Problem z biosem - pomaga reset

Witam,

Mam problem - chyba z biosem - komputer działa normalnie i w pewnym momencie np po dwóch dniach się wyłącza, potem już nie uruchomi się ponownie, na ekranie nic nie ma nic nie pika. Wyciągam baterię z płyty, wkładam po 20 sek komputer się uruchamia dostaję komunikat że bios checksum error - zatem ładuję ustawienia domyślne biosu i wszystko działa normlanie, znów po kilku dniach problem się powtarza - czym to może być spowodowane?

Jeśli masz Windowsa to wklej tutaj zawartość najnowszego pliku minidump.dmp

Posprawdzaj czy na płycie nie ma wylanych/wybrzuszonych kondensatorów. Po dociskaj wszystkie kable, przeczyść dokładnie chłodzenie (chipset, procesor grafika, itd.).Jeżeli to nie pomoże, możesz spróbować zrobić update BIOS’u (to może niech zostanie na ostateczność.). Jeżeli to nie da rezultatów, to kup nową bateryjkę (wydatek ok. 2zł.). Jeżeli nic z tych rzeczy nie pomoże, to masz du*niętą płytę główną. :).

Druga opcja - podaj dokładną konfigurację komputera. Szczególne interesuje mnie procesor, grafika, płyta główna i najważniejsze - zasilacz.

Ściągnij boczną klapę z obudowy i na zasilaczu jest naklejka. Spisz firmę i model. :slight_smile:

Najnowszy jest z ubiegłego roku i są w nim same krzaczki (to chyba plik binarny)

Wszystko zostało oczyszczone już przy pierwszym padzie, wydmuchane itd

Płytka wygląda jak nowa, zero wylanych, nie ma wybrzuszeń etc

Konfig:

GIGABYTE GA-945PL-S3

Pentium D 3.0

Galaxy GeForce 7300GT Zalman

a zasilacz sprawdzę rano, wiem że to 350W ale modelu nie pamiętam

Aktualnie wziąłem się za formata, bo może w nim jakiś wirusek siedzi bo żadnego antywira nie można uruchomić

Skoro nie ma nowszych plików zrzutu oznacza to że komputer wyłącza się z powodu nagłej utraty zasilania.

Problem musi leżeć więc w zasilaczu lub ewentualnie w twojej lokalnej sieci zasilającej (co jest mniej prawdopodobne, ale nie niemożliwe).

350W może być mało, zwłaszcza jeśli twój zasilacz jest jakiejś kiepskiej jakości.

Gorsze zasilacze mają tendencje do “siadania napięcia” wraz ze wzrostem obciążenia. Elektronika jest czuła na bardzo małe zmiany napięcia

zasilania dlatego dobry zasilacz jest tak ważny.