Preinstalowana Vista wraz z "zewnętrznym" XP - da

Witam!

Posiadam laptopa (jak w opisie) wraz z preinstalowaną Vistą Ultimate (32bit). Mam na dysku ukrytą partycję recovery oraz płytki [recovery z samą vistą (asusowskie, a nie prosto od ms) i do tego CD ze sterami].

Partycje mam tak: C z Vistą i D na dane (i jeszcze ta ukryta sobie jest :slight_smile: )

Chodzi o to, że chce mieć nadal swój XP :slight_smile: bo ta Vista mnie czasami dobija - jest jeszcze niedopracowana… z resztą - sami wiecie :smiley:

Po prostu chcę konfiga dwusystemowego - Vista + XP… ale Vista jest preinstalowana… czy jeśli zainstaluję obok, na D (uwolnie troche miejsca z D, coby mieć na xp, a dane pozostaną wtedy na E) Windowsa XP to będzie to działało??? Który bootmenager będzie? Z Visty czy XP? Powinien XP być zainstalowany najpierw, ale Vista musi być pierwsza - MOGĘ JĄ INSTALOWAĆ TYLKO I WYŁĄCZNIE NA PIERWSZEJ PARTYCJI - C…

Mam nadzieję, że dość jasno się wyraziłem :slight_smile: Vista + XP

Proszę o wasze komenty - czy będzie ok, a jeśli nie, to jakieś rady jak robić… może wystarczy ręczne skonfigurowanie bootmenagera XP, aby widział Viste? (no bo jeśli po Viście wrzuce XP to on się uruchomi - o ile któryś nie wykryje dwóch osów)… Ale namieszałem :mrgreen:

Z góry dzięki za odpowiedzi

Aha - i jeszcze jedno… chciałbym mieć legalną wersję instalacyją visty (nie żadne recovery)… Czy jest jakaś możliwość pozyskania tejże płytki od Asusa albo MS??? Potrzebna mi dlatego, że bez niej nie da rady (wbrew instrukcji z pomocy ms) korzystać z vistowskiego backupu…

Da się tak zrobić

Po instalacji XP

użyj tego

http://www.vistabootpro.org/

No dobra, dzięki za odpowiedź :smiley: Ale co to jest??? Jakiś zewnętrzny bootmenager czy progs do ingerencji w systemowy bootmenager? No i pamiętajcie, że jak już zainstaluję XP to najprawdopodobniej nie będę mógł korzystać z Visty - tylko z XP… Chyba, że bym wrzucił XP, popracował, pokonfigurował i od nowa na C viste wrzucił - może by wykryła xp…

To jest to

Nieprawda, zainstaluj XP i zainstaluj ten program i w zakładce Manage OS Entries dodasz odpowiednie wpisy, program jest prosty w obsłudze

No to to ja wiem, że po użyciu progsa będzie git, ale przed bym miał tylko XP ;p. Dzięki za odpowiedzi, niedługo może zacznę walczyć. :slight_smile: