Problem z dodatkową pamięcią RAM na Vista


(Waldek1616) #1

Witam.

Mój problem polega na tym iż ostatnio chciałem dołożyć trochę ramu do mojego komputera. Posiadam płytę Asus P5KC i patrioty 2x1Gb 800Mhz. Dokupiłem 2gb Kingstony 800Mhz. Po zainstalowaniu kości na początku nie chciał się włączać system, ale po kilku przekładkach zaczął się ładować, ale pojawił się kolejny problem. Gdy załaduje się system i inne programy startowe w Viście to nagle się zawiesza. Gdy wyjmę kość kingstona system ładuje się normalnie, czyli tak jakby na pamięci Patriot działa, lecz gdy włożę pamięć w inne miejsce sytuacja się powtarza, ładuje się i zawiesza. Na systemie Windows XP nie mam takiego problemu. Wszystkie kości ram ze sobą współgrają. Nie mam żadnych błędów na Patriotach w memtest, a na kombinacji Patriot&Kingston nie mogę zrobić testu bo się resetuje komputer.

Dodam że moja płyta posiada aż 6 slotów na pamięci ram (4x DDR2 i 2x DDR3)

Na kombinacji:

P P 0 0 0 0 -działa ok na Vista

P 0 0 P 0 0 - zgodnie z instrukcją system się ładuje i zawiesza

P K 0 P 0 0 - tak działa na XP, a na Vista nie

( P -Patriot, K -Kingston, 0-brak kości)

Czy powodem może być "gryzienie" się pamięci Ram, czy może moja płyta jest uszkodzona ? Pomóżcie, bo ogólnie pracuję na Windows Vista.


(soal) #2

Sprawdź czy te kości Kingstona (konkretny model podany jest bezpośrednio na pamięciach) są kompatybilne z Twoją płytą główną:

http://asus.com.pl/product.aspx?P_ID=fFZ8oUIGmLpwNMjj (zakładka QVL).

Zresztą generalnie często tak jest, że gdy się robi "mix" kości różnych producentów, to zaczynają się dziać dziwne rzeczy.


(slawex1983) #3

Wszystkie kości są oczywiście typu DDR2?


(soal) #4

Widać z opisu, że to są DDR2, bo 800 MHz (a nie ma takich kości DDR3).


(Waldek1616) #5

Niby ramy nie sa kompatybilne, ale również nic nie znalazłem o Patriotach aby były kompatybilne. Póki co wsadziłem 1Gb patrioty, i 2 Gb Kingstony P K 0 0 0 0 i działa ok na Viście, ale jak dorzucę do dalszego slotu pamięć to już system się zawiesza. Wydaje mi się że wina nie leży po stronie RAM'u tylko płyty, może coś nie tak z 4 i 5 slotem na mojej płycie. A ramy wkładam tylko DDR2, wiem że nie można mieszać DDR2 i DDR3 :slight_smile: