Problem z dyskiem SATA II

Witam.

Mam płyte główną Avit Kv7. Ostatnio kupiłem sobie dysk SATA II firmy Seagate model ST3300622AS o pojemności 300GB. Gdy podłaczyłem nowy dysk do włączonego komputera ( słyszałem że tak można ) to komp się zawieszał więc musiałem odczepić dyst Sata. Musiałem wyłączyć kompa i podczepić dysk. System troche dłużej startował, ale jak się uruchomił to nie wykrył mi nowego dysku. W menedżeru urządzeń koło “VIA SATA RAID Controller” był żółty znaczek z ostrzeżeniem, miej więcej pisało że problem ze sterownikiem. Zainstalowałem nowy sterownik ale błąd nie zniknął. Poczytałem troche w necie że moja płyta głuwna ma SATA 1 ( 150 ). Znowu troche poszperałem i znalazłem jedynie to

31e7b77433407432.jpg

Więc zmniejszyłem transfer. Ale to też nic nie dało. Znów zajżałem do neta i znalazłem taką wypowiedź :

“Rozmawialem ze znajomkiem ktory robi na serwisie duzej hurtownii i mowi iz Via oficjalnie przyznalo sie do tego iz maja problemy z obsluga sata - czytaj niestabilnosc”.

Czy jest jakaś rada na mój problem. Zastanawiam się nad oddaniem dysku ale nie wiem czy mi go przyjmą.

idź do sklepu i zamień go na ATA/IDE. w kontrolery SATAII nie ma co inwestowac bo to drogie jest, dobry kosztuje więcej niż sam dysk…

stery na pewno dobre? http://www.abit-usa.com/products/mb/dri … &model=125

W BIOSIe wykrywa? Jeśłi tak to spróbuj tak:

Odłącz dla bezpieczeństwa stary dysk. Odpal pod DOSem jakiś program do partycjonowania i utwórz na tym jakąś dysku partycję (surową)

Ustawiłeś w biosie stary dysk na “master” a nowy na “slave”??

Bo jeżeli nie to to jest przyczyną problemu (Chyba nie znam się na dyskach sata II,)

Pozdrawiam

alan666888 witaj na forum :slight_smile:

Popraw proszę tytuł na konkretny - użyj przycisku icon_edit.gif

Trzeba zrobić tak:

Włączyć kontroler sata (jeśli nie jest włączony) w biosie na enabled i zapisać bios Save.Pomoc książka do płyty głównej.

Wgrać sterowniki do kontrolera sata/raid.

Podłączyć dysk zgodnie z instrukcją do płyty - ma to być drugi dysk?,czy systemowy.

Założyć na dysku partycje i sformatować.

Wszelkie informacje na Forum,użyj opcji szukaj i czytaj.

Poczytaj

Najnowsze sterowniki są zainstalowne. Rano wpadł do mnie kolega informatyk ze swoim dyskiem Sata I. Męczyliśmy się długo a efektów nie było. Informatyk stwierdził że coś jest nie tak z kontrolerem Sata.