Problem: Osłabiona przepustowość routera

Witam

Mam następujący problem. Zmieniłem usługę internetową w Vectrze z 8 na 40 Mbit. Mój router: D-link dir 615 wcześniej sobie radził, jednak teraz z modemem Vectrowskim cisco epc3008 są jakieś problemy. Gdy podłączam modem bezpośrednio pod kompa stacjonarnego to jest normalnie 40 Mbit downloadu 2 Mbit uploadu. Jednak gdy podłączam router to mam zarówno na wifi jak i kablu 2-6 Mbit downloadu i 2-5 Mbit uploadu wg speedtest.net (czyli więcej niż przewiduje umowa). Moja konfiguracja routera to:

-dynamic IP (dhcp)

-serwer DNS 8.8.8.8 i secondary 8.8.4.4 (na automatycznym tj. 0.0.0.0 wywalało mi sieć po kilku sekundach)

-firewalle na routerze włączone

-sygnał wifi mieszane 802.11g oraz 802.11n (jeden z laptopów nie ogarniał “n”)

-wifi channel width: 20/40 Mhz (auto)

UWAGA. Mam świadomość tego, że karta w modemie i w kompie to 1Gbit, a router ma 100 Mbitów. Jednak wydaje mi się, że powinien sobie radzić z przepustowością 40 Mbitów, zwłaszcza, że sygnał wifi “n” umożliwia łącza dużych prędkości.

Tylko, że jeśli chodzi o WiFi, to jest małe “ale”

jeśli chociaż jedno urządzenie działa w standardzie innym, niż n, to inne urządzenia też działają w tym standardzie, tj. g router nie jest w stanie obsłużyć jednocześnie g i n, wówczas działa albo w g, albo w n, albo w b czy a. Jednym słowem laptop, który nie ogarnia standardu n, jest wąskim gardłem w sieci.

Sprawdzałeś czy na kablu jest tak samo? Sprawdź jeszcze z wyłączonym całkowicie WiFi.

Oki, niestety akurat dziś wypada mi wyjazd do Poznania ale sprawdzę twoją sugestie jak tylko wrócę. Dzięki za zainteresowanie moim problemem :slight_smile:

W takim razie czekam na informacje.

przy całkowicie wyłączonym wifi osiąga trochę lepsze prędkości ale nawet wtedy nie osiąga chociażby 10 z dostępnych 40Mbitów.