Problem: GTA IV (mało FPS)

Witam!

Posiadam Ultrabooka Dell XPS 13, no i mam pewien problem z GTA IV, gdyż niezbyt lubi on prawdopodobnie moje APU.

Wiem że powiecie że Ultrabooki nie są do grania, ale ja właśnie potrzebuję sprzętu który jest Ultra cienki, lekki a zarazem można w nim grać w gry.

Parametry:

CPU - Intel Core i7 (2x 2,80GHz - 2 wątki czyli jakby 4x 1,40GHz)

GPU - Intel HD Graphics 3000

Pamięć - 4GB 1633MHz, SSD 256GB (500Mb/s)

System - Windows 8 PRO x64

GTA IV oczywiście orginał.

No i taka sprawa. Na początku GTA wgl. nie chciało się odpalić, różne objawy były z ładowaniem wieczność bo się zawieszała gra, poprzez przestanie działania przy odpalaniu.

Po kombinowaniu kilka H bawienia się w różne zgodności, poustawiałem w folderze GTA IV na płytce plikowi setup.exe kompatybilność z Windows Vista SP2, potem po instalacji kilku plikom na Vistę też, i udało się - gra zadziałała, lecz niestety ustawienia gry wykrywały że moja karta graficzna ma 0MB Pamięci RAM (jak wiadomo ta grafika pobiera sobie pamięć z RAM’u) i wszystko ustawiło na wyłączone (w ustawieniach) - odpaliłem grę, wszystko dość że było czarne (tekstury, postacie, latało wszystko w powietrzu itd.) to jeszcze było 3 FPS’y - No dobra… po kolejnych godzinach kombinowania, znalazłem informację że GTA IV obsługuje tylko Geforce i ATI.

Po jeszcze kolejnych godzinach znalazłem tutorial że może działać GTA IV pod grafiką Intel, jeśli utworzy się w folderze z grą taki pliczek pewien o nazwie commandline.txt z zawartością:

norestrictions

-nomemrestrict

-percentvidmem 100

-availablevidmem 25.0

-refreshrate 60

-renderquality 0

-shadowdensity 0

-texturequality 0

-viewdistance 0

-detailquality 0

-norestrictions

-width 800

-height 600

-availablevidmem 12.0

-percentvidmem 100

-DX9 /low

-renderquality 0

-frameLimit 0

-nomemrestrict

-noprecache

-minspecaudio

-safemode

Ok, odpalam grę, wszystko działa cacy, ustawienia wykryte na najniższe wszystko - mogę je zmieniać, wszystko widać w grze jest około 20 - 25FPS, jest lajcik.

Ustawiam rozdzielczość 1366x768 i FPS’y już spadają do 15 - 20.

I tutaj pada moje pytanie - co zrobić żeby przynajmniej na tej rozdzielczości natywnej było przynajmniej 25 FPS ?

Wiem że nic nie jest kompatybilne z tą grą, od systemu po grafikę - no ale przecież musi coś być chyba co pomoże tej grze ogarnąć FPS’y.

Grałem w gry bardziej wymagające od GTA IV na moim Ultrabooku i działały cacy że ulala.

Grałem w różne gry typu: Battlefield 3, Diablo 3, Assassins Creed 1, 2, Brotherhood, NFS Most Wanted 2012, i żadna z nich nie miała problemów z działaniem (no była tylko jedna - Gothic 3, ale to z pewnością z podobnego powodu co GTA IV, zresztą Gothic 3 ma tak małe wymagania że to niemożliwe że by nie działał na moim Ultrabooku…)

Pozdrawiam!

Ta gra jest (najprawdopodobniej) najgorzej zoptymalizowaną grą wszech czasów. Nie licz na wyciągnięcie więcej FPSów.

Na tej zintegrowanej karcie graficznej raczej nie pograsz w GTA IV. Możesz spróbować ustawić wszystko na najniższe detale oraz zainstalować wszystkie patche to może bedzie jakaś minimalna różnica.

Nie oszukujmy się, że możesz wyciągnąć w tej grze więcej FPS bo raczej jest to niemożliwe. Duża gra z otwartym światem, dobrą grafiką, fizyką i kiepsko zoptymalizowana.

Jeśli oryginał to zainstaluj wszystkie patche po kolei (jeśli wersja STEAM to powinna być aktualna) i graj 20-25 FPS. Jak dla mnie jest to już wystarczająco płynnie, aby zagrać.

@Mogło by być te 25 FPS które jest przy rozdzielczości 800x600, gdyby przynajmniej gra dopasowała się na cały ekran a nie było małe okienko z rozmiarem 800x600 a po bokach, górze i dole czarne. Grając w NFS MW 2012, po ustawieniu obojętnie jakiej rozdzielczości (800x600 także) gra dopasowała się do ekranu (rozciągnęła) w przeciwieństwie do GTA IV -.- A na 1366x768 jednak te 15 - 20 FPS trochę czuć. Może jest przynajmniej sposób na dopasowanie gry przy 800x600 aby nie było czarnych boków ?

