Problem z blokadą MAC pomóżcie ! :(

(Lukas102 94) #1

Witam

Mam problem z blokadą MAC :(. Mam dwa laptopy które są połączone przez wifi z routerem Axesstel MV400. Chciałem włączyć blokadę MAC aby nikt nie miał dostępu do sieci oprócz tych dwóch laptopów. Włączyłem ustawienia sieciowe i wpisałem adres MAC pierwszego laptopa i włączyłem opcję filtrowania i wyłączyłem ustawienia sieciowe aby sprawdzić czy działa. Efekt jest taki że wifi działa tylko na jednym laptopie i nie mogę wpisać adresu MAC drugiego laptopa bo nie da się właczyć ustawień sieciowych bo ustawienia te włączają się tylko jak jest internet włączony przez kabel Ethernet RJ45. Nie da się właczyć przez kabel bo nie jest chyba wpisany adres kabla i działa tylko wifi. Pomóżcie co mam zrobić. Możę da sie jakoś wyłączyć te adresowanie MAC bez włączania ustawień sieciowych ? A może da się jakoś zresetować router żeby były ustawienia takie jak gdy go kupiłem ?

(Drobok) #2

Nie wyłączaj go, wpisz po prostu mac drugiego lapa z lapa który dostęp do tego neta ma.

(Lukas102 94) #3

Jak bym miał dostęp do ustawień MAC to bym to wyłączył ale problem w tym że nie mogę włączyć ustawień sieciowych gdzie się wpisuje wszystkie dane i ustawienia :(. Ustawienia te można tylko włączyć jak jest podłączony router przez kabel Ethernet. Niestety jeżeli podłącze przez kabel to mi niedziała tylko działa przez wifi. Co się stanie jak wcisne przycisk reset ?

(pysiu) #4

Jeśli zresetujesz router bedziesz musiał ustawić wszystko od nowa .

(Kpc21) #5

Zmień MAC przewodowej karty sieciowej, najlepiej w drugim laptopie, na taki, jaki ma bezprzewodowa w tym, który się łączy.

Potem wróć do starego, bo 2 takie same adresy MAC w jednej sieci nie będą działać.

(Lukas102 94) #6

Kpc21

Co to znaczy że 2 takie same w jednej sieci nie beda działac ?

Jeżeli zresetuje router to bede musiał ustawiac wszystko od nowa to znaczy że bede mial ustawienia te co byly na początku jak go kupilem czy jak?

(Kpc21) #7

Jeśli zresetujesz router, wróci do ustawień tak jak go kupiłeś.

Jeśli zmienisz MAC na karcie przewodowej w drugim komputerze na taki sam jak bezprzewodowej w pierwszym i drugi komputer podłączysz przewodem, a pierwszy bezprzewodowo, sieć nie będzie działać. Jeśli zdecydujesz się w ten sposób rozwiązać problem, będziesz musiał potem przywrócić poprzedni adres na karcie bezprzewodowej.

Same filtrowanie MAC to nie jest dobre zabezpieczenie. Jeśli ktoś będzie się chciał włamać, zmieni swój MAC na taki, jaki ma jeden z komputerów działających w sieci. Skuteczne jest tylko szyfrowanie WPA2.

(Lukas102 94) #8

Problem został rozwiązany :slight_smile: router zresetowałem i działa jak na początku XD