Problem z bootowaniem Windows XP


(Misiek93) #1

Wczoraj sformatowałem partycję c: Windows XP miałem zainstalowany na d:. Po pomyślnym sformatowaniu podzieliłem dysk na partycję i zainstalowałem Ubuntu. Wszystkie dane z dysku C przeniosłem na D. C była to bootowalna partycja o czym wcześniej nie pomyślałem, i windows nie chce mi się teraz załadować. Czy jest możliwość, aby znowu zastartował bez formatu? Przy włączaniu komputera chcę mieć możliwość wyboru pomiędzy systemami.

Za wszelką pomoc bardzo dziękuję.


(Ferdek31) #2

jeśli sformatowałeś C czyli partycję rozruchową nie ma takiej możliwości, pliki rozruchowe zawsze są na partycji pierwszej i mają swoje ścieżki, przeniesienie plików nic tu nie pomoże.


(Misiek93) #3

to jak format??? jak mogę te dane z dysku D odzyskać nie mam za bardzo możliwości podpięcia dysku do innego kompa


(Ferdek31) #4

dane jeśli skopiowałeś masz na partycji D, i zawsze je możesz odzyskać po zainstalowaniu systemu na C, ale system Ci nie zastartuje przy pustej partycji C. Zainstaluj system na C i masz wszystko.


(Misiek93) #5

No tak ale system chciałbym na D (tylko zamienić go ze slave na master) inaczej nie dam rady?


(Ferdek31) #6

slave, master tak podłącza się dyski, system możesz instalować na dowolnej partycji lub dysku ale pliki startowe zawsze masz na C i tego nie zmienisz, tzn. można ale to już inny temat i przeróbka systemu w ogóle a tego nie wolno w myśl umowy licencyjnej.


(Misiek93) #7

chce tylko zamienić dysk D na C. Bo na mniejszym(40gb) chce mieć systemy (ubuntu i windows) a na większym(80gb) dokumenty itd.


(Ferdek31) #8

ale jak instalujesz to zawsze musisz mieć pliki startowe na C, D pozostanie ci wolny, zawsze to możesz zmienić jakimś programem do partycji po instalacji, a na jednym dysku nie instaluj dwóch różnych / takich samych też / systemów bo potem możesz mieć problemy z prawdłową pracą obu /odwołanie do folderów o tej samej nazwie /. Ubuntu C, Windows D, pliki startowe masz na C i wszystko ok działa.