Problem z dyskiem SATA - przycinanie i błąd przy starcie

Witam,

Od pewnego czasu dzieją mi się z komputerem dziwne rzeczy…

Zaczęło się od tego, że komputer co jakiś czas zaczynał dziwnie zamulać co kończyło się bluescreenem lub sam musiałem go zresetować.

Po restarcie jednak pojawia się błąd odnośnie “A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart.”

Jedynym wyjściem jest wyłączenie komputera i po jakimś dłuższym czasie ponowne włączenie.

Zdecydowałem się jednak przeinstalować Windowsa sądząc, że to problem z systemem. Zainstalowałem W7 i prawie tydzień wszystko chodziło dobrze, jednak nagle komputer znowu zaczął mulić i powtórka z rozrywki. Sprawdziłem dysk (z partycją systemową) programem HD Tune w 3/4 i nie znalazł żadnego błędu.

Może to coś w związku ze źle podpiętym drugim dyskiem? Mam płytę ASUS P5K i tam mam 4 wejścia SATA, 2 czerwone z podpisem kolejno “Sata 1” i “Sata 2” oraz 2 czarne z podpisami “Sata 3” i “Sata 4”. Do czerwonych mam podpięte 2 dyski twarde (do Sata 1 dysk z partycją systemową, do Sata 2 drugi). Do Sata 3 z kolei podpięta jest nagrywarka.

Może tu coś jest nie tak?

Coś znalazłem w guglach odnośnie jakiejś zworki na dysku, jednak nie mam bladego pojęcia o co chodzi…

Proszę o jakieś sugestie odnośnie rozwiązania problemu i z góry dziękuję :slight_smile: