Problem z archiwizacją całego dysku HDD z Linuxem na DVD

Witam!

Mam problem z wykonaniem kopii bezpieczeństwa całego dysku twardego z zainstalowanym Ubuntu 8.04 na płytce DVD+RW. Dysk jest firmy Samsung o pojemności 160GB i z interfejsem SATAII. Cały dysk jest zarezerwowany dla Ubuntu - są dwie partycje - systemowa i swap. Oczywiście wszystkie pliki zajmują mniej miejsca na dysku niż pojemność jednowarstwowej płyty DVD.

Próbowałem wykonać to zadanie następującymi aplikacjami:

  • Norton Ghost 2003 z bootowalnej dyskietki - obraz wykonuje się poprawnie ale próba jego weryfikacji a tym bardziej odtworzenie dysku z obrazu kończy się komunikatem: “Nieoczekiwany błąd - skontaktuj się z Symantec Corporation”. Na tej samej konfiguracji z zainstalowanym Windows XP archiwizacja całego dysku z tej samej dyskietki startowej Norton Ghosta przebiega bez najmniejszych problemów łącznie z kontrolą archiwum i jego przywróceniem;

  • Paragon Drive Backup 8.50 - odpalony z bootowalnej płyty startowej nie ma funkcji archiwizowania na nośnikach typu CD/DVD;

  • Ghost for Linux (G4L) 0.25 - odpalony z bootowalnej płyty startowej nie ma funkcji archiwizowania na nośnikach typu CD/DVD;

  • Mondo Rescue zainstalowane na Ubuntu i uruchamiane z konsoli - przerywa pracę w trakcie tworzenia archiwum na DVD;

Może znacie jakieś podobne darmowe aplikacje, które radzą sobie bez problemu z zadaniem ktore chcę wykonać?

:roll:

Spróbuj dd - masz w systemie.

Mondo rescue ale spod Live CD, a nie z działającego systemu.

Ledwo raczkuję w konsoli… :oops: z tego co wyczytałem Data Duplikator potrafi tworzyć obrazy iso ale nawet jeśli jakimś cudem udałoby mi się takowe utworzyć to potrzebny byłby mi chyba drugi dysk do jego zapisania i późniejszego wypalenia na DVD a taka opcja odpada.

:roll:

W dniu 19.05.2008 , o godzinie 21:47 został dopisany post przez SilberPunkt

Szukałem w necie mondorescue.iso do pobrania ale nie znalazłem. Wszystkie manuale opisują metodę “na żywca”. Zaś odpalenie LiveCD np. Ubuntu i zainstalowanie w nim Mondo Rescue chyba też nic nie da, bo mam jeden napęd optyczny do dyspozycji - wydaje mi się, że taki napęd jest zablokowany przez system.

:roll:

To jakaś dystrybucja co ma to od razu. Poszukaj na Distrowatch.