Problem Serial.sys w XP

Witam Szanowne Grono. Mam następujący problem z laptopem. Córka kupiła używanego laptopa w którym nie działał dźwięk. Myśleliśmy, że to brak drivera karty. Zdziwiłem się , że nie jest zainstalowany żaden antywirus, więc zainstalowałem i przeskanowałem system. Znalazł ok 150 zarażonych plików , w większości .exe które usunął, a co za tym idzie windows został pozbawiony podstawowych funkcji. Dysk ma zrobione dwie partycje. Sformatowałem c: i wgrałem na nowo system. Niestety teraz nie widzi już nie tylko karty dźwiękowej , ale kontrolera ethernetu, kontrolera magazynu masowego, kontrolera wideo, oraz “modem device on high definition audio bus”. Po rozwinięciu ukrytych urządzeń w menadżerze urządzeń przy ikonie “serial” jest żółty wykrzyknik, a urządzenie we właściwościach ma stan “zatrzymany” a próba wymuszenia startu kończy się komunikatem “system napotkał błąd podczas uruchomienia usługi” .

Czy sformatować również d:? bo może te wirusy coś też tam porobiły?

Będę wdzięczny za jakieś zrozumiałe dla mnie porady i wskazówki. Pozdrawiam

Warto obie partycje sformatować w takim wypadku(jeśli na tamtej nie ma żadnych poważnych danych).

A co do tych urządzeń to podaj model laptopa(dokładna nazwa) to poszuka się sterowników(najprawdopodobniej wszystko jest do pobrania na stronie producenta).