Problem przy włączaniu komputera

(Mellonixx) #1

Przejdę od razu do rzeczy: Ostatnio wymieniałem w komputerze rodziców napęd DVD. Wszystko poszło dobrze, podłączyłem wszystkie kable i włłączyłem kompa. Niestety, pokazał się komunikat:

Auto Detecting Pri Master... Press To abort.

Niestety, przerwać operacji się nie da, po prostu nie reaguje na wciskanie F4. Po odłączeniu z sieci, pokazał się komunikat, ż którego wyczytałem, że stan dysko twardego jest zły i żeby kontynuować wciśnij F1. Tak zrobiłem, przeniosło mnie do jakiejś tabeli z rózniymi inf. dot. komputera. Trochę się na tym znam, ale nic podobnego wcześniej mi się nie zdarzyło i zupełnie nie wiem co mam dalej robić, jestem w martwym punkcie.

Specyfikacja (dość wiekowy)

AMD 1700+

Zint. Karta Graf.

HDD - nie pamiętam, ale wiem że SONY

Komputer jest dość stary, nikt z obsługujących nie wie jaka jest płyta gł. (rodziców to raczej nie interesuje) więc nie wrzucajcie mi z tego powodu.

(Cosik Ktosik) #2

Ustawiłeś prawidłowo zworki tj wg kolejności na taśmie:

master---slave-------------płyta główna

Czy zmieniałeś taśmy od dysku/napędu?

Czy można włączyć system? Jeżeli tak, to podaj odczyt danych SMART dysku z programu HD Tune, zakładka Health.

Przeskanuj także dysk na bad sektory (zakładka Error Scan).

(Mellonixx) #3

Systemu włączyć się nie da, ale mimo to wyświetla się napis o stanie smarta- BAD

Bardzo prawdopodobne jest, że źle podłączyłem Slave'a i mastera, bo ukazał mi się taki komunikat:

Auto-Detecting Pri Slave...... Not detected

-()- Pri Master.... Not Detected

-()- Pri Slave......Not detected

SMART status and Capable BAD backup and replace

Z tego co zrozumiałem, mam ponownie podłączyć mastera i slave. Jednak tak patrzę na ten dysk twardy- i nie mam pojęcia jak to podłączyć. Czy ktoś mógłby mi podać jakąś wskazówkę jak to zrobić?

(Kabuto1378) #4

reset biosu

jeżeli płyta ma odrębny kanał IDE (pod to złącze jest DVD) to podłącz pod nie jeżeli nie w jednym kanale ustaw dysk twardy jako Master a DVD jako Slave.

Jaki masz dysk twardy powinna być na nim informacja jak ustawić zworki by dysk/DVD pracował jako Master/Slave.