Prędkość netu

(Tomaszzz89) #1

Jak to jest z tą prędkością neta?

Mam neostradę o prędkości 1 Mb, a pod Windowsem pokazuje, że 1,3 Mb ?

Z kolei brat ma net 54 Mb/s wg Windowsa. A ile Mb może mieć naprawdę? Jak to się liczy ?:smiley:

(soanvig) #2

Windows nie pokazuje prędkości downloadu tylko prędkość samego łącza. Mi Windows pokazuje np. 100MB/s a mam tak naprawdę 5Mb/s (a tak naprawdę powinienem tyle mieć a mam mniej)

(Kpc21) #3

Nie prędkość netu tylko przepustowość łącza. O prędkości można mówić jeśli chodzi o dane przesyłane przez to łącze.

To co podaje ci system to przepustowość połączenia pomiędzy kartą sieciową, a następnym urządzeniem sieciowym (np. routerem) albo pomiędzy modemem, a centralą.

To, że Windows pokazuje ci 1,3 Mb/s oznacza, że taką przepustowość masz ustawioną w centrali na porcie. A faktyczna zależna jest od umowy.

Natomiast brat jest podłączony do jakiejś sieci lokalnej (domowej albo providera internetowego), która to dopiero podłączona jest do Internetu. I w obrębie tej sieci może przesyłać pliki z prędkością 54 Mb/s.

Ile masz naprawdę, sprawdzisz ściągając plik ze strony http://www.noc.gts.pl/ (są też strony które to mierzą, ale pomiar poprzez ściągnięcie pliku jest najbardziej wiarygodny). Pamiętaj tylko, że przeglądarka podaje prędkość ściągania pliku w kB/s (kilobajtach na sekundę), natomiast przepustowość kanału transmisji (czyli np. łącza internetowego) podaje się w kb/s - kilobitach na sekundę. Oczywiście zamiast jednostek z przedrostkiem kilo- mogą być jednostki mega- lub same bity bądź bajty. 1 B = 8 b.

(Tomaszzz89) #4

Dzięki! Teraz już wiem co i jak.

(suchmen) #5

Przepustowość/rodzaj/pasmo łącza np. kiedyś w aster city było to 10mb/s a teraz jest już 100mb/s i full duplex.