[Problem] Płyta czy procesor

Dobry wieczór.

Mam problem z komputerem, Specyfikacji nie ma sensu podawać(średnia półka), sprawa wygląda następująco. Problemy z komputerem zaczęły się od połowy roku, przez krótki okres pewne urządzenie kuchenne powodowało wywalanie korków, przez takie z zrządzenie losu mój komputer parę razy dostał spadkami napięcia, było to parę razy przez parę dni z rzędu.

Po tych incydentach komputer zaczął sygnalizować problemy, Przy włączeniu komputera należało odczekać okres około kwadransa dla bezproblemowej pracy,

Czyli wyglądało to tak, odpalam komputer, normalnie się uruchamia bez żadnych problemów, loguje się i czekamy 15 minut.

Bez tej praktyki komputer co chwila się zawieszał - blue screen - sypał różnymi możliwymi błędami(zapisałem dwie kartki A4 spisujac te problemy - i nic z tego nie wynikło),

Gdy parę razy się po zawieszał i po resetował i minął ten czas kwadransa było OK. Czasami występował też taki problem że po zawieszeniu się i restarcie komputer odmawiał współpracy i nie chciał wstać, wtedy należało wyciągnąć kabel zasilania i włożyć ponownie i uruchamiał się.

Zasilacz komputerowy TAGAN U660 (600W) zaniosłem do serwisu komputerowego w celu sprawdzenia i wszystko było OK. I tak przez około pół roku komputer działał w takim trybie, te moje lenistwo. :expressionless:

Dodam że w czasie pracy nigdy nie odmówił posłuszeństwa - problemy były tylko z tym nieszczęsnym uruchamianiem.

Dzisiaj uruchamiam komputer, 1 minute działał , zrestartował się i od teraz cały czas się zapętla.

Czyli Start 3s Reset Start 3s Reset.

Poprzekładałem wszystkie części do innego komputera, no i zastała płyta i procesor(Q6600) - których nie mam za bardzo jak samemu sprawdzić.

Sprawdzałem że procek grzeje.

Pytanie:

Płyta czy Procek

Dziękuje za odpowiedzi.

Karty mówią że masz problem.Masz rację,jesteś leniwy nie podając konfiguracji sprzętu.Jak mamy pomóc ? To wróżenie z fusów.

Najpewniej zasilacz. Spróbuj uruchomić komputer na innym zasilaczu i sprawdź czy dalej będą występowały problemy. Jeśli były częste spadki napięcia to zasilacz mógł się uszkodzić i nie ma to znaczenia czy jest to Tagan czy jakakolwiek inna marka. Każdy z zasilaczy jest wrażliwy na tego typu zawirowania z elektryką.

Sprawdź kondensatory na płycie, czy nie są wybrzuszone, one też mogą być sprawcami takich “kwiatków”.

Sprawdziłeś dokładnie dysk? Zrobiłeś gruntowne testy pod kątem występowania bad sektorów i błędów logicznych w strukurze danych na dysku? Częste nagłe wyłączanie zasilania mogło uszkodzić strukturę danych na dysku i stąd te problemy. Jeśli test dysku polegał tylko na podpięciu go do innego komputera i sprawdzeniu czy widać jego zawartość to to o niczym nie świadczy. Zasilacz też może być tu winien ale ja zacząłbym od dysku. Płyta główna? Możliwe ale mogłaby paść chyba tylko z winy zasilacza… Procesor? Raczej napewno nie…

:roll:

Poodlaczałem wszystko co się dało, zostawiłem tylko procesor, płytę, pamięci i zasilacz. Przecież bez tego komputer się uruchomi. Tylko że zaraz się zatrzyma szukając dysku twardego.

Niestety po zostawieniu tylko tych części nadal się zapętla.

Zasilacz sprawdziłem w innych komputerze i chodzi bez najmniejszego problemu. Pamięci także.

Sprawdziłem przed chwilą kondensatory i są nieruszone.

W takim razie sprawdź jeszcze Twój komputer z innym zasilaczem. Może jest jakiś problem z duetem płyta+zasilacz. Jeśli nie zasilacz to już tylko winna może być płyta.

:roll:

Nie zwróciłem uwagi na to że speaker na płycie po wyjęciu pamięci nie piszczy, wiec jutro spróbuje podmienić płytę.

Edit.

Tydzień temu wymieniłem płytę główną i wszystko jest OK.

Temat do zamknięcia.