Problem: GTA IV (mało FPS)


(Godweles) #1

Witam!

Posiadam Ultrabooka Dell XPS 13, no i mam pewien problem z GTA IV, gdyż niezbyt lubi on prawdopodobnie moje APU.

Wiem że powiecie że Ultrabooki nie są do grania, ale ja właśnie potrzebuję sprzętu który jest Ultra cienki, lekki a zarazem można w nim grać w gry.

Parametry:

CPU - Intel Core i7 (2x 2,80GHz - 2 wątki czyli jakby 4x 1,40GHz)

GPU - Intel HD Graphics 3000

Pamięć - 4GB 1633MHz, SSD 256GB (500Mb/s)

System - Windows 8 PRO x64

GTA IV oczywiście orginał.

No i taka sprawa. Na początku GTA wgl. nie chciało się odpalić, różne objawy były z ładowaniem wieczność bo się zawieszała gra, poprzez przestanie działania przy odpalaniu.

Po kombinowaniu kilka H bawienia się w różne zgodności, poustawiałem w folderze GTA IV na płytce plikowi setup.exe kompatybilność z Windows Vista SP2, potem po instalacji kilku plikom na Vistę też, i udało się - gra zadziałała, lecz niestety ustawienia gry wykrywały że moja karta graficzna ma 0MB Pamięci RAM (jak wiadomo ta grafika pobiera sobie pamięć z RAM'u) i wszystko ustawiło na wyłączone (w ustawieniach) - odpaliłem grę, wszystko dość że było czarne (tekstury, postacie, latało wszystko w powietrzu itd.) to jeszcze było 3 FPS'y - No dobra.. po kolejnych godzinach kombinowania, znalazłem informację że GTA IV obsługuje tylko Geforce i ATI.

Po jeszcze kolejnych godzinach znalazłem tutorial że może działać GTA IV pod grafiką Intel, jeśli utworzy się w folderze z grą taki pliczek pewien o nazwie commandline.txt z zawartością:

norestrictions

-nomemrestrict

-percentvidmem 100

-availablevidmem 25.0

-refreshrate 60

-renderquality 0

-shadowdensity 0

-texturequality 0

-viewdistance 0

-detailquality 0

-norestrictions

-width 800

-height 600

-availablevidmem 12.0

-percentvidmem 100

-DX9 /low

-renderquality 0

-frameLimit 0

-nomemrestrict

-noprecache

-minspecaudio

-safemode

Ok, odpalam grę, wszystko działa cacy, ustawienia wykryte na najniższe wszystko - mogę je zmieniać, wszystko widać w grze jest około 20 - 25FPS, jest lajcik.

Ustawiam rozdzielczość 1366x768 i FPS'y już spadają do 15 - 20.

I tutaj pada moje pytanie - co zrobić żeby przynajmniej na tej rozdzielczości natywnej było przynajmniej 25 FPS ?

Wiem że nic nie jest kompatybilne z tą grą, od systemu po grafikę - no ale przecież musi coś być chyba co pomoże tej grze ogarnąć FPS'y.

Grałem w gry bardziej wymagające od GTA IV na moim Ultrabooku i działały cacy że ulala.

Grałem w różne gry typu: Battlefield 3, Diablo 3, Assassins Creed 1, 2, Brotherhood, NFS Most Wanted 2012, i żadna z nich nie miała problemów z działaniem (no była tylko jedna - Gothic 3, ale to z pewnością z podobnego powodu co GTA IV, zresztą Gothic 3 ma tak małe wymagania że to niemożliwe że by nie działał na moim Ultrabooku...)

Pozdrawiam!


(Rst00) #2

Ta gra jest (najprawdopodobniej) najgorzej zoptymalizowaną grą wszech czasów. Nie licz na wyciągnięcie więcej FPSów.


(berkley) #3

Na tej zintegrowanej karcie graficznej raczej nie pograsz w GTA IV. Możesz spróbować ustawić wszystko na najniższe detale oraz zainstalować wszystkie patche to może bedzie jakaś minimalna różnica.


(BOLO1990) #4

Nie oszukujmy się, że możesz wyciągnąć w tej grze więcej FPS bo raczej jest to niemożliwe. Duża gra z otwartym światem, dobrą grafiką, fizyką i kiepsko zoptymalizowana.

Jeśli oryginał to zainstaluj wszystkie patche po kolei (jeśli wersja STEAM to powinna być aktualna) i graj 20-25 FPS. Jak dla mnie jest to już wystarczająco płynnie, aby zagrać.


(Godweles) #5

@Mogło by być te 25 FPS które jest przy rozdzielczości 800x600, gdyby przynajmniej gra dopasowała się na cały ekran a nie było małe okienko z rozmiarem 800x600 a po bokach, górze i dole czarne. Grając w NFS MW 2012, po ustawieniu obojętnie jakiej rozdzielczości (800x600 także) gra dopasowała się do ekranu (rozciągnęła) w przeciwieństwie do GTA IV -.- A na 1366x768 jednak te 15 - 20 FPS trochę czuć. Może jest przynajmniej sposób na dopasowanie gry przy 800x600 aby nie było czarnych boków ?