@Btw. wersja pudełkowa, instalowałem patch 1.0.7.0 zapomniałem dodać, bez patcha także gra wgl. się nie uruchamiała bo kompatybilność z Win8 nie działała… dopiero po patchowaniu przestał wyskakiwać błąd że gra przestała działać przy uruchamianiu jej.

Dodane 02.02.2013 (So) 10:26

Bez żartów, zainstalowałem do testu GTA IV na tablecie: Acer Iconia W500 co tam jest procesor 2x 1,00GHz (AMD C-50) i działa podobnie co na ultrabooku z kilka X mocniejszym CPU :confused:

Eh co tu powiedzieć Intel HD 3000 w GTA IV cudów nie będzie choćbyś nie wiem co zrobił i jaki procesor miał(możesz mieć mega procesor, ale będzie on ograniczany karta graficzną i jego potencjału nie zobaczysz) ta gra jest skopana po względem optymalizacji poza tym jest jak już wspomniano wcześniej grą z otwartym światem co takiego intela przygniata do podłogi :wink:

Przy 800x600 jest ok tylko paski… hmmmm w opcjach graficznych jak pamiętam jest parametr aspect raito pobaw się nim.

Dokładniej, integra Intela służy do wyświetlania obrazu, czytaj: pulpitu. Do gier musisz mieć grafikę dedykowaną.

i7 i integra… trochę dziwnie kupowany laptop pod gry. Chociaż generalnie granie na lapkach mija się z celem, ale cóż… ludzie próbują.

Jeśli Ultrabook za 6,000zł nie jest do gier to jaki Ultrabook jest do gier? :stuck_out_tongue:

No i po co taki procesor, i dysk warty 1500zł skoro tylko do pulpitu i przeglądania neta, do tego wystarcza zdecydowanie sprzęt do 1000zł (np. chromebook) :stuck_out_tongue:

Ja kupowałem sprzęt za 6k pln po to żeby był ultra-mobilny i był jednocześnie do gier i do pracy, no i we wszystkim radzi sobie doskonale oprócz tej jedynej gry :PP więc taka zła ta grafika to nie jest.

Wiem że zintegrowana grafika nie pozwala na tyle co dedykowana, ale cóż… Ultrabooków z dedykowaną nie widywałem przy zakupie :\

Są ultrabooki w miare wydajne w grach, ale nie kosztujące wcale fortuny http://pclab.pl/art52075-9.html Trzeba jednak świadomie wybierać i iść z duchem czasu, sprzęt elektroniczny b. szybko się starzeje.

Ett… złom :stuck_out_tongue:

HDD ma więc lipa, ja codziennie przenosze nawet do kilkuset GB, i z takim dyskiem to ja nie wiem czy bym to zdołał zrobić chodź w tydzień :stuck_out_tongue_winking_eye:

Na moim dellu 1gb danych przenosi się max do 5 sekund.

Procesor też jest lipny, tylko 1,6GHz i jeszcze chyba 2 wątkowy procesor :stuck_out_tongue:

Waga porażka: 2,25 kg (dla mnie ultrabook musi mieć max 1,5KG)

Wymiary też bardzo grube, aż 20mm, mój ma kształt taki stożkowy i wysokość jest od 6 do 18mm, a tam cały 20mm.

Z wszystkich obecnych na rynku tylko ten Dell mi przypasował, i mówię że nie jest zły, tylko GTA skopane otymalizacją ponieważ każda gra nawet najnowsza mi chodzi bez problemu jak BF3, Crysis 2, NFS MW 2012 itp.

No ale dość offtopu :stuck_out_tongue:

Nie zna ktoś może jakiejś optymalizacji pod tę grę?

Dodam że instalowałem na dużo gorszym sprzęcie to GTA i bez tego pliku commandline chodziło ok (Tablet Acer Iconia W500, procesor 1GHz i też zintegrowana grafika AMD) - więc musi jednak być coś co poprawia tę grę pod grafikę Intel :confused:

Tak jak pisałem, graczem nie jestem za bardzo, i potrzebuję szybkości do pracy i bardzo mobilności, ale od czasu do czasu jak gdzieś jestem, to mam ochotę sobie zagrać i gry są dodatkiem, dlatego też wobec moich wymagań nie było wtedy jeszcze takiego Ultrabooka, który by sprostał moim wymogom.

Pozdrawiam!

Choćbyś nie wiem jakie configi wpisał Intel HD 3000 w GTA IV przy rozdziałce powyżej nawet 1024x768 nie będzie grywalny. Gra źle zoptymalizowana nawet na dobrych kompach(chodzi mi o dedykowane karty graficzne na desktopach nawet) czasami są problemy, że o wykorzystaniu potencjału i7 nie wspomnę bo wielowątkowość i wielordzeniowość(powyżej dwóch) w GTA IV leży i kwiczy.

Nie porównuj zintegrowanego Intela do zintegrowanej AMD bo one mimo wszystko są lepsze bo są wykastrowanymi wersjami dedykowanych kart czego o Intelu nie można powiedzieć. Poza tym twórcy GTA mieli problem z optymalizacją więc nawet sobie głowy nie zawracali Intelem.