.pl prędkość zapisu powinna wynosić około 700 KB/s i wtedy jest te rzekome 6 Mb...

Powiedzcie, jak to jest z tą prędkością ? Jak to się przelicza to że 700 KB/s = 6 Mb ?

Szukałem w Google o tych przeliczaniach megabity, bajty , kilo...itd., ale nie mogę połapać tego wszystkiego....


(dark__jedi) #2

W zasadzie to teoretycznie powinno być 750KB/s, choć ja mam także 6Mb/s i zasysa mi w porywach ok. 950-980KB/s więc więcej niż podaje sama firma.

Mi nigdy nie pokryło się z rzeczywistymi możliwościami łącza na stronach do testowania. Znajdź jakąś szybką stronę z plikami i sprawdź bezpośrednio z jaką prędkością pobiera plik. Ewentualnie ustaw kilka plików na torrencie i sprawdź sumaryczne pobieranie.


(bubon) #3

Jeżeli masz internet o prędkość 6 megabitów na sekundę to maksymalna prędkość ściąganego pliku wynosi 6 x 128 kilobajtów na sekundę czyli 768 kB/sek.

Wejdź na stronę test.mm.pl, zacznie ściągać się plik. Ściągaj plik przez co najmniej minutę (lepiej trochę dłużej), po tym czasie zobacz jaka jest prędkość ściąganego pliku. Powinno być ok. 750-768 kilobajtów na sekundę. Jeśli jest tyle to ok. - Jeśli dużo mniej to coś jest nie tak: albo z łączem albo z twoim komputerem, modem, routerem wifi.

Uwaga: zakładam, że masz "czysty" komputer bez wirusów i innych świństw.

Testy najlepiej przeprowadzać łącząc się bezpośrednio z modemem multimedii (niektóre routery wifi spowalniają transfer).

W trakcie testów wyłącz wszystkie programy p2p.


(jarmk) #4

Przy ściąganiu ze stronki test.mm.pl mam cały czas maxymalnie ok. 600 KB/s , oczywiście mam powyłączane wszystko, czyli za mało....dzięki Panowie.


(dark__jedi) #5

Mi zasysa ca 800KB/s ale z doświadczenia wiem, że moje łącze może więcej o niecałe 200KB/s więc też nie do końca jest miarodajne.


(scripter1) #6

Nigdy nie wierzcie testom ze strony dostawcy neta.

Do testów polecam stronę http://www.speedtest.net/ - to najbardziej wiarygodny test jaki znam.

A jeśli chcecie sprawdzić jakość połączenia to polecam stronę http://www.pingtest.net/

PS: Sprawdźcie czy wchodzi wam strona http://forum.allplayer.org/ i http://www.allplayer.org/ bo były doniesienia o blokowaniu tych stron przez mm (jeśli u kogoś one nie wchodzą to proszę o info na PW).


(jarmk) #7

Muszę wrócić do tego tematu. Tak jak mi poradziliście do sprawdzania prędkości łącza używam http://www.speedtest.net. I wszystko było ok, ale od pewnego czasu nie mogę tego zrobić dla domyślnego serwera w Gdyni, bo wciąż mam komunikat:

"latency test returned an error while trying to read the latency file"

I wygląda to http://img7.imageshack.us/img7/4335/xxxyn.jpg

O co chodzi..? Dlaczego nagle tak się dzieje...?


(Cedar) #8

W tej chwili u mnie serwer w Gdyni też nie działa prawidłowo (Neostrada).

Po południu, w domu sprawdzę z Multimedii na tym serwerze, teraz w pracy jestem zmuszony do używania łącza od TP SA.

Czasami niektóre serwery pomiarowe są wyłączane, dodawane są nowe, więc to sprawa normalna.

Proponuję Ci inny sposób na sprawdzenie, według mnie bardzo wiarygodny, napisałem o nim tutaj:

jak-sprawdzic-predkosc-internetu-zeby-miec-100-pewnosci-t414707.html#p2650496 - oczywiście musisz mieć zainstalowany jakiś program do obsługi sieci torrent.


(scripter1) #9

Niestety od ok 2 miesięcy serwer w gdyni (należący do firmy vectra) nie działa, trzeba wybrać inny serwer (u mnie jak najadę na gwiazdkę mam do wyboru Gdynia, Kaliningrad i Klaipeda).

Nawet pofatygowałem się jakiś czas temu napisać maila do Speedtest.net w tej sprawie ale dostałem odpowiedź że to pewno przejściowe problemy z komunikacją między moim operatorem a tamtym serwerem i że powinno niedługo zniknąć (jak widać mylili się).

Może jak więcej ludzi korzystających z różnych operatorów zgłosi im problem to się zajmą tym.


(BartekPLRZ) #10

Do testowania łącza plecam stronkę noc.gts.pl, tam wybierzcie sobie plik do pobrania.

Ja osobiście swego czasu walczyłem z MM o prędkość netu. Bowiem mając 6Mb/s w tstach na speedtest wykazywało mi zawsze 5.84. Również poprzez testowanie na wyżej wymienionej stronce, nie osiągałem zadowalającego wyniku. W końcu dzwoniłem do nich kilkanaście razy i raczyli zapewnić mi tą prędkość. Co więcej nie miałem obiecanych 8 Mb.s w nocy, co także po moich telefonach zostało naprawione

Teraz czekam na początek przyszłego miesiąca, gdyż zwiększyłem u nich neta do 20 Mb/s i mam nadzieję, że obędzie się bez komplikacji.

Mam pytanie, czy ktoś posiada już taką prędkość w MM i jak się spisuje?