Problem - ram lub plyta

Witam

Coz, nie za dlugo cieszylem sie nowym mobo, pare dni temu z powodu nadmiaru wolnego czasu postanowilem wrocic do gry w wow’a, wiec zaczely sie instalacje, sciaganie patchy, reinstalacje, dodatkowo wczoraj na stronie Gigabyt’a pojawil sie nowy bios F5, nie czekajac wgralem go czym predzej.

I zaczelo sie od tego, ze dysk twardy podczas grania w wowa po prostu sie wylaczal przy czym to oczywiste komp sie resetowal.

Sprawdzilem temperatury, napiecia - wszystko wygladalo ok, potem zaczely sie pojawiac bledy odczytu/zapisu na hdd.

Pomyslalem sprawdze ram, zapuscilem memtesta i coz, same bledy od samego poczatku, teraz wyciagnolem jedna kosc, memtest, zero bledow, winda chodzi pieknie, wkladam druga w miejsce pierwszej, to samo, zero problemow. Zaczolem przedladac pamieci, kombinowac, komp pracuje dobrze tylko i wylacznie z jedna koscia, z dwoma (nie wazne czy dual czy single) wszystko sie sypie.

Tutaj zwracam sie do was z pytaniem co sie stalo, ram czy mobo zawiodly? wszystko pracowalo ladnie przez miesiac (w dualu).

Dodam ze wrocilem do biosu F4 ale dalej to samo.

BTW w skutek tego przekladania chyba uwalilem pierwszy slot na ram, tam juz nic nie dziala, pozostale sa sprawne.

Pozdrawiam

zwiększ napięcie pamięci, jakie ono teraz jest? Jakie to są pamięci? Masz możliwośc sprawdzenia ich gdzie indziej? Zmniejsz ich częstotliwość, proc kręcony?

Dysk… jaki? Zmieniałeś taśme ATA/kabel SATA?

Witam!

Wiem, że to nic nie wniesie do tematu, ale chciałem się za pytać po co wgrywałeś nowy BIOS? Czy były jakieś problemy z płytą lub jej działaniem?

ps. teraz to chyba trzeba poczekać na jeszcze nowszy BIOS - być może to w jakiś sposób przywróci normalne działanie.

Niepokojące jest to, że piszesz o zniszczonym slocie - niemniej dual i tak chyba będzie działał na 2 i 4 slocie.

McDracullo wszystko ustawione na domyslne (auto), Geile (caly konfig w sygnaturce), poki co nie mam gdzie ich sprawdzic.

Co do hdd, narazie mam na ATA, a zlacze ata na plycie zajete, wiec korzystam z przejciowki, ale mysle, ze nie tu tkwi problem, poniewaz z jedna koscia nie ma zadnych problemow.

Remix tak jak pisalem w zadnym ukladzie dual nie dziala, moge uzywac tylko 1 kosci.

A jak włożysz tak, żeby działały w singlu? tzn dwie kości, ale włożone do singla.

jaka to przejściowka? Podepnij do mobo i zobacz czy nadal będa błedy. Zmień taśme na inną.

Tez nie dziala, jakkolwiek bym nie wlozyl 2 kosci, komp nawet nie wstaje (wydaje 1 dlugi bip).

Dzis siedzialem na tym znowu, tylko jedna kosc jest sprawna w 100%, na drugiej komp wstaje laduje winde, ale po “zapraszamy” komp sie resetuje.

Przejsciowka to Gigabyt’a ATA na SATA do tej pory na 3 plytach dziala bez zarzutu.

Pozyczylem hdd na sata, ale to samo, w polaczeniu z 2 kosciami nie wstaje.

Wydaje mi sie, ze uszkodzeniu ulegl 1 modul, nie pamietam czy to wlasnie ten modul bym w tym uszkodzonym slocie ale chyba jesto to ze soba powiazane, ram poszedl i zabral ze soba slot :cry:

Co o tym myslisz? Co moglo to spowodowac? nowy bios? przegrzanie?

Jeden długi dźwięk - błąd DRAM.

Sprawdź pamięci na drugim komputerze.

Poluźnij timingi bo w dualu pamięci kręca się zazwyczaj gorzej, dlatego błedy moga być z jedną kością.

No coz ustawilem 200 mhz i najslabsze dostepne timingi, w dalszym ciagu slot 1 nie dziala, i na jednej z kosci system wywala przy ladowaniu, o 2 czy to w dualu czy w singlu moge zapomniec.

Narazie nie mam gdzie sprawdzic. Chyba bede musial wyslac plytke i ram do serwisu ale to dopiero po egzaminie. Mam tylko nadzieje, ze nie beda robic problemow z realizacja gwarancji? :?