"Primary master drive fails"

Witam! Mój problem wygląda następująco:

Dysk jest wykrywany przez Bios, ale po zresetowaniu komputera już nie… Napisane jest “Primary master drive fails”. Dysk sprawny, bez problemów wykrywany i odczytywany na innym komputerze.

model: WD400EB-00PFO 40GB ATA, sam na taśmie.

Taśmę wymieniałeś ? na nową.

Jak ustawiona zworka na dysku, niektóre starsze WD lubiły ustawienie CS i sam na taśmie - załóż poprawnie taśmę sygnałową.

Reset biosu - dowolna metoda, najlepiej baterią - komp odłączony od zasilania 230V.

Może dysk ma mało czasu na wykrycie ? przy resecie ?

Bootowanie w biosie, dysk twardy - na początek ustaw jako pozycja druga lub trzecia da mu to więcej czasu na rozruch.

Może aktualizacja biosu płyty ?

Metoda prób i błędów.

taśmy wymieniłem na nowe

zworka na SC i sam na taśmie poprawnie podłączonej

bios resetowany 4 razy różnymi metodami

dysk jest wykryty w biosie ale dalej jest napisane “primary master drive fails” i nic się dalej nie dzieje

bootowanie robiłem kilkanaście kombinacji, bios jest aktualny

jakieś dalsze propozycje ;/?

Pomajstruj w BIOSie w parametrach dysku typu LBA, 32Bit Data Transfer, PIO mode itp

To wygląda, że chyba płyta główna ma problem.

Może zasilacz ???.

A próbowałeś podpinać dysk na II kanał IDE, może I kanał uszkodzony ?

obydwa kanały na 100% są sprawne, podpinałem, kombinowałem, robiłem cd-rom i dysk na 1taśmie, zworki itd nic nie pomogło. Płyta główna jest sprawna, bo wcześniej działała (z nowszym dyskiem). Dysk ma już pare lat…

No to, dysk nie lubi się z płytą - jakaś niezgodność ?, nie ma innego wytłumaczenia.

Bios płyty masz najnowszy ?

pare (z 10) lat temu działał jeszcze na tej płytce ;p

Bios nie jest najnowszy

Sprzęt się starzeje, to, że działał, nie znaczy, że dalej będzie poprawnie działał.

Nie wiem czy się to komuś przyda, ale rozwiązałem problem.

Nie doczytałem komunikatu, gdyż jego dalsza treść brzmiała:

“S.m.a.r.t. command failed” wygooglowałem i okazało się, że s.m.a.r.t. dysku wykrył błędy związane z niepoprawnym zapisem danych. W skrócie mówiąc dysk działa, ale wyskakuje sporo błędów jak np: restartowanie się przeglądarek, komunikatorów itp.

DYSK EWIDENTNIE DO WYMIANY! :slight_smile:

Panie Admin, zamykaj Pan :]