Prędkość transmisji odbierania danych - czemu nie zawsze max

Witam! Mam internet od netii 1Mb.

W ikonce modemu (taki trójkącik) jak wiadomo widać prędkość Wysyłania i Odbierania danych. Czemu gdy przeglądam same strony ta prędkość wynosi 0-10Kb (max 1312) , gdy odtwarzam filmik np. na wrzucie jest wtedy max , gdy pobieram jakiś program np. z dobreprogramy jest max a gdy już chcę coś ściągnąć z BitTorrenta nie ma max (przez to wydaje mi się że pliki ściągają się wolniej)

Jest na to jakaś rada ?

Aha kiedy chcę obejrzeć jakąś transmisje TV poprzez program Sopcast także nie mam max prędkości odbierania , i często się zacina. Kiedy było by max spokojnie nie zacinało by się.

A czy każdy serwer wysyła zawsze dane z taką samą prędkością? Odpowiedź brzmi nie. Na jednych stronka uzyskujesz lepszy transfer na innych gorszy. Może na to mieć wpływ wiele czynników, np. obciążenie sieci w danej chwili, prędkość łącza zarówno twojego jak i drugiej strony, zwierzątka które mogły się zagnieździć w Twoim kompie, itp. A co do sieci p2p to zależe to od konfiguracji programu, jak jesteś podłączony do sieci zarówno ty jak i osoby z drugiej strony (konfiguracja serwera - np. pozamykane porty czy inne ograniczenia, rodzaj IP, etc. - przy necie z Netii nie ma to takiego znaczenia bo IP masz zewnętrzne a porty odblokowane), ilości osób udostępniających dany plik lub jego części, prędkości zarówno ich jak i Twojego łącza, kolejek, etc.

Nie oczekuj, że jak odpalisz torrenta to przez cały czas będziesz miał pełny download i podobnie przy łączeniu się z różnymi serwerami/stronami, odbieraniem multimediów nadawanych strumieniowo (np. radio czy TV internetowa), itp.

Optymalizacja systemu, odpowiednia konfiguracja oprogramowania, skan na obeckość szkodników i coś co na pewno poskutkuje czyli zakup szybszego łącza.

A, że masz internet o prędkości 1 MB to jakbyś dokładnie zapoznał się z umową, to jest to maksymalna prędkość pobierania i nie zawsze ją uzyskasz.

Aha czyli ta prędkość nie jest zależna od dostawcy internetu tylko od tego gdzie wchodzimy (jakie mają servery stronki)

no ale w takim wypadku jak gram w CS’a dajmy na to to czy prędkość będzie max ? Wtedy od czego to będzie zależało?

Nie jak dla mnie wystarczająco :slight_smile:

CS potrzebuje pare kilobajtów transferu, liczy sie czas ( ping ).

najprościej żeby zrozumieć przyjrzyj się na ulice w swoim mieśćie w szczycie zakorkowane ruch wolny i to samo z nętem jest jedno zależy od serwerów i drogi jaką cie do niej prowadzi itp

Łącza są asymetryczne, np. masz teraz pobieranie 128KB/s, wysyłanie chyba 16KB/s

Symetryczne 128KB/s pobierania i 128KB/s wysyłania, ale to raczej mają serwery i więcej kosztuje no i najgorsze dość ciężko dostać dla normalnego użytkownika. A w p2p inni Tobie wysyłają pliki, tak samo jak Ty coś tam na pewno wysyłasz tak inni Tobie też “coś tam wysyłają” a gdyby były symetryki trzeba by lepszych kabli no i wtedy komputery by wysyłały wiele więcej.

Serwery mają dajmy wysyłania 100Mbit, co daje transfer rzeczywisty 12.5MBajta.

Ludzi się podłącza wiele i np. każdemu “ludzikowi” serwer musi wysłać te 100KB/s w końcu serwer nie nadąża i coraz wolniej wysyła te dane i mniejsza prędkość bo musi obsłużyć wszystkich dlatego Ci się zacina i nie zawsze masz obraz płynny.

Serwery w grze mają podobnie, jednak tutaj stosownie ogranicza się graczy, ale jeden może mieć pingi 20-30 a Ty 400, ponieważ między serwerem a tamtym są jedynie dobre kable i nie przeciążone po drodze centrali providerów, a między serwerem a Tobą już tak nie jest, któryś kabel może mieć za dużo danych do przesłania lub centrala providera nie wyrabia i opóźnia całe przesyłanie danych. Niestety w grach online, opóźnienie wyrażane w milisekundach jest bardzo ważne, tymbardziej w CS gdzie 20milisekund może decydować czy Ty kogoś zabijesz czy to ktoś Cię zabije.