Problem podczas pierwszego uruchomienia laptopa

Witam, znajomy kupił laptopa i poprosił mnie o wgranie Windowsa XP. Poszedłem, włączam i moim oczom ukazuje się logo systemu (?) “suse linux enterprise desktop”. Pod spodem był jakby pasek postępu ale czekam, czekam i nic. Miał dołączoną płytkę z tym systemem więc wgrałem na nowo i dalej to samo. Nacisnąłem ctrl+alt+del i komp się uruchomił ponownie i podczas uruchamiania pojawił się napis

Użyłem google i zmieniłem wartość w biosie z AHCi na IDE, bo podobno inaczej WinXP nie ruszy. Udało się uruchomić instalator Windows XP i instalować system, ale mam pewną wątpliwość co do tego linuksowego systemu. Na płytcę na której się znajdował bylo napisane

“system recovery dvd”

“contains software drivers already installed”

" for software reinstallation and repair only"

a dodatkowo w instrukcji było napisane

“Po włączeniu komputera rozpocznie się proces instalacji oprogramowania. Instrukcje na ekranie poprowadzą poprzez proces instalacji i rejestracji komputera.Po odpowiedzi na pytanie instalatora musisz zakończyć cały proces instalacji bez przerywania.”

Dodatkowo było wspomniane o tym, że zalecana jest rejestracja systemu operacyjnego.

Czy ta procedura instalacji i rejestracji komputera o której mowa w instrukcji jest niezbędna do poprawnego działania systemu czy można spokojnie wgrać WinXp a na tamten system nie zwracać uwagi? Nie chcę czegoś zmajstrować w dopiero kupionym laptopie więc proszę o rady.

To drugie. Poza tym systemów Linuksowych się nie rejestruje. Skoro masz Recovery DVD to nie musisz się niczym przejmować. Wyczyść dokładnie dysk i zainstaluj XP

Dzięki, mam jeszcze pytanie odnośnie sterowników. Model laptopa to HP ProBook 4510s. Wszedłem na stronę hp żeby pobrać stery ale jest ich tam dość dużo jak na jeden komputer, dlatego pytam czy wszystkie muszę zainstalować?

KLIK

Są tam np dwa do grafiki, czy dźwięku i nie wiem czy mam instalować oba czy tylko jeden…

Driver - Network - jest tam 6 plików do pobrania, to można zainstalować wszystko?

Pytam, bo w swoim MSI miałem dużo mniej roboty…

Zrobił mi się mętlik w głowie dlatego piszę…

Oczywiście, że nie. HP oferuje sporo programów zbędnych z punktu widzenia użytkownika, np. informacja o nowościach produktowych, aktualizacja oprogramowania HP itd

Spokojnie można sobie to podarować

OK, tego nie, a co jeśli chodzi o dźwięk, grafikę, czy network (6 plików). Jak ktoś może niech kliknie na “KLIK” w moim poprzednim poście to zobaczy że jest tego trochę.

Chodzi o to, że sterowniki są robione do serii, której poszczególne modele mogą się różnić parametrami. Stąd kilka wersji sterowników. Musisz uważnie popatrzeć co masz u siebie i pod to konkretne urządzenie pobierasz sterownik

W menedżerze urządzeń znajdę takie informacje?

Nie. Menadżer nie pokaże Ci informacji o urządzeniach, które są niezainstalowane. Proponuję pogrzebać na stronach HP podając numer seryjny laptopa. Powinna się pojawić Twoja konfiguracja