Preferencje wyglądu GNOME-nie zamyka procesu + CPU 100% zuż

Ostatnio pojawił się u mnie pewien uciążliwy problem dotyczący menedżera wyglądu w GNOME.

Polega to na tym, że po każdym otworzeniu menedżera wyglądu (np. w celu zmiany motywu, tapet itd.) a następnym jego zamknięciu, dochodzi do bardzo wysokiego zużycia CPU i pamięci.

Po 2-3 włączeniach i wyłączeniach tych ustawień wyglądu, mój komputer jest tak zamulony, że praktycznie nie da się nic robić.

Zauważyłem w menedżerze procesów, że cały czas widnieje proces "gnome-appearance-properties --show-page=background ". Pomimo zamknięcia menedżera wyglądu, proces dalej funkcjonuje i do tego wyświetla ogromne zużycie CPU. Tyle jest procesów “gnome-appearance” ile razy wchodziłem do tych ustawień.

Zabicie procesów gnome-appearance oczywiście rozwiązuje problem i wszystko wraca do normy.

Tak wygląda wpis w liście procesów po wykonaniu ps -aux :

mateo 3115 50.2 1.9 25392 10272 ? R 15:40 1:10 gnome-appearance-properties --show-page=background

mateo 3122 44.5 1.9 25392 10276 ? R 15:40 0:55 gnome-appearance-properties --show-page=background

mateo 3129 22.8 1.9 25392 10276 ? R 15:42 0:04 gnome-appearance-properties --show-page=background

Dodam jeszcze, że jak nie zabiję tych procesów to nie mogę normalnie zamknąć X-ów bo wszystko się zawiesza. Dopiero po wciśnięciu alt+ctrl+backspase zamyka się środowisko graficzne i mogę zrebootować system. Czasem również w wyniku tego przeciążenia X-y zawieszają się przy np. próbie zmiany motywu i innych operacjach wykonywanych w preferencjach wyglądu. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale przy ponownym uruchamianiu pojawia się również informacja na czerwono:

killing all remaining process: failed

A taki komunikat wyrzuca w konsoli po uruchomieniu “gnome-appearance-properties” :

mateo@debian:~$ gnome-appearance-properties


(gnome-appearance-properties:3267): Gtk-WARNING **: Error parsing gtk-icon-sizes string:

	'panel-menu=24,24

panel=20,20

gtk-button=18,18

gtk-large-toolbar=24,24'


(gnome-appearance-properties:3267): appearance-properties-WARNING **: Unknown Tag: comment



(gnome-appearance-properties:3267): appearance-properties-WARNING **: Unknown Tag: comment

Co mogę zrobić aby po każdym zamknięciu menu ustawień wyglądu normalnie zamykało również ten proces i aby nie dochodziło do takiego przeciążenia systemu?

Moja wersja GNOME to 2.22.3, a dystrybucja Debian Lenny.

Z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki pomocne w rozwiązaniu tego problemu.

edit: przeinstalowanie GNOME nic nie pomogło …

Moze w nowej wersji gnome już to poprawili? Zgloś buga na bugzille debiana.

Może i poprawili, ale niestety w repozytoriach Debiana Lenny nie ma najnowszego GNOME :frowning:

Bug chyba został już tutaj zgłoszony:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour … bug/236778

Jak widać dotyczy to wszystkich dystrybucji korzystających z GNOME.

Dodam jeszcze, że z początku po instalacji tego nie miałem. Wszystko działało jak należy do czasu aż zacząłem się bawić różnymi motywami, instalować, zmieniać, modyfikować itd. Może to jakiś zainstalowany motyw powoduje u mnie te komplikacje?

Postarałem się wyczyścić jak najwięcej motywów przez usuwanie w preferencjach wyglądu.

W /usr/share/themes mam bardzo dużo różnych motywów, ale nie wiem które tu można usunąć, bo połowa z nich to pewnie są motywy systemowe, których nie chciałbym naruszać. Wszystkie te motywy, które instalowałem ręcznie już chyba usunąłem. “Chyba” bo nie wiem czy znajdują się jeszcze jakieś lokalizacje odpowiedzialne za przechowywanie motywów i ustawień do nich od /usr/share/themes i /home/user/.themes.

Może macie jakiś pomysł, jak to można załatwić, co można zrobić aby wrócić do tego stanu poprzedniego, kiedy menedżer wyglądu działał mi poprawnie?

W jaki jeszcze sposób mogę zdiagnozować co jest konkretnie nie tak?

I co mówią te ostrzeżenia co wypluwa mi w konsoli po uruchomieniu “gnome-appearance-properties” ?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Wywal gnome z opcją --purge i zainstaluj jeszcze raz.

Juz doszedlem co jest nie tak - winny byl jeden z zainstalowanych motywow, ktorego akurat uzywalem i dlatego nie usunalem :slight_smile:

Po usunieciu tego motywu procesy wygladaja tak jak powinny i komp nie zmula.

Napisz do autorów motywu.

Niestety ale dzieje się to również na paru innych motywach niż ten, który obecnie mi sprawiał kłopoty.

Muszę jeszcze dokładniej przetestować co i jak, na których motywach to występuje a na których nie (jedno jest pewne - na systemowych, domyślnych motywach tego problemu nie ma).

Potem faktycznie może napiszę do tych autorów.

Możliwe jest też, że mam po prostu zbyt starą wersję GNOME i dlatego nowo tworzone motywy mogą nie być kompatybilne z moimi X-ami. Ale tutaj pewności nie mam.

Właśnie możliwe że motywy są dostosowane do innej wersji gnome lub gtk…

Dowiedziałem się już w czym leży problem. Opiszę więc jego rozwiązanie, może to przyda się również komuś innemu :slight_smile:

Otóż wszystkiemu winien jest plik .gtkrc-2.0 ukryty w folderze domowym. Obecność tego pliku powodowała opisywane przeze mnie problemy. Usunięcie go rozwiązuje więc problem i znowu mogę cieszyć się wszystkimi dostępnymi motywami.