Problem z dyskiem przy instalacji systemu

Witam

Zakupilem dzisiaj nowy komputer. po przywiezieniu do domu i uruchomieniu moje pierwsze zdziwienie odpala sie win XP! !!

Mało napisałeś o podzespołach w kompie,podejrzewam że dysk, sata. więc sterowniki musisz wgrać do SATY.

dysk sata a plyta asus P5RD1-V … a gdzie moge znalezc sterowniki?? na CD od plyty glownej?

Możliwe że płyta gł ma bios z 2004 roku i podczas instalacji systemu nie zmieniono daty

Mozliwe że masz dysk SATA , w takim wypadku należy zładować sterowniki z dyskietki , podczas rozruchu komp bedzie prosił o włożenie dyskietki i w celu zainstalowania sterownika do dysku należy nacisnąć jakiś F chyba F2

czyli rozumiem ze musze wlozyc do kompa floppy (z tym na szczescie nie bedzie problemu) tylko skad zalatwic sterowniki do dysku SATA i jak zrobic ta instalacje ustawic w BOOTcie jako nr 1 floppy ?? cos bedzie odemnie wymagal komputer przy instalacji? sorry za takie pytania ale jak nie trudno nie zauwazyc jestem zupelnie zielony w tym temacie :frowning:

Najpierw wkladasz plytke z winda,jezeli sie sama nie botuje to w biosie ustaw zeby 1 ruszal CD.Na samym poczatku uwazaj bo bedziesz musial wdusic F6 zeby zainstalowac stery do SATA z dyskietki.Jezeli nie masz szukaj na stronie producenta albo idz do tego sklepu gdzie kupiles sprzeta.

TUTAJ masz stronke ze wszystkim do twojej plyty.

Wybierz produkt-Motherboard

Wybierz serie-Socket 775

Wybierz model-P5RD1-V i wybierasz co potrzeba.

hmm po wlozeniu CD od plyty gl. pojawia sie na czarnym ekranie 3 mozliwosci 1) utworzenie ULI cyferki “czegos” dokladnej nazwy nie pamietam ale brzmi jak jakies sterowniki do plyty gl. 2) format dyskietki 3) wyjscie … czy jest mozliwe ze dajac utworzenie tej dyskietki stworzy mi tam te odpowiednie sterowniki do dysku SATA?czy takie rzeczy znajduja sie wogole na plytkach z oprogramowaniem do plyty gl?

CD od plyty gl mozesz instalowac ale po instalacji systemu,powinienes miec jeszcze do plyty dyskietke a skad wziac zobacz w poscie wyzej.

Pixel : idac twoim tropem zawedrowalem na stronke asusa do dzialu download… w zakladce "sterowniki"nie znalazlem nic zwiazanego z SATA natomiast w zakladce “narzedzia” jest cos takiego:

paczka -> ULi Chipset Driver V6.2.0.3 for Windows 2000/XP(WHQL)/2003.

ULi Chipset Driver V6.2.0.3 for Windows 2000/XP(WHQL)/2003.

ULi SATA Driver V6.2.0.3 for Windows 2000/XP(WHQL)/2003.

czy to o cos takiego chodzi??

dostalem tylko CD ale po odpaleniu jej prosi o dyskietke wiec moze ta plytka utworzy dyskietke ze sterownikami?

jak sie nie myle to z płyty zgrywa sie sterowniki na dyskietke :?:

Na płycie ze sterownikami do płyty głównej Asusa są sterowniki do raidu więc poszukaj tam powinnien być opis w pliku txt które należy pliki skopiować na dyskietke aby przy instalacji systemu wciskasz F6 i się zainstalują bynajmniej ja tak mam . :wink:

to sie nie pomyliłeś wez na CDROM’ie wyszukaj pliki tekstowe czyli *.txt i przejzyj ich zawartość

czyli mam szukac raidu a nie sterownikow do sata ? bo na stronie asusa sa i takie i takie sterowniki

przy instalacji czyli w wtedy kiedy juz odpala instalatora z CD i sprawdza zasoby sprzetowe czy jak to sie tam nazywa czy jeszcze przed instalacja zaraz po rozruchu na zasadzie jak “del” do uruchomienia biosa??

gdy sie pojawi na dole na pasku napis F6 RAID, SATA

no to jestem juz bliziutko pelnej wiedzy :slight_smile: wielkie dzieki kamaa pytanie tylko jeszcze czy ajkies dodatkowe czynnosci beda wymagane przy instalowaniu raid - sata czy wszystko przebiegnie automatycznie… wiadomo nie chodzi mi tu o pytania czy chcesz zainstalowac sterowniki sata tak lub nie :slight_smile: chodzi mi czy bez wiedzy na ten temat, nazwijmy to “intuicyjnie” uda sie doprowadzic operacje do konca :wink:

Ważne poczytaj , ustawienie dysku sata w biosie do instalacji XP na końcu zmian zapisz bios Save.

Pomoc książka do płyty głównej - poczytaj.

http://forum.pclab.pl/index.php?showtop … try1733362

mam jeszcze pytanie … jak juz wczesniej opisalem kupujac kompa dostalem go juz zainstalowanym systemem :evil: domyslam sie ze zapomnieli po sobie posprzatac gdy go “testowali”. i na dzien dobry odpalil sie win XP problemem bylo to ze nie moglem odpalic z DVD instalatora win xp zeby zrobic formata i zainstalowac od nowa system… czy jest taka mozliwosc ze nie odpali sie instalator XP jesli komp wykryje nowszego XP na dysku?? bo za kazdym razem zamiast instalator odpalalo mi XP z dysku. i drugie pytanie czy wkladajac potem win 98 i rozpoczynajac instalacje (o dziwo ta opcja dzialala jak nalezy) i przerywajac ja w momencie kiedy zapytal o dyskietke startowa win 98 w celu uruchomienia fdisk :? moglem spowodowac utrate/wymazanie tych sterownikow do dyskow SATA czy moze tylko przestawilo mi tylko cos w biosie? co powoduje teraz ze ani nie moge zainstalowac Xp ani odpalic tego wczesniej zainstalowanego w servisie. czy (odpukac ) uszkodzilo mi cos sam dysk?

ps. czy do SATA i procesora 64bit podejdzie zwykly win XP lub win 98 czy moze tylko XP 64bit