Problem: Nec DVD_RW ND-3540A

Odtwarzałem sobie muzykę z płyty (data CD) i w środku utworu Winamp się zaciął. Od tego momentu komputer zaczął się wieszać przy odtwarzaniu płyt. Jeśli np. próbowałem przegrać pliki z płyty na dysk to wyświetlał błąd. Następnie przestał odczytywać płyty CD w ogóle (nie może złapać ścieżki).

Stacja jest niewidoczna dla programów używających CD.

Równocześnie nie mam żadnych problemów z odtwarzaniem DVD w tej samej stacji.

Przechodziłem bezskutecznie wszystkie kroki pomocy Windows, aż do wyczerpania. Użyłem czyszczącego CD, bezskutecznie.

Napęd jest nowiutki, nie był używany nawet miesiąc. Analogiczny wypadek miałem w laptopie, więc robię się podejrzliwy.

Czy to awaria głowicy do CD, czy może być coś innego i jak się upewnić, zanim dam napęd do serwisu do którego kompletnie nie mam zaufania, bo od kilku lat dostaję podobne buble. Jeśli więc mogę rozwiązać problem sam to tak będzie dużo lepiej.

Dziękuję za pomoc.

A jak podpięty na taśmie sygnałowej.

Menadżer urządzeń i odinstaluj napęd i kanał IDE na którym podpięty,restart kompa i sprawdź czy wszystko w menadzeże gra.

Jak dalej to samo napęd sprawdź na innym kompie,jak dalej to samo - serwis.

Szefie, ja mam raczej średnią znajomość rzeczy, więc musisz nieco obszerniej tłumaczyć.

Jeśli chodzi o wszystkie wtyki w środku obudowy to są na miejscu, sprawdziłem.

Odinstalowanie napędu ćwiczyłem i nic nie daje.

A kanał IDE, jak odinstalować to nie wiem.

Podpięcie napędów poczytaj:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

Menadżer urządzeń i kontrolery IDE ATA i rozwiń i odinstaluj podstawowy lub pomocniczy kanał IDE w zależności gdzie napęd podpięty,restart kompa i system zainstaluje ponownie i zobacz czy wszystko gra.Z reguły napędy CD/DVD są wpięte na kanale pomocniczym (II kanał IDE).

Sprawdź również tryb pracy(DMA) dysku i napędów tak:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 851#213851

I jak dalej nic napęd podpiąć pod inny komp i sprawdzić.

Wszystko jest jak ma być niestety. Będzie więc inny komp, czyli serwis.

Edit:

Aha, próbowałem podłączyć stary napęd, ale komputer się wtedy nie uruchamia (!?)

Normalnie pisał na wstępie, że cośtam testuje, wyświetlał ze 3 linijki tekstu (komunikat szybko znikał, ale myślę, że to coś podobnego do tego co poniżej), wydawał piknięcie i startował Windy.

Kiedy zakładam stary napęd to pisze, że cośtamtestuje, następnie “Ultra DMA 5 aviable but disabled” czy coś podobnego i się zatrzymuje. Nic nie można zrobić, conajwyżej resetować (to nic nie daje), albo wyłączyć komputer.

Czy to coś pomaga w diagnozie?

Złączono Posta : 02.10.2006 (Pon) 21:21

Napęd miał “wadę fabryczną” sprawa zamknięta i dziękuję bardzo za pomoc :slight_smile: