Problem z AMD Cool'n'Quiet

Mam problem z funkcją AMD Cool’n’Quiet. Funkcja jest niby włączona bo zainstalowałem stery do proca i włączyłem to w biosie, przestawiłem na Minimalne zarządzanie energią w windzie i niby ta funkcja działa ale obroty wentyla nadal się nie zmniejszają. Co lepsze z tego co czytałem funkcja powinna być na zakładce w panelu sterowania na Opcjach Zasilania a jej tam nie ma. Jak mam zrobić żeby obroty na wentylu były mniejsze i czemu nie ma tej zakładki w Opcjach Zasilania?

Z tego co wiem AMD C’n’Q bezposrednio nie wplywa na predkosc wentylatora. Funkcja ta ma jedynie za zadanie, zmniejszenie mnoznika CPU, co za tym idzie jego czestotliwosci a takze napiecia CPU. W zamyslach producenta ma to znacznie obnizyc temp i tutaj dopiero dzieki odpowedniemu ukladowi sterowania na plycie glownej moga sie obnizyc obroty wentylatora.

Co do owej opcji, wybierasz ja z menu opcje zasilania -> schematy zasilania -> minimalne zarzadzanie energia, to wszystko :slight_smile:

A czytałem że po włączeniu tej opcji w Opcjach Zasilania pojawia się zakładka o AMD C’n’Q. To prawda?

Nie slyszalem o takim czyms, mi np zadna nowa zakladka sie nie pojawila :wink:

Sposob uaktywnienia C’n’Q ktory podalem napewno dziala, poniewaz napiecie i czestotliwosc obnizaly sie.

Sprawdz sobie sam, everest lub CPU-Z :slight_smile:

Napięcie i częstotliwość mi już spada czyli C’n’Q jest włączone. A np. jeżeli komputer będzie działał bezczynnie przez godzine lub dwie to radiator zwolni obroty?

To zalezy od plyty i od tego o ile spadnie temp CPU, na MSI CPU fan speed control dziala super, moj athlon w idle ma ok 35 stopni i wg MSI 1100 obrotow wystarczylo do poprawnego chlodzenia, ale np Giagabyte wymusza przy tej samej temp okolo 2k obrotow. Osobiscie nie korzystam z C’n’Q raz ze wzgledu, ze moj komp malo czasu jest w stanie bezczynosci i dwa ze wzgledu ze temperatura po 10-15 minutach w idle z C’n’Q spadala o okolo 1-3 stopnie, czyli roznica w obrotach byla znikoma. Lepiej recznie ustawic obroty z poziomu windowsa :slight_smile: