Problem wStwożeniuSieć LAN iUdostępnieniu internetuRadiowego

(Koza4444) #1

Witam

mam problem siedziałem dobre 5 godzin i nie mogę stworzyć sieci LAN

na jednym i drugim kompie mam XP professional tylko ze na pierwszym mam jeszcze internet radiowy i za pomocą kabla chcę go udostępnić na ten drugi komputer (wiem że ten z internetem będzie musiał chodzić żeby na tym drugim był net) kombinowałem i nie udało mi się tego zrobić proszę o pomoc od podstaw jak to zrobić krok po kroku. kabel mam skrosowany :

chcę żeby było tak jak na obrazku

8a15391e88be7f39.jpg

Proszę o pomoc

(Rafallobocki) #2

W tej prezentacji jest wszystko :wink: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15 ... Windows+XP

(Frog) #3

Teneger , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(Adax22) #4

Komputer Serwer to komputer 1 musisz mieć w nim 2 karty sieciowe Jedna karta to karta od dostawcy internetu (karta wifi) druga karta jaką musisz mieć to karta LAN do której podłączysz kabel sieciowy wtykiem RJ-45 musi być to kabel sieciowy z przeplotem tzw krosowany (ponieważ łączysz 2 komputery z sobą).

Teraz ustawienia Protokołu internetowego TCP/IP Karty Lan

Komp 1 komputer Serwer

Adres IP 192.168.0.1

Maska 255.255.255.0

Brama 192.168.0.1

Preferowany DNS 192.168.0.1

Teraz wszystko zatwierdzasz (akceptujesz)

Teraz kwestia udostępnienia połączenia internetowego

Musisz udostępnić swoje połączenie internetowe

Aby włączyć usługę Udostępnianie połączenia internetowego dla połączenia sieciowego, wykonaj następujące kroki:

1. Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Panel sterowania, a następnie kliknij dwukrotnie polecenie Połączenia sieciowe.

2. Kliknij połączenie sieci lokalnej (LAN) lub połączenie telefoniczne, które chcesz udostępnić (połączenie, które jest używane do łączenia się z Internetem), a następnie w obszarze Zadania sieciowe kliknij opcję Zmień ustawienia tego połączenia.

3. Na karcie Zaawansowane kliknij, aby zaznaczyć pole wyboru Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera.

4. Jeśli to połączenie jest połączeniem telefonicznym i chcesz, aby numer był automatycznie wybierany, gdy dowolny komputer w sieci będzie próbował nawiązać połączenie z Internetem, kliknij, aby zaznaczyć pole wyboru Ustanów połączenie telefoniczne zawsze, gdy komputer w mojej sieci próbuje uzyskać dostęp do Internetu.

5. Jeśli chcesz, aby inni użytkownicy w sieci mogli włączać lub wyłączać udostępnione połączenie internetowe, zaznacz pole wyboru Zezwalaj innym użytkownikom sieci na kontrolowanie lub wyłączanie udostępnionego połączenia internetowego.

6. W obszarze Udostępnianie połączenia internetowego, w polu Połączenie sieci domowej, zaznacz połączenie, które jest używane do łączenia komputera udostępniającego połączenie internetowe z innymi komputerami w sieci.

Należy pamiętać, że włączenie usługi Udostępnianie połączenia internetowego w systemie Windows XP może być wykonane tylko przez użytkownika z prawami administratora.

Ważne: Po włączeniu usługi Udostępnianie połączenia internetowego karta sieciowa połączona z siecią domową lub siecią w małym biurze otrzymuje nowy, statyczny adres IP 192.168.0.1 z maską podsieci 255.255.255.0. Istniejące połączenia protokołu TCP/IP w sieci mogą zostać utracone i trzeba będzie nawiązać je ponownie.

http://support.microsoft.com/kb/314066/pl

Jeżeli dostawca internetu dla nadał CI statyczne IP lub dynamiczne IP, Maskę , Bramę, DNSY to z chwilą udostępnienia połączenia jak to napisano wyżej ustawienia Twojej karty wifi od dostawcy zostaną zmienione Musisz ponownie wprowadzić w ustawieniach TCP/IP takie ustawienia jakie nadał Ci dostawca internetu Jeżeli dostawca przydziela Ci dynamiczne IP to ustawiasz by wszystko pobierał automatycznie; IP, DNS

Jeżeli Twoje Połączenie oparte jest na zasadzie Połączenia PPoE (tzw połączenie szerokopasmowe)

To wtedy udostępniasz właśnie to połączenie

Pod udostępnionym połączeniem pojawi się otwarta dłoń

Pora na komputer 2 Klient

Musi być wyposażony w kartę Lan podłączasz do niej kabel sieciowy biegnący od komputera serwera (komputer 1)

Teraz ustawienia Protokołu internetowego TCP/IP Karty Lan

Komp 2 komputer klient

Adres IP 192.168.0.2

Maska 255.255.255.0

Brama 192.168.0.1

Preferowany DNS 192.168.0.1

Teraz wszystko zatwierdzasz (akceptujesz)

Uruchom sobie komputery ponownie (zalecane)

Teraz na komputerze 1 zrób coś takiego:

Start/Uruchom/cmd w oknie trybu MS DOS wpisz ping 192.168.0.2 zobacz czy są odpowiedzi...

Teraz na komputerze 2 zrób coś takiego:

Start/Uruchom/cmd w oknie trybu MS DOS wpisz ping 192.168.0.1 zobacz czy są odpowiedzi...

Niektóre programy do ochrony komputera blokują połączenia sieciowe nie zezwalając na udostępnianie np ESET pyta czy zezwolić na udostępnianie oczywiście zezwól. Możesz tez wyłączyć na okres testów ochronę komputera.

Aby udostępniać pliki w swojej sieci lokalnej komputery muszą należeć do tej samej grupy roboczej.

Dostawca internetu może uniemożliwić rozdzielanie sygnału internetowego (na więcej komputerów niż to zapisano w umowie) przez budowane podsieci np przez ustawienie wartości TTL=1

Jeżeli pomimo właściwego skonfigurowania Twojej sieci lokalnej nadal nie masz internetu na komputerze kliencie (komp 2) na komputerze 1 (serwerze) zrób coś takiego:

Start/Uruchom/cmd w oknie trybu MS DOS wpisz ping onet.pl zobacz ile wynosi wartość TTL (np TTL=64)

(Koza4444) #5

dzięki z pomoc też próbowałem wcześniej przy pomocy tej prezentacji i mi nie działało zrobiłem tak jak napisał dekanet i też nie działa więc zrobiłem połączenie mostkowe i działa :))

Dzięki wszystkim za pomoc

(Adax22) #6

Zmostkowałeś 2 karty i działa to super. Kolega zrobił właśnie tak jak Ty tzn zmostkował karty i to był powód ze mu nie działało na 2 komputerze

(Koza4444) #7

karty ja juz miałem zamontowane. LAN mam zintegrowany a wifi miałem dołożone

ważne że już działa :stuck_out_tongue: