Problem format laptop XP!

Mam laptopa

HP Pavilion dv6500 Notebook PC (tak jest napisane w biosie)

Fabrycznie mialem na nim zainstalowana viste, ale zepsula mi sie i nie idzie wlaczyc. Chcialem zainstalowac windowsa XP, po wlozeniu plyty pokazuje sie, ze instalator laduje pliki i zaraz pojawia sie komunikat:

Instalator nie znalazł żadnych stacji dysków twardych zainstalowanych na tym komputerze.


Sprawdź, czy wszystkie stacje dysków twardych są zasilane i właściwie podłączone do komputera, a także czy konfiguracja urządzeń związanych z dyskami jest poprawna. W tym celu może byc konieczne uruchomienie dostarczonego przez producenta oprogramowania diagnostycznego lub instalacyjnego.


Nie można kontynuować instalacji. Naciśnij klawisz F3, aby zakończyć pracę Instalatora.

Czytalem juz inne tematy o podobnych problemach i nie znalazlem w biosie opcji, aby zmienic sata mode z AHCI na IDE. Sterownikow rowniez nie moge znalezc do tego modelu laptopa ;/ Bardzo prosze o pomoc i z gory dziekuje :slight_smile:

Musisz poszukac sterowników do dysków sata. Musisz sprawdzić jaki masz dysk i ze strony producenta ściągnąc stery do dysku. W trakcie instalacji windows wciskasz F6 i instalujesz stery do sata i potem windows xp.

nie do dysku tylko do kontrolera w trybie AHCI, na początek sprawdź czy w biosie (zwykle f2,f10) można włączyć/wyłączyć tryb ahci…

Poczytaj to sobie :stuck_out_tongue:

a gdzie moge sprawdzic jaki mam dysk ? windowsa odpalic nie moge, jedyne w co moge wejsc to wiersz polecen (cmd). Moze w biosie jest to napisane ?

edit:

@shadow187 : moj windows xp jest juz z sp3 to chyba nie musze dodawac recznie go nLite’em ?

Sprawdz w biosie bo może masz opcje emulacji żeby kontroler AHCI widział jako ata. Nie w każdym biosie jest ta opcja niestety. Albo odpal jakiegoś linucha. Możesz też sprawdzić na stronie producenta twojego laptopa jaki masz dysk- konfiguracje kompa.

Chyba jednak musisz dziś to przerabiałem tylko z laptopem Toshiba. Windows xp z sp3 też nie miał sterowników ale to pewnie zależy od rodzaju kontrolera.

Jeżeli masz już zintegrowanego SP3, to nie musisz dodawać go nlitem. Tylko sterowniki.

Tam w paczce SATA_driver na tej stronie którą podałem są do wielu wielu modeli.

Swego czasu HP pozbawiła nabywców możliwości wyborów systemów zmuszając do użytkowania Visty , potem naprawiła ten błąd wydając odpowiednie biosy w których jest możliwość przełanczania się interfejsu sata na ata , jeżeli posiadasz taki bios który wymusza użytkowanie Visty to nawet integracja sterowników do kontrolera nie rozwiąże problemów bo system bios nie zezwoli na instalacje XP , jedyne rozwiązanie to ponowna instalacja visty a następnie “zmiana” biosu na odpowiedni , chyba że bios pozwala zbotować dosa z pendriva wtenczas można “zmienić” bios z pamięci na USB.

dodalem wszystkie sterowniki, ale po wyborze partycji otrzymuje blad:

wystąpił błąd podczas aktualizowania informacji o partycji