Problem z BIOS'em po instalacji Linux Ubuntu 14.10

Witam. Mam problem. Nie jest on zbytnio przeszkadzający przy “normalnym” korzystaniu z komputera, ale w mojej sytuacji sprawia, że nie mogę korzystać z niektórych funkcji. Zainstalowałem z ciekawości Ubuntu jako drugi system przy Windows XP na moim komputerze. Od tamtej pory zawsze jak włączam komputer ukazuje mi się menu w którym mogę wybrać system operacyjny. Nie przeszkadzałoby mi to wcale w pracy, gdyby nie blokowało możliwości bootowania z usb.

Czy normalnie pendrive’y działają (odczyt plików na systemie)? Podaj model płyty głównej i wersję biosu.

Ubuntu nie powinno zepsuć Ci systemu.

Tak, działają, kiedy są włożone. Instalowałem w końcu Ubuntu 14.10 z pendrive’a

Płyta główna: TOSHIBA Satellite L30

Bios: PhoenixBIOS V2.80

Ubuntu nie zmienia ustawień BIOSu. FDD to napęd dyskietek więc w laptopie raczej rzadkość :wink: Moim zdaniem pokręciłeś kolejność bootowania w biosie dlatego masz te problemy. Spróbuj ustawić odpowiednią kolejność ew. podczas startu wywołaj boot menu klawiszami F2, F10, F11 lub ESC - w zależności od płyty głównej.

Wywoływałem. W BIOS’ie nie mogę ustawić bootowania z usb, a gdy boot’uję system, to zawsze z hdd. Mój bios tak jakby nie wykrywa mojego pendrive’a

Spróbuj podłączyć pendrive’a pod inne wejście. 

W bios’ie masz w ogóle Floppy drive?

Tak, mam pozycję FDD przy kolejności bootowania. Zaraz napiszę czy ta metoda zadziała.

 Źródło: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2739550.html

Tu masz graficzny poradnik:

http://obrazki.elektroda.pl/8587365500_1390574713.jpg

Nie jestem pewien czy to ma wpływ na bootowanie, ale sprawdź czy w sekcji I/O device configuration masz zaznaczony Legacy USB Support

Nie mam takiego biosa, i nie mam takiej opcji…

Aha. Raczej nie jest to czarny babol Twoich ustawień. Może spróbujesz też na innym nośniku?

Przepraszam Was za kłopot który wam sprawiłem. Po dogłębnym przeszukaniu biosa odkryłem, że pozycja USB była ukryta pod pozycją HDD. Nie wiem dlaczego tak się stało, ale po zmienieniu priorytetów w pozycji HDD wszystko działa. Chciałbym Wam podziękować za te wszystkie odpowiedzi :slight_smile: Temat uważam za zamknięty.