Próba ratunku danych

(Patryksalari) #1

Witam, wczoraj oglądając lostów zauważyłem że obraz jakby zwolnił, zminimalizowałem i po chwili wszystko wróciło do normy. Dzisiaj uruchamiając kompa windows nie chciał się bootować, więc odpaliłem fedore z livecd tam gparted wykazał że jest 7 bad sectorów. Postanowiłem się jeszcze upewnić więc wrzuciłem płytke z Hiren Boot cd z partition magic. Jednak zanim odpaliłem partitiona doszedłem do wniosku że (z własnej głupoty) wklepe do wiersza poleceń chkdsk. No dobra zaczęło sprawdzać, wywaliło jakieś błędy zaczął naprawiać, jednak komp zawiesił się przy 21%. Czekałem ok.30 min i bez zmian więc palnąłem głupa i zresetowałem kompa. Po ponownym uruchomieniu tylko BIOS wykrywa dysk. Zainstalowałem na 2 dysku windowsa i ładnie wystartował, jednak gdy podłączam ten niby padnięty dysk windows się nie bootuje, gdy podłączam go przy działającym windowsie ten na chwile się zwiesza ale dysku i tak nie wykrywa. Zależy mi tylko na odzyskaniu danych, liczę na choćby najmniejszą pomoc.

(michal85) #2

Nie wiem w jakim stanie jest Twój dysk ale... Osobiście na początek zrobiłbym kopię 1:1 Ghostem na jakiś inny dysk. Skoro wiesz że masz "bady" to staraj się zminimalizować ilość operacji na dysku. To chyba jedyna szansa. Gdy większość danych będzie bezpieczna (po wykonaniu kopii Ghostem) spróbuj wtedy odzyskać utracone pliki.

(kuba3351) #3

Po co aż płatny Ghost.Dotego wystarczy bezpłatny Easeus Todo Backup.Ma on opcję kopiowania sector by sector.Wtedy każdy sektor jest dokładnie kopiowany, a obraz zajmuje dokładnie tyle ile pomieści dysk.Obraz można potem przywrócić na inny dysk (jest opcja recovery to dissimilar hardware albo zamontować obraz jako dysk w exploatorze windows.Program można pobrać z dobreprogramy.pl.

(Patryksalari) #4

No tak tylko problem w tym że żaden system dysku nie widzi. Tylko tyle że bios go wykrywa...

(michal85) #5

Czyli pod żadnym z programów nawet z kolekcji Hiren's Boot dysku nie widzi? To chyba nie zrobisz zbyt wiele.

Może i masz rację natomiast ja nigdy z niego nie korzystałem a kolega pisał wyżej że ma Hiren's Boota więc automatem Ghost tam jest.

(Patryksalari) #6

A możliwe jest żeby np. komenda chkdsk mogła uwalić MBR ? Może własnie dlatego że MBR jest uwalony żaden system go nie widzi ?

(michal85) #7

Myślę że to raczej mało prawdopodobne że chkdsk uwaliło mbr ale jeśli masz wątpliwości to zawsze możesz spróbować jakiejś komendy np. "fixmbr".

(Ciuci) #8

Podaj smart tego dysku z MHDD.

(Patryksalari) #9

A istnieje jakaś wersja bootowalna z usb, ogarniająca dyski SATA ? Bo zmarnowałem ostatnią płytke na wersje która niby nie ogarnia dysków SATA tylko ATA...

(Ciuci) #10

Jeśli chodzi o MHDD to nie obsługuje on dysków na USB,dysk ATA musi być podpięty jako Master.Może po prostu nie masz przypisanych liter partycji?

(Patryksalari) #11

Ale ja posiadam dysk pod SATA, więc jak :stuck_out_tongue:

(Aciwurra 69) #12

Możliwe że padła ci SA - SERVICE AREA , a jak tak to nic nie zdziałasz.