Problem z administratorem!(poczatkujacy)

Witam!

Mam pewien problem z linuxem:(!Instalowalem linuksa Po powrocie dokonczylem instalke i odpalilem linuxa!zalozylem podczas instalki swoje konto itd.!Chcialbym teraz wejsc na konto root!Problem w tym ze nie znam hasla:/Czy podczas instalacji wpisywalo sie haslo do roota??Jak mozna to odkrecic- zmienic haslo root-owi lub tym podobne tak aby sie dostac na to konto?Niestety moje konto ma zbyt ograniczony dostep co jest przyczyna zmiana konta na root-a!

I tak na przyszlosc jak sie odinstalowuje z partycji linuksa??

Z gory dzieki za pomoc!!

Co do problemu z rotem to podczas instalacji napewno musiałeś założyć konto. To chyba to konto rota :? Bez tego hasła większości rzeczy raczej nie zrobisz (przynajmniej tych ważniejszych) :roll: Na konto rota logujesz się w konsoli poleceniem:

su -

po wpisuaniu klikasz Enter i zostaniesz poproszyny o hasło. Zazwyczaj hasło jak wpisujesz jest nie widoczne ale wpisuje się. I jak wpiszesz to enter i jest ok ;]

Co do odinstalowania linuxa to powinien przydać się ten temat:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=71718

PS. Instalowałeś linuxa czy dystrybucję linuxa. Bo to chyba dwie różne rzeczy :stuck_out_tongue:

No posiadam takie cos co bylo chyba w gazecie lub ksiazce!Sa 2 plyty jedna “live Linux” a druga “Instal Linux”!!A jest to jakas taka wersja Ubuntu … Version 5.04 for Intel x86Czyli jak wspisze to “su -” to potem wpisuje nowe haslo czy to co ma byc :>Bo ja nie iwem jakie tam ma byc haslo:/A specjalnie teraz jeszcze zainstalowalem linuxa od nowa i patrzylme czy jest gdzies tam haslo do roota i nie bylo czegos takiego:/!Bylo tylko ustawienie nazwy tak jakby w sieci, ustawianie klawiatury,jezyka,no i NOWEGO uzytkownika zakladanie + haslo do niego!I to wszystko!a pozniej juz te dodatki sie instaluja:/

Wiesz ile było tematów o Ubuntu? A w ilu z nich były linki do podręcznika Ubuntu?

Nie wiesz? To sprawdź.

Przyklejone tematy też nie zostały tam dla jaj umieszczone, tylko dla początkujących. Więc może doceń wysiłek moderatorów którzy je przykleili oraz ludzi którzy w nich sie wpisali.

pierwsza podpowiedź gratis, bez odsyłania do googli :wink: link

dzieki Airborn! !!