Problem z AccessPointem i adresem MAC

Witam. Nie znam się na tym zbyt dobrze, ale postaram się opisać problem w miarę rzeczowo :stuck_out_tongue:

Otóż u mnie w domu korzystamy z dwóch laptopów. Jeden z nich, mój, nie ma wbudowanego WLANA, dlatego dokupiłem kartę PCIMCIA ZyXEL-a G-100. Drugi laptop ma wbudowanego WLANA. Ten laptop bez problemu łączy się zarówno za pomocą USB, jak i WLANa (mam AccessPointa D-Link do którego podłączony jest lanowski kabel z modemu). Mój natomiast łączy się tylko za pomocą USB. Przez WLAN wszystko niby jest ok, komputer widzi sieć, sygnał jest znakomity, ale kończy się na pobieraniu adresu sieciowego i nie chce się połączyć. Dodam jeszcze, że mam współdzielone IP (wiem że nie mogę korzystać z obu na raz, ale nie w tym problem). Jeszcze niedawno mój komputer także mógł łączyć się przez WLANa, a kilka dni temu właśnie zaczęło się dziać coś dziwnego i od tamtej pory już nie chce się połączyć bezprzewodowo (a nie zmieniałem przecież żadnych ustawień). Człowiek który zmieniał mi dzisiaj modem mówił coś o adresie MAC. W zasadzie nie za bardzo wiem o co w tym chodzi, ale powiedział że można to załatwić poprzez zmianę adresu MAC na moim komputerze na taki jaki jest na tym drugim. Powiedział że wtedy powinno działać. Z kolei dzwoniłem do operatora internetowego i tam mi małomówny pan powiedział że być może mam zablokowany mój adres MAC na AccesPoincie. Tylko że ja nie mam pojęcia gdzie mogę to sprawdzić i jak ewentualnie to zmienić.

Aha dodam jeszcze że ten AccessPoint został wzięty z sieci w której działał ten drugi komputer. Może dlatego na nim działa a na moim nie? Ale z drugiej strony przez jakieś kilka miesięcy działało także na moim, więc to chyba nie jest przyczyna. :stuck_out_tongue:

Z góry dzięki za pomoc :wink:

Odpisałeś problem w miare rzeczowo :wink: Czy ten router D-Link który masz to jest pod twoją kontrolą? Mam tu na myśli czy możesz sią na niego zalogować i zmieniac co ci sie podoba ?

A i łączysz sie tak:

Modem <------> Router D-Link <--------> 2 laptopy

Czy tak ?

No właśnie ja ten access point wziąłem z pracy gdzie był w użyciu w sieci zakładowej i raczej nie mogę się na niego zalogować. Znam tylko hasło które trzeba wpisać żeby się połączyć z siecią (której nazwa, hasło i wszystko jest takie same jak w sieci zakładowej) ale to mi chyba nic nie daje? W ogóle tak po prawdzie to nie wiem jak się można na niego zalogować :stuck_out_tongue: Jeden z laptopów jest służbowy i właśnie na nim działa wszystko ok.

A łączę się dokładnie tak jak napisałeś, czyli z modemu kabelek do access pointa i dalej bezprzewodowo, tylko że na jednego laptopa bo mam współdzielone IP a to nie router tylko access point i nie mogę korzystać z neta na obu na raz :confused: Ale to nieważne bo mi zależy żeby na moim lapku też dało się bezprzewodowo łączyć gdy drugi jest wyłączony.

Problem w tym, że ten twój AP jest tak skonfigurowany, że wpuszcza tylko odpowiednie adresy kart MAC czyli do póki nie zdobędziesz loginu i hasla na AP to nic niezdziałasz. Ale zawsze możesz kupić własny router.

Podmieniasz MAC karty i tyle :wink: Czyli w laptopie gdzie dziala net wchodzisz do właściwości karty sieciowej i tam u góry gdzie jest podana nazwa karty najedz myszka na nazwe i chwile poczekaj pokaże ci sie MAC karty który spisz sobie na kartke. Teraz wyłacz komputer i wlacz ten gdzie net nie działa… Wchodzisz do menadzera urządzeń i znajdzujesz na spisie karte sieciową odpowiedzialna za wi-fi następnie właściwości > zaawansowane i z listy wybierasz “Network adress” lub “Adres sieci” i po prawej stronie przełączasz na “Wartość” i w polu podajesz numer MAC ten z kartki i zastosuj i włala :wink:

dzięki, jutro z tym powalczę i dam znać jak poszło :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam

ps. chyba faktycznie zainwestuję w router bo rozwiąże mi to dwa problemy :slight_smile: