Problem po formacie .. :(

Witam chciałbym prosić o pomoc w pewnej sprawie dotyczącej formatowania…

Albowiem sformatowałem komputer poprzez płytkę XP wg. poradnika więc all powinno być ok, no ale kiedy format się powiódł rozpoczęła się instalacja wina… dobra już zainstalował się … jestem na pulpicie no i większość plików folderów itp nadal jest na komputerze :frowning: a stary windows został a nowy się zainstalował próbowałem drugi raz i dalej to samo … wychodzi na to jakbym miał 4 windowsy te same na komputerze, może miał ktoś kiedyś podobny problem. Mam 1 dysk C:/, windows XP HE. Muszę zrobić formata ale pewnie znowu będzie to samo … :frowning: i kolejny windows się doinstaluje… a chiałbym że all się skasowało, przy uruchamianiu kompa mam do wyboru który win chcę właczyć … jest 5 do wybory i te same… tu dołączam screen z program files winy…

ddmh0.jpg

błagam o pomoc :frowning:

Na pewno zrobiłeś format? Moim skromnym zdaniem to nie mozliwe chyba ze masz różne partycjer i coś pomieszałeś przy instalce ale moge się mylic wiec niech nikt po mnie nie jedzie :slight_smile:

Wg. mnie to ty nie instalujesz od nowa Windowsa tylko w instalatorze zamiast opcji Nowej Instalacji to starasz się zawsze naprawic stara instalację. Tak mi się wydaje ponieważ foldery Windows są na tej samej partycji :smiley:

Na ekranie w którym w tabelce masz że system operacyjny jest juz zainstalowany to zamiast dawać Enter aby naprawic ten system to daj ESC i wtedy przejdzie Ci do ekranu w którym masz wybór partycji do sformatowania. Wtedy dopiero formatujesz dysk i instalujesz nowego, czyściutkiego Windowsa :smiley:

kosior6 , dokładnie t jest tylko re instalacja.

Kiedyś popełniłem podobny błąd. Miałem dwa Windowsy na tej samej partycji.

gdybym nie widział screena, nie uwierzyłbym, ze jest to możliwe;

możesz usunąć sobowtóry systemu przez edycję pliku boot.ini

wpisz w uruchom cmd, enter i w wierszu poleceń wpisz bootcfg i enter,

wyświetli ci się lista systemów, każda oznaczona numerem - możesz

usunąć zbyteczne wpisując bootcfg /delete /id 2 i enter(2 to oczywiście przykład, gorzej, jeśli wszystkie będą oznaczone 1, ale to raczej nieprawdopodobne); możesz to samo zrobić ręcznie w panelu sterowania-

system-zaawansowane-ustawienia na samym dole - edytuj(ale lepiej przez cmd) - jeśli po edycji system wejdzie normalnie sprawdż, którego katalogu windows używa, a resztę możesz usunąć

gdyby cmd wyświetlił ci, że nie może otworzyć boot.ini lub wymazać wpisu

wpisz attrib -s -h -r C:\boot.ini

żeby się zabezpieczyć przed niespodzianką możesz wcześniej jeden z systemów uczynić domyślnym, czyli domyślnie ładowanym - wpisz

bootcfg /default /id 1(1 to też przykład; przed usunięciem innych możesz sprawdzić, czy rzeczywiście ładuje domyślny)

możesz jeszcze skopiować sobie na wszelki wypadek boot.ini -kiedy

otworzysz go w panelu sterowania przez edytuj wybierz zapisz jako z menu plik, kliknij prawym w otwartym okienku, wybierz nowy - folder,

wpisz nazwę folderu, otwórz i zapisz - będziesz miał na c folder z kopią

możesz jeszcze edytować boot.ini przez msconfig - trzeba to wpisać do

uruchom i enter

jak widzisz rozwiązań jest dużo - najgorszym z pewnością będzie ponowny format

weszłem przez panel dałem edytuj i:

tzn że używa Windows.2? i co tu dalej zrobić usunąc jakąś linijkę ? sry ale nie jestem w tym za dobry… :expressionless:

a powracając do uruchom - cmd/bootcfg nic się nie dzieje pisze że nie może “bootcfg nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnetrzne lub zewnętrzne, program wykonywalny lub plik wsadowy” nawet wpisując to co mówiłeś żeby wpisać jeśli nie będzie chciało to nic się nie wyświetla może u mnie coś nie tak :expressionless:

thx za pomoc :slight_smile:

wpisz do uruchom cmd i enter, i dopiero teraz pojawi ci się wiersz

polecenia i wpisz bootcfg i enter , wyświetli ci właśnie boot.ini;

możesz usunąć, jak pisałem, tylko problem, jakie id(identification)

ci wyświetli - prawdopodobnie windows 2 będzie id1, ale musisz dobrze to sprawdzić, jeśli będziesz miał wątpliwości usuwaj raczej ręcznie;

żeby się zabezpieczyć zrób kopię boot.ini, jak pisałem, np w folderze

boot na c; jeśli nie będzie chciał wejść po zmianach włóż płytkę jak do instalacji, na pierwszym ekranie zaproponuje ci naprawę przez konsolę

odzyskiwania, naciśnij r, potem wpisz numer partycji aktywnej( z reguły 1, konsola wyświetli ci numery), enter, jeszcze raz enter i wpisz

ren C:\boot.ini boot.old (enter)

copy C:\boot\boot.ini C: (enter)

konsola przywróci stary boot.ini sprzed zmian - wyjście z konsoli exit

i restart

w ogóle to, jeśli nie lubisz ryzyka, poprostu usuń windowsy nieaktywne

(aktywny nie da się usunąć), jedyną niedogodnością pozostanie wybór systemów podczas startu, ale i to chyba? da się zlikwidować przez rejestr

Witam! To mój pierwszy post na tym Forum… mam nadzieję, że nie ostatni… :wink:

Kiedyś miałem podobną sytuację. Znajomy poprosił mnie o reinstalację Windows. Odpalam z płytki… usuwam partycje… zakładam nowe… formatuję partycję systemową… rozpoczyna się kopiowanie plików… pierwszy restart i… :o …mam spowrotem starego Windowsa, którego usunąłem razem z partycjami… :o …pomyślałem sobie, że to jakiś cud albo błąd w sztuce… no to jeszcze raz… efekt ten sam… :shock: No to z dyskietki fdisk a potem format… RESPAWN! System wciąż powraca w nienaruszonym stanie! :shock: Chwila zastanowienia… kilka prób… i wyszło szydło z worka… okazało się, że dysk był uszkodzony - dało się wszystko odczytać ale zapis mimo iż różne aplikacje nie raportowały błędów nie utrwalał się w tablicy alokacji. Być może było to jakieś uszkodzenie głowicy zapisująco-odczytującej bo nawet formatowanie dysku przebiegało niby prawidłowo.

Może moja historia pomoże w rozwikłaniu zagadki wielokrotnej reinstalacji systemu w Twoim komputerze…

Pozdrawiam…

Albo spróbuj sformatować partycję systemową tym progsem:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=59&id=1738

Następnie spróbuj uruchomić system; jak się uruchomi to może być to co pisał SilberPunkt , jak nie to ok. Wtedy powinno się zainstalować.