Problem z AHCI

Witam.

Mam pewien problem z komputerem. Może najpierw podam parametry kompa:

  • procek Core 2 Duo E4300

  • 4 GB RAM

  • GeForce 8500GT 512 MB

  • płyta główna Gigabyte GA-965P-S3

  • zasilacz Mustang 400 W

  • Seagate 320 Gb SATA II

  • WD 80 GB ATA

  • nagrywarka LG Z LightScribem pod SATA

  • Oryginalny Windows Vista Home Premium 32-bit

Zaczęło się od tego, że chciałem podkręcić kompa i podnisłem FSB z 200 MHz na 300 i system oczywiście nie wstał. miałem podłączony dysk Seagate. Miałem takie sytuacje wcześniej ale zawsze komputer się wylączył, zastartował od nowa i było ok. Komputer uruchomił się na ustawieniach domyśłnych (200 MHz) i jak poźniej wybrałem opcję zamknij to komputer tuż przed momentem, kiedy zawsze się wyłączął po prostu wyłączył już dysk a reszta normalnie chodziła a na ekranie obraz zatrzymał się na “Zamykanie systemu” i ikonka ładowania się zatrzymała. Próbowałem już chyba wszystkiego, żeby rozwiązać problem: zrobiłem foramta, zaisnatlowałem ponownie sterowniki SATA AHCI, zaktualizowałem BIOS, zmieniłem ustawienia na domyślne w Biosie, pozamieniałem kabelki (te od dysku z tmi od cd-romu) jednak mając vistę problem był ten sam. Podłączyłem drugi dysk jednak jest od pod ATA i musiałem oczywiście pozmieniać ustawienia w biosie (wyłączyć AHCI). Zainstalowąłem XP i jeśli dysk był podłączony przez IDE i bez SATA to wszystko było ok. Wcześniej zawsze było tak, że głównym dyskiem był Seagate i AHCI było zawsze włączone i jak podłączyłem normalnie WD bez wyłączania AHCI to mogłem normalnie kopiować pliki między dyskami. Czasami było tak, że Seagate był włączany bez AHCI, w Biosie pozmieniałem ustawienia na IDE i dysk startował normalnie a teraz jak AHCI jest włączone to nawet przy formacie dysku nie widzi i wyskakują błędy (niebieski ekran). Jedank dzieje się to tylko jak AHCI jest włączone.

Czy ktoś wie może co jest tego przyczyną? Ja podejrzewam, że to wina płyty głównej. Tylko z racji tego, że Viste mam w wersji OEM może być problem jak zmienie na inną. Proszę o racjonalne porady lub sugestie. Nie chodzi mi o to żeby ktoś się dopytywał czy oby na pewno mam dobre ustawinia w Biosie itd. bo jednak trochę wiedzy mam w tym temacie. Płyta główna jest na gwarancji do lipca b.r. a dysk ma jeszcze 30 m-cy. Z tymże obydwie te części były kupione u innych sprzedawców i teraz nie wiem co dokładnie zanieść do naprawy, bo zależy mi bardzo na czasie a nie chciałbym, żeby było tak że będę czekał 2 tyg na dysk a okaże się że z dyskiem wszystko ok tylko płytra zepsuta. Czy miał ktoś już może wcześniej taki problem? Przeszukałem wiele for i często pojawiał się problem z niewyłączającym się dyskiem ale zawsze był to inny problem niż mój. Z góry dziękuję za pomoc.

Na dzień dobry bym u Ciebie zasilacz zmienił. Te Twoje 400 wat to normalnie max 350 a przy takim sprzęcie jak Twój to się robi chore… Być może było za niskie napięcie i płyta lub dysk pada… zwłaszcza przy podkręcaniu…

Zmień zasilacz. Raz, że jest stochę za słaby, dwa to Mustang. Chyba gorszego zasilacza już nie ma.

nie koniecznie może tu chodzi o zasilacz :PP tez mam 400w,na razie działa bez zarzutów … dwa dyski ,dvd-rom,3gb ramu…,sound blaster x-fi extreme audio procesor e-4400 2.0 oc 2.7…radeona x1950pro .i jak wszyscy wiemy najbardziej energio chłonne karty graficzne …dodam jeszcze że do tek karty co mam zalecany jest 500w nie mniej.xd…myślę ze padła ci płyta,może przesadziłeś z podkręcaniem szyny :PP…

Właśnie nad zmianą zasialacza myślałem już wcześniej ale zawsze jakoś gotówki brakowało. Płytę oddam na gwarancję więć płacić nie będę musiał i chyba pokusze sie na to:

http://allegro.pl/item567684180_solidny … wa_wa.html

W najbliższym czasie chce troche kompa zmodernizować bo ma niecałe 2 lata ale ten E4300 i 8500GT to juz jednak trochę przeżytek. A co do napięć to nie wiem czyja to wina ale często kontrolowałem temperaturę pracy kompa i napięcia pokazywane przez wiekszość programów mnie zaszokowały. Może nie tyle co napiecia 5V i 3.3V bo te były niemalże w normie to 12V pokazywane jako 3-4V to już przesada. Jedynie Hmonitor pokazywał napięcia w normie. Wiadomo, że te 3-4V to przecież niemżliwe i świadczy pewnie o awarii czujnika.

Czy macie może inne propozycje co do marki zasilacza?

ooo:PP wlasnie tej firmy mam zaslilacz,tylko że 400:PP,kolega też ma MODECOM Feel III 500w i nie narzeka :stuck_out_tongue:

Ostatnio troche czytałem na temat zasilaczy i niektórzy krytykują firmę mode com. Czy mógłby ktoś mi polecić dobry zasilacz 500 W min. i w cenie do 200zł?

w gral.pl SeaSonic 500W za199 zł był z certyfikatem 80+

Jakieś inne opinie na temat np. Mode Com FELL III? Który będzie lepszy: Mode Com FELL III 500W czy Mode Com PREMIUM 500W. Będę wdzięczny.

FEELIII czy Premium to jedno i to samo guano. Za sukces uznałbym jeżeli posiadają faktycznie 400W. Najpewniej jest to 300-350W. Bardzo słaba sprawność czyli prąd zamiast iść w zasilanie idzie w powietrze, słabe zabezpieczenia. Jednym słowem szkoda kasy.

Podałem ci porządny zasilacz o wiele lepszy od Feel III czy Premium , jak chcesz tańszy zasilacz może być wspomniany Seasonic tyle że 400W.