Problem z bootowaniem plyt CD

moj komputer nie chce bootowac plyt cd przy starcie systemu. Naped jest jednak sprawny bo kozystam z niego i diziala, zmienione rwoniez sa ustawienia w biosie… Czego to moze byc wina?

co/jak ma bootować jeśli system już wystartował??

Być może płyty głownej - po nitce do kłebka, poza tym mało informacji.

Jemu chyba chodzi ze ustawil bootowanie systemu z plyty (CD-ROM jako 1st Device w BIOS’ie) i nie odpala sie z plyty tak…? Ale wogle nie pojawia Ci sie info “Nacisnij dowolny klawisz aby rozpoczac rozruch z plyty” (czy cos tym stylu) ?? A jak nie o to Ci chodzi to sam nie wiem…

tak!

nie!

A jak masz dwa napędy CD na jednej taśmie,to bios często startuje tylko z tego który jest Master.

Ustawienia biosu sprawdź - pierwszy CD w bootowaniu musi być ten z którego chcesz bootować.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … instalacja

mam jeden naped! ustawienia w biosie mam 1st boot device na cd rom i jak odpalam kompa i wloze plyte to nic… windows…

Jak wszystko dobre i dobrze ustawione to musi działać.

A płyta CD to bootowalna.

plyta jest bardzo bootowalna bo nagralem na nia dyskietke stratowa przez nero (opcja bootowalna plyta cd) wiec powinna ruszyc…

jeżeli chodzi o płytę z xp to prawdopodobnie masz uszkodzony na niej sektor odpowiedzialny za autostart, należy go odtworzyć nagrywająć w nero / co najmniej 6.xx / tzw plik xpboot.bin i zespolić go windowsem

dokładny link mogę Ci przesłać wieczorem bo nie pamiętam, ale miałem taki przypadek u siebie, ale możesz spróbować inną płyte i powinno działać

Złączono Posta : 07.07.2006 (Pią) 13:11

jesli chce Ci się szukać wpisz w google “bootowalny xp” i powinieneś znaleźć link do strony jak to zrobić :slight_smile:

To sprawdź ją na innym kompie,płyta oryginalna z XP jest bootowalna - sprawdź kompa na takiej.

Poczytaj - masz tu wszystko - zintegrowana XP z SP2:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048

ale nie tylko plyta z XP mi si enie bootuje rowniez inne. np mam nagrana na plycie pliki dyskietki startowej. ktora tez powienna sie zbootowac i nic… mysle ze to ogolnie wina napedu tylko nie wiem co konkretnie bo ogolnie jest sprawny tylko ze nie bootuje…

Może napęd CD nie lubi się z biosem płyty - sprawdź na innym napędzie,a ten napęd sprawdź na innym kompie.

Wymień taśmę sygnałową na nową.

Napęd wepnij na II kanał IDE sam ustawiony na zworce jako Master i wpięty na końcu taśmy.

i teraz:

Reset biosu baterią/zworką - ustaw i zapisz Save - komp odłączony od zasilania 230V.

Aktualizacja biosu płyty do najnowszego.

Metoda prób i błędów.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

dyskietka starowa na cd nie może się bootować bo cd rom instaluję się ze sterowników z dyskietki startowej, dlatego gdy ładuje sie dyskietka startowa to pyta czy włączyc obsługę cd rom

Złączono Posta : 07.07.2006 (Pią) 14:33

a czy autoodtwarzanie działa jak wlożysz płytę z plikiem autorun?

jeżeli tak to upieram się że uszkodzony jest plik xpboot.bin na płycie z winowsem