Prędkości nagrywania płyt

Wykonałem testy zapisu płyt wraz z weryfikacją prędkości zapisu.

Więc jeżeli ma się dobrą nagrywarkę (powyżej 160zł) i dobre płyty wcale nie trzeba czekać na wolne nagrywanie.

SONY CD-R 700MB (ok. 80gr) - nagrywanie danych bez obaw może być nagrywane z prędkością 40 razy z gwarancją poprawności zapisu. Wolniejsze napędy nie mają problemów z odczytem (testowałem na ośmioletnim Toshiba 24x)

DVD VERBATIM 16x 4,7 GB - dane można nagrywać z prędkością maksymalną 16x z gwarancją poprawności zapisu (według niektórych użytkowników trzeba nagrywać 8x lub 4x ale jest to bzdura, bo raz że dane nagrywają się z prędkością 16x poprawnie to nagrywanie płyty DVD w pół godziny mija się z celem.

PŁYTY CD-AUDIO wbrew poglądom powinny być nagrywane prędkością ok. 8 razy, chyba że chcemy je odtworzyć tylko w nowych odtwarzaczach to możemy dojść do 24x. Płyty nagrywane prędkością 4x czasami przeskakują itp.

MP3 AUDIO przy markowych nośnikach nie muszą być nagrywane wolno. Może być 24x. Szybciej nie ma gwarancji poprawności zapisu.

To są sprawdzone informacje. Co do reszty opcji i nośników nie sprawdziłem i nie daje gwarancji że wszystko pójdzie ok.

Nie chodzi tylko o poprawność zapisu danych (korekcja błędów czy pomijanie sektorów) przy dużych szybkościach wypalania , płyty nagrane wolniej są znacznie trwalsze i ich powierzchnia “zapisowa” znacznie dłużej nadaje się do urzytkowania , płyty wypalanie w domowych wrunkach nie są zabezpieczone (ich warstwa “nośnikowa”) przed utlenianiem się , wypalając wolniej, dane są wypalane (chłopskim rozumowaniem) znacznie głębiej co zapewnia im znacznie większą trwałość , naukowo stwierdzono że płyty przechowywane w jasnym świetle znacznie szybciej się utleniają jak płyty przechowywane w ciemnym opakowaniu lub pomieszczeniu, z własnego doświadczenia wiem że płyty które nagrałem w ubiegłym wieku i przechowywane były w opakowaniu i w ciemnej szafce nadal są sprawne a płyty które gdzieś tam leżały luzem choć nie są porysowane to niektóre z nich już nie działają.

Tak właśnie - CD nie nagrywam szybciej niż 16x, a DVD - nie szybciej niż 4.1x - chyba, że komus się śpieszy.