Problem: rozdzielczość systemu wyższa niż monitora

Witam. Mam spory problem. Posiadam komputer z ustawioną rozdzielczością w systemie 1280x1024, a monitor mam bardzo stary, ma około 9 lat. Rozdzielczość monitora to jedynie 800x600 i przy próbie uruchomienia systemu (Windows XP) monitor się wyłącza z komunikatem “Over Range”. Domyślam się, że chodzi o to, że monitor nie “łapie” tej rozdzielczości. Czy da się jakoś ustawić poza Windowsem rozdzielczość na 800x600?

Tryb awaryjny nie pomógł.

Kolego w trybie awaryjnym Windows XP uruchamia się w standardowej rozdzielczości ekranu VGA czyli 640x480 pikseli, więc chyba coś źle robisz, albo monitor jest “walnięty”.

Nie wiem jak rozumieć Twoje stwierdzenie. Tryb awaryjny Ci nie pomoże to Ty musisz usunąć usterkę w tym trybie, on pozwala Ci tylko (lub aż) uruchomić Windowsa bez aktywnych sterowników.

Zrób tak w trybie awaryjnym odinstaluj sterownik karty graficznej i zresetuj komputer następnie uruchom go ponownie - Windows uruchomi się w domyślnej rozdzielczości VGA 640x480, następnie zainstaluj sterownik karty graficznej i ustaw rozdzielczość 800x600 i będziesz miał po kłopocie.

9 lat i 800 600? raczej spooro wiecej;]

jas dobrze mówi tylko żę po instalacji sterowników rozdzielka może się zmienić na 1024 768 ale zależy od sterowników moga prawidłowo wykryć rozdzielczość optymalną dla monitora ale różnie to bywa.

Może by tak zapodać model monitora.