Problem - ram lub plyta

(Towdii) #1

Witam

Coz, nie za dlugo cieszylem sie nowym mobo, pare dni temu z powodu nadmiaru wolnego czasu postanowilem wrocic do gry w wow'a, wiec zaczely sie instalacje, sciaganie patchy, reinstalacje, dodatkowo wczoraj na stronie Gigabyt'a pojawil sie nowy bios F5, nie czekajac wgralem go czym predzej.

I zaczelo sie od tego, ze dysk twardy podczas grania w wowa po prostu sie wylaczal przy czym to oczywiste komp sie resetowal.

Sprawdzilem temperatury, napiecia - wszystko wygladalo ok, potem zaczely sie pojawiac bledy odczytu/zapisu na hdd.

Pomyslalem sprawdze ram, zapuscilem memtesta i coz, same bledy od samego poczatku, teraz wyciagnolem jedna kosc, memtest, zero bledow, winda chodzi pieknie, wkladam druga w miejsce pierwszej, to samo, zero problemow. Zaczolem przedladac pamieci, kombinowac, komp pracuje dobrze tylko i wylacznie z jedna koscia, z dwoma (nie wazne czy dual czy single) wszystko sie sypie.

Tutaj zwracam sie do was z pytaniem co sie stalo, ram czy mobo zawiodly? wszystko pracowalo ladnie przez miesiac (w dualu).

Dodam ze wrocilem do biosu F4 ale dalej to samo.

BTW w skutek tego przekladania chyba uwalilem pierwszy slot na ram, tam juz nic nie dziala, pozostale sa sprawne.

Pozdrawiam

(McDracullo) #2

zwiększ napięcie pamięci, jakie ono teraz jest? Jakie to są pamięci? Masz możliwośc sprawdzenia ich gdzie indziej? Zmniejsz ich częstotliwość, proc kręcony?

Dysk.. jaki? Zmieniałeś taśme ATA/kabel SATA?

(Remix) #3

Witam!

Wiem, że to nic nie wniesie do tematu, ale chciałem się za pytać po co wgrywałeś nowy BIOS? Czy były jakieś problemy z płytą lub jej działaniem?

ps. teraz to chyba trzeba poczekać na jeszcze nowszy BIOS - być może to w jakiś sposób przywróci normalne działanie.

Niepokojące jest to, że piszesz o zniszczonym slocie - niemniej dual i tak chyba będzie działał na 2 i 4 slocie.

(Towdii) #4

McDracullo wszystko ustawione na domyslne (auto), Geile (caly konfig w sygnaturce), poki co nie mam gdzie ich sprawdzic.

Co do hdd, narazie mam na ATA, a zlacze ata na plycie zajete, wiec korzystam z przejciowki, ale mysle, ze nie tu tkwi problem, poniewaz z jedna koscia nie ma zadnych problemow.

Remix tak jak pisalem w zadnym ukladzie dual nie dziala, moge uzywac tylko 1 kosci.

(McDracullo) #5

A jak włożysz tak, żeby działały w singlu? tzn dwie kości, ale włożone do singla.

jaka to przejściowka? Podepnij do mobo i zobacz czy nadal będa błedy. Zmień taśme na inną.

(Towdii) #6

Tez nie dziala, jakkolwiek bym nie wlozyl 2 kosci, komp nawet nie wstaje (wydaje 1 dlugi bip).

Dzis siedzialem na tym znowu, tylko jedna kosc jest sprawna w 100%, na drugiej komp wstaje laduje winde, ale po "zapraszamy" komp sie resetuje.

Przejsciowka to Gigabyt'a ATA na SATA do tej pory na 3 plytach dziala bez zarzutu.

Pozyczylem hdd na sata, ale to samo, w polaczeniu z 2 kosciami nie wstaje.

Wydaje mi sie, ze uszkodzeniu ulegl 1 modul, nie pamietam czy to wlasnie ten modul bym w tym uszkodzonym slocie ale chyba jesto to ze soba powiazane, ram poszedl i zabral ze soba slot :cry:

Co o tym myslisz? Co moglo to spowodowac? nowy bios? przegrzanie?

(McDracullo) #7

Jeden długi dźwięk - błąd DRAM.

Sprawdź pamięci na drugim komputerze.

Poluźnij timingi bo w dualu pamięci kręca się zazwyczaj gorzej, dlatego błedy moga być z jedną kością.

(Towdii) #8

No coz ustawilem 200 mhz i najslabsze dostepne timingi, w dalszym ciagu slot 1 nie dziala, i na jednej z kosci system wywala przy ladowaniu, o 2 czy to w dualu czy w singlu moge zapomniec.

Narazie nie mam gdzie sprawdzic. Chyba bede musial wyslac plytke i ram do serwisu ale to dopiero po egzaminie. Mam tylko nadzieje, ze nie beda robic problemow z realizacja gwarancji? :?