Prezentacja maturalna z polskiego

Witam. Mam takie pytanie, raczej bardzo dla mnie ważne :). Niedługo mam mature ustną z polskiego, mam temat z literatury. Prezentacja jest jeszcze nie gotowa za bardzo, a matura 14.05… Miałem po prostu kilka problemów z wygrzebaniem czasu, żeby to przygotować (mam sam konspekt i bibliografie). No i teraz kilka pytań:

Pytanie najważniejsze… Mam w bibliografii literaturę podmiotu (4 książki) i literaturę przedmiotu (3 książki). Co by się stało, gdyby w całej mojej prezentacji nie pojawiło się nic z literatury przedmiotu? (Chodzi mi tylko o 6 pkt, byle zdać). Jest szansa, że zdałbym opierając się tylko na literaturze podmiotu i interpretacji lektur w szkole? A jeżeli coś z literatury przedmiotu się w prezentacji znaleść musi to jak dużo i jak to wpleść w temat?

No i pytanie do tych, którzy już ustną mają za sobą; jeżeli prezentacja przygotowana jest dość słabo i nie jest jakoś tam specjalnie bogata w treść, to czy trudno jest naskrobać te 6 punktów? Czy raczej nauczyciele starają się ‘przepchnąć’ przez tą ustną?

To z grubsza tyle. Za wszystkie odpowiedzie będę bardzo wdzięczny. :wink:

Nie musi się nic z tego znaleźć. To są książki, które pomagały Ci w przygotowaniu się do prezentacji, a nie książki na których opiera się prezentacja.

Całe książki :?: :!:

Wszystko zależy od komisji jednak jeśli rozpoczniesz egzamin i swoją prezentację to później jest rozmowa z komisją. Praktycznie jeśli już zaczną z tobą rozmowę to możesz czuć się, że zdałeś na to minimum :wink:

Ja wczoraj miałem swój egzamin ustny z polskiego i wierz mi wchodziłem cały zestresowany… praktycznie nie powiedziałem połowy z tego co miałem zamiar powiedzieć, jednak w pytaniach dość dobrze mi szło… Ostatecznie skończyłem z wynikiem 16pkt. :wink:

Niestety. Co tu dużo mówić… musiałem robić to trochę na odwal, bo czas mnie gonił… No i tak wyszło, że w bibliografii są to całe książki.

To dla mnie bardzo dobra informacja :). Przywróciłeś mi wiarę w zdanie tej matury ^^

No cóż, to czas zacząć przygotowania. Dzięki wielkie za odpowiedź…

Edit: A i jeszcze pytanie: Co jeśli wypowiedź znacznie różni się od ramowego planu wypowiedzi? Czy to stanowi jakikolwiek problem? Czy może ma to służyć tylko dla mnie i jeżeli nie będę przedstawiał prezentacji zgodnie z planem, nie będzie to stanowiło żadnego problemu?

Z tego co wiem, przez to, że nie wybrałeś konkretnych części z tych opracowań komisja może Cie zapytać o całe opracowanie. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

To troche lipa… :? a co z wypowiedzią różniącą się od planu wypowiedzi?

musisz trzymać się tego co masz napisane w konspekcie, inaczej cię obleją

u mnie w zeszłym roku z tego powodu nie zdało parę osób

a tak swoją drogą piszesz, że prezentacje masz nie do końca gotową to się zapytam co ty robiłeś tyle czasu?

teraz będziesz płacił za to, że ci się wcześniej nie chciało lub nie miałeś czasu

chociaż oczywiście życzę ci żebyś zdał :slight_smile:

No dobra, ale powiedzmy mam kolejność w konspekcie: lektura1, lektura2, lektura3… Mogę sobie zmienić tą kolejność w wypowiedzi? Czy nawet głupia kolejnośc jest istotna?

Pracowałem.

Liczę, że uda mi się delikatna improwizacja i stres mnie nie pożre :). W takiej sytuacji przy mniejszym nakładzie pracy można osiągnąć lepsze rezultaty.

Cóż, dzięki ;-), ja też tak sobie życzę :stuck_out_tongue:

Oddając konspekt jakis czas temu powinien w nim być punkt “Kolejność prezentowania”

Co do literatury przedmiotu, to w prezentacji nie musisz zawierać, lecz nie licz na to, że komisja nie słysząc nic z tych lektur nie zapyta Cię o ich treść/porównania/bohaterów