@Btw. wersja pudełkowa, instalowałem patch 1.0.7.0 zapomniałem dodać, bez patcha także gra wgl. się nie uruchamiała bo kompatybilność z Win8 nie działała… dopiero po patchowaniu przestał wyskakiwać błąd że gra przestała działać przy uruchamianiu jej.

Dodane 02.02.2013 (So) 10:26

Bez żartów, zainstalowałem do testu GTA IV na tablecie: Acer Iconia W500 co tam jest procesor 2x 1,00GHz (AMD C-50) i działa podobnie co na ultrabooku z kilka X mocniejszym CPU :confused:


(struart) #6

Eh co tu powiedzieć Intel HD 3000 w GTA IV cudów nie będzie choćbyś nie wiem co zrobił i jaki procesor miał(możesz mieć mega procesor, ale będzie on ograniczany karta graficzną i jego potencjału nie zobaczysz) ta gra jest skopana po względem optymalizacji poza tym jest jak już wspomniano wcześniej grą z otwartym światem co takiego intela przygniata do podłogi :wink:

Przy 800x600 jest ok tylko paski… hmmmm w opcjach graficznych jak pamiętam jest parametr aspect raito pobaw się nim.


(proaldek) #7

Dokładniej, integra Intela służy do wyświetlania obrazu, czytaj: pulpitu. Do gier musisz mieć grafikę dedykowaną.

i7 i integra… trochę dziwnie kupowany laptop pod gry. Chociaż generalnie granie na lapkach mija się z celem, ale cóż… ludzie próbują.


(Godweles) #8

Jeśli Ultrabook za 6,000zł nie jest do gier to jaki Ultrabook jest do gier? :stuck_out_tongue:

No i po co taki procesor, i dysk warty 1500zł skoro tylko do pulpitu i przeglądania neta, do tego wystarcza zdecydowanie sprzęt do 1000zł (np. chromebook) :stuck_out_tongue:

Ja kupowałem sprzęt za 6k pln po to żeby był ultra-mobilny i był jednocześnie do gier i do pracy, no i we wszystkim radzi sobie doskonale oprócz tej jedynej gry :PP więc taka zła ta grafika to nie jest.

Wiem że zintegrowana grafika nie pozwala na tyle co dedykowana, ale cóż… Ultrabooków z dedykowaną nie widywałem przy zakupie :\


(Longhorn2009) #9

Są ultrabooki w miare wydajne w grach, ale nie kosztujące wcale fortuny http://pclab.pl/art52075-9.html Trzeba jednak świadomie wybierać i iść z duchem czasu, sprzęt elektroniczny b. szybko się starzeje.


(Godweles) #10

Ett… złom :stuck_out_tongue:

HDD ma więc lipa, ja codziennie przenosze nawet do kilkuset GB, i z takim dyskiem to ja nie wiem czy bym to zdołał zrobić chodź w tydzień :stuck_out_tongue_winking_eye:

Na moim dellu 1gb danych przenosi się max do 5 sekund.

Procesor też jest lipny, tylko 1,6GHz i jeszcze chyba 2 wątkowy procesor :stuck_out_tongue:

Waga porażka: 2,25 kg (dla mnie ultrabook musi mieć max 1,5KG)

Wymiary też bardzo grube, aż 20mm, mój ma kształt taki stożkowy i wysokość jest od 6 do 18mm, a tam cały 20mm.

Z wszystkich obecnych na rynku tylko ten Dell mi przypasował, i mówię że nie jest zły, tylko GTA skopane otymalizacją ponieważ każda gra nawet najnowsza mi chodzi bez problemu jak BF3, Crysis 2, NFS MW 2012 itp.

No ale dość offtopu :stuck_out_tongue:

Nie zna ktoś może jakiejś optymalizacji pod tę grę?

Dodam że instalowałem na dużo gorszym sprzęcie to GTA i bez tego pliku commandline chodziło ok (Tablet Acer Iconia W500, procesor 1GHz i też zintegrowana grafika AMD) - więc musi jednak być coś co poprawia tę grę pod grafikę Intel :confused:

Tak jak pisałem, graczem nie jestem za bardzo, i potrzebuję szybkości do pracy i bardzo mobilności, ale od czasu do czasu jak gdzieś jestem, to mam ochotę sobie zagrać i gry są dodatkiem, dlatego też wobec moich wymagań nie było wtedy jeszcze takiego Ultrabooka, który by sprostał moim wymogom.

Pozdrawiam!


(struart) #11

Choćbyś nie wiem jakie configi wpisał Intel HD 3000 w GTA IV przy rozdziałce powyżej nawet 1024x768 nie będzie grywalny. Gra źle zoptymalizowana nawet na dobrych kompach(chodzi mi o dedykowane karty graficzne na desktopach nawet) czasami są problemy, że o wykorzystaniu potencjału i7 nie wspomnę bo wielowątkowość i wielordzeniowość(powyżej dwóch) w GTA IV leży i kwiczy.

Nie porównuj zintegrowanego Intela do zintegrowanej AMD bo one mimo wszystko są lepsze bo są wykastrowanymi wersjami dedykowanych kart czego o Intelu nie można powiedzieć. Poza tym twórcy GTA mieli problem z optymalizacją więc nawet sobie głowy nie zawracali Intelem.