Problem z AMD 6000+ X2

Dowiedziałem się, że na tym forum można uzyskać fachową pomoc w rozwiązaniu różnego rodzaju problemów:

Oto mój problem:

Jakiś czas temu zostałem zmuszony do zmiany płyty głównej w moim “piecu”.

Po prostu najprawdopodobniej się wysypała, komp nie mógł się włączyć ale wymieniłem płytę jest ok. Jako, że wymiana płyty gł. to dobra okazja do zmiany procesora postanowiłem więc tak uczynić.

I zaczęło się…

Ale aby dokładnie opisać problem jaki się narodził podam charakterystykę posiadanych części i konfiguracje w jakich ich próbowałem użyć:

Procesor I: Athlon AMD 3500+ [64] socket AM2, Single Core - Lima, ~2.20GHz (zwany dalej AMD 3500+)

Procesor II: Athlon AMD 6000+ [64] socket AM2, Dual Core - Windsor, ~3.0GHz (zwany dalej AMD 6000+)

Karta graficzna I: Ge-Force 8800GTS 640MB [sPARKLE] (zwana dalej GF 8800)

Karta graficzna II: Ge-Force 750 (zwana dalej GF 7500)

Płyta główna: GIGABYTE - GA M55S-S3 AM2 ATX

Zasilacz I: Chieftec GPS-550AB A - moc znamienowa: 550W, moc rzeczywista max. około 530W (zwany dalej Chieftec)

Zasilacz II: HIPRO HP-D3057 F3P - moc max. 300W. (zwany dalej HIPRO)

Pamięć: 2GB 533MHz DDRam II GOOD RAM

Poniżej opiszę konfiguracje jakie tworzę i jakie pojawiają sie problemy:

Konfiguracja I:

Płyta gł: GIGABYTE

Procesor: AMD 6000+

Karta graf: GF 8800

Zasilacz: Chieftec lub HIPRO

Objawy:

Kłopoty z zainstalowaniem Windowsa, komputer zawiesza się na różnych etapach instalacji,

Kiedy odpalę już zainstalowanego Windowsa, komputer po włączeniu nie działa poprawnie tylko wydaje dźwięki głosowe (przerywane, dwu-sekundowe)

Konfiguracja II:

Płyta gł: GIGABYTE

Procesor: AMD 6000+

Karta graf: GF 7500

Zasilacz: Chieftec

Objawy:

Udaje się postawić system Windows ale komputer pracuje niestabilnie, pojawiają się kłopoty przy poważniejszych operacjach, najpoważniejszą jaką udało mi się przeprowadzić - instalacja sterowników. Komputer czasem się zawiesza/restartuje “na pulpicie” lub np podczas “poszukiwania nowego sprzętu”.

Konfiguracja III:

Płyta gł: GIGABYTE

Procesor: AMD 3500+

Karta graf: GF 8800

Zasilacz: Chieftec

Objawy:

Komputer pracuje bez zastrzeżeń, brak jakichkolwiek nieprawidłowości…

Problem naświetliłem najbardziej przejrzyście i obrazowo jak tylko potrafiłem.

Nie mam pojęcia co jest nie tak, nie jestem znawcą tematu. Moje podejrzenia kierują się w stronę zasilacza i jego niewydolności. Na uwagę zasługuje fakt iż w charakterystyce procesora AMD 6000+ podany jest pobór mocy w wysokości 125W. Z tego co zauważyłem to normalnie nie podaje się tej wielkości w charakterystykach innych procesorów. Dodam, że do prawidłowego zasilania GF8800 potrzebne jest źródło o mocy min. 450W. Trudno mi w to uwierzyć ale czyżbym potrzebował potężniejszy zasilacz? A może lepszy? O ile w ogóle moje podejrzenia są słuszne. Wątpię też w to iż sprzedali mi zepsuty procesor…

Bardzo bym chciał aby to wszystko działało jak należy ponieważ trochę mnie ten procek kosztował i nie chciałbym aby był on tylko przykładem nowoczesnej sztuki (nie)użytkowej na moim kominku.

Jeżeli tylko macie jakieś sugestie - piszcie (ale konkretnie i rzeczowo). Może mieliście podobny problem?

Zasilacz jest okey to raczej procesor jakiś zwichnięty, albo masz złe dzielniki pamięci. jestes pewien że wszystko dobrze ustawiłeś w biosie ??

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2685-34

A da się to przełożyć na taki ludzki (czytaj prostszy) język…?

to było chyba najprościej…

spróbujmy prościej

czy wchodziłeś na biosa i przestawiłeś FSB na takie jakie ma być??

jest chłodzenie na procu?? :smiley:

Zasilacz może także nie wyrabiać. Sprobuj pożyczyć od kogoś mocniejszy zasilacz, choć pewnie będziesz miał z tym problem… Przetestuj kompa Orthosem przez parę godzin(na Althonie 3500) i napisz czy wyskakują błędy.

Dołączam się do pytania. Ten procesor potrzebuje porządne chłodzenie. Masz dobrze wentylowaną obudowę? Kup 2 wentylatory na obudowę. One zmniejsza temperaturę proca.

aha i czy smarowałeś pastą chłodzenie przed założeniem??

A gdzie dokładniej mam tego szukać w BIOSIE? Przepraszam ale ja laik jestem…

Procesor ma chłodzenie fabryczne (radiator + wentylator), pastą oczywiście był smarowany, na obudowie mam jeden wentylator

popatrz we wszystkie kategorie…

gdzieś musi być

W biosie sprawdź temperaturę procka, może się za bardzo grzeje, wentylator źle założony. Pozatym podobno gdzies słyszałem, że te płyty mają problem z pamieciami Goodram. Jeśli możesz wymień pamięć na inną - tylko uwaga z ustawieniami w biosie, restart biosu powinien ustawić domyśle parametry.

A tak wogóle jeśli jest szansa na to, wymień w sklepie płytę i procesor na intela - np. Intel Core 2 Duo E6750 2.66 GHz 4MB cache - jest lepszy i sprawia mniej problemow (i dobrze się kręci…)

A dołożysz mu kasy?

Chłodzenie pewnie źle dociska albo procek ma krzywą czape

Warto sprawdzić

może coś jest z zasiłką bo jeśli chłodzenie dobre to po prostu zasilacz nie trzyma może napięć mimo że jest markowy. warto sprawdzić na innym PC

Nie wiem czy to badanie jest miarodajne ale sprawdziłem (teoretycznie) pobór mocy mojego zastawu (AMD 6000+ i GF8800GTS) za pomocą stronki i wyszło mi coś około 638W!

Zaś zestaw II (AMD 6000+ i GF7500) wyszło około 580W. To mogłoby tłumaczyć uruchomienie się komputera i jego niestabilną pracę.

link do stronki:

http://www.extreme.outervision.com/psuc … orlite.jsp

Nawet do 400W nie dojdzie