Problem z dyskiem sata

(Smallville1989) #1

Mam juz watki na ten temat ale opisze teraz wszytko po kolei jeszcze raz. Wiec mam dysk sagate160Gb SATAII do tego dokupiłem kontroler o taki http://www.allegro.pl/item146147642_kon ... x_ata.html . Moja płyta główna P4VXASD2+ nie ma wbudowanych wejsc sata stad ten kontroler. Na dysku chciałbym wgrac sobie winodwsa. I zgodonie z tym co czytałem podczas instalacji wciskam F6 mam dyskietke ze sterami. I podczas poczatku instalacji jak wymagane sa stery po wepchnieciu dyskietki wyskakuje taki tekst "PLIK/RAID/WINXP/VIAMRAID.SYS WYWOŁAŁ NIESPODZIEWANY BŁĄD <18> W WIERSZU 12108 W D:/NT/BASE/BOOT/SETUP/OEMDISK.C. i na tym sie konczy chyba ze pomine to i wtedy dochodzi do momentu ze trzeba by było wybrac partycje na ktorej chciałbym zainstalowac windowsa ale zamiast tego pisze ze nie znaleziono zadnego urzadzenia typu"dysk". i sie konczy na tym. Dysk sata mam podzielony na partycje jest widoczny i działa razem z dyskiem ata ale samodzielnie nie pujdzie a ja musze miec tylko sata bo ata mam tak zniszczony ze z 40Gb 4 mi zostało a w dodatku cały czas sie wiesza. I co robic POMÓZCIE PROSZE!!

(McDracullo) #2

Dyskietka sprawna? Stacja dyskietek OK?

(Smallville1989) #3

stacja jak najbardziej sprawna;] a moze cos w biosie? tylko ja nie mam pojecia co przestawiac bo mam dziwny ten bios nigdzie nie ma funkcji sata:/

(Rmika) #4

odpowiedz prosta, wiem z doswiadczenia (pracuje w sklepie i jestem serwisantem) takie kontrolery nie działaja. Moze ci jedynie zadziała jak zrobisz clipa czyli dasz zworke na dysk bo co zmieni go w sata 1 i ograniczy jego wielkosc. Taka jest prawda.

(Smallville1989) #5

czyli jak? ten kontroler to bubel? działa mi dsk sata ale tylko wtedy jak podpiety jest pod zwykły:/. czyli co musze zrobic zeny podpiac jako główny kupic nowy kontroler? a o co chodzi ze zmiana tej zwrotki?

(McDracullo) #6

Nieprzesadzajmy, kilku moich znajomych ma takie rozwiązanie i wsyztsko im chodzi.

Spróbuj zintegrować stery z płytą Windowsa za pomocą nLita.

(Buzu) #7

1.Dyskietka ze sterami jest oryginalna czy sam ją stworzyłeś ?

2.Czy winda poprawnie rozpoznaje urządzenie(kontroler) i instaluje do niego stery?

(JNJN) #8

Nie wiem czy ten numer przejdzie,bo:

• karta PCI z kontrolerem powinna być zainstalowana w systemie.

• czyli dysk systemowy powinien być podłączony pod porty płyty głównej.

Ale:

• czy kontroler PCI przedstawia się przy starcie kompa (procedura POST) i można wejść do jego opcji konfiguracyjnych,poczytaj instrukcję do kontrolera,w jakim slocie PCI jest umieszczony.

• w biosie bootowanie jako pierwsze ustaw na scsi/raid - jak jest taka opcja.

• czy sterowniki masz na pewno do tego kontrolera i systemu XP.

I z reguły dodatkowy kontroler PCI służy do podłączenia dodatkowych dysków.

(Smallville1989) #9

dyskietke ze sterami sam tworze zgrywam pliki z płytki ktora miałem przy kontrolerze; jak jestem w windzie dysk sataII jest widoczny moge na niego wgrywac pliki;

kontorler mam umieszczony w 3 wejsciu PCI a czy sie przedstawia to nie wiem; w biosie włsnie nie moge znalesc tych opcji zwiazanych z sata ale scsi jest tylko juz porbowałem ustawiac tak i nic z tego:/;

musze jaks ta funkcje raid wyłaczyc bo własnie z nia wszytkie błedy jakie wyskakuja podczas instalacji sterów sa zwiazan:/

(JNJN) #10

A kto ma wiedzieć - jeśli się nie przedstawia kontroler karty PCI i nie można w nim dokonać zmian,więc musi być najpierw zainstalowany w systemie - czyli system musi być na dysku podpiętym pod kontrolery płyty głównej.

Popraw błędy.

Zmień slot PCI dla karty.

Zresetuj bios baterią - komp odłączony od zasilania 230V.

Bootowanie w biosie ustaw jako pierwsze z napędu CD/DVD,pozycja druga z dysku scsi/sata i zapisz bios Save.

I teraz przy instalacji XP musisz podać na dyskietce 1.44 MB stery (F6) ale te do kontrolera PCI sata i systemu XP - oczywiście dysk sata musi być podpięty poprawnie pod kontroler sata PCI.

Metoda prób i błędów.

(Buzu) #11

Coś mi się wydaje,że źle zgrywasz pliki na dyskietke.

W katalogu z driverami powinien być programik MakeDisk i nim robisz tę dyskietkę.Z reszta jak mmożesz to zrób zrzut z zawartością tej dyskietki i pokaż.

(Smallville1989) #12

wiec na ffd mam takie stery wybrane z pliku : via vt6421/driver disk/pide/winxp/ i tu sa 3 pliki : viapdsk; plis systemowy viapdsk i via pide oraz wczesniej wklejam na fdd plik txt.setup.oem i tyle. Podczas instalacji stera wyskakuje bład ze plik/pide/winxp/ i costam spowodował bład <18> na d:/nt/boot/i tak dalej:/ juz probiwałem wielu sterow z cd zgrywac na dyskietke i zawsze to samo jezli zgram pliki raid wyskakuje taki sam bład tylko ze zamiast pide pisze RAID. I co ja mam zrobic? Probowałe resetowc bios ale to nadl nic nie pomaga i wyskakuje bład. A wtedy gdy mam podłaczony dysk sataII do ata w czasie włnaczania wyskakuje IF YOU WANT TO INSTAL LINUX DEFUCULT PARTITION RAID DRIVER PLEASE NOT OPROM CREATIVE OPERATION i moge wcisnac TAB wejsc w opcje biosowe kontrolera ale tam nie moge nic zrobic jedynie działa esc zeby wyjsc. Pisze tam jeszcze : THE NUMBER OF DISK IS NOT ADEQUATE TO CREAT A RAID! !!

(Buzu) #13

U mnie wygląda to tak:

>>>katalog >PIDE w nim katalog WINXP z 3 plikami jak pisałeś

>>>katalog >SATA w nim katalog Winxp z plikami oraz pliki TXTSETUP.OEM i VT**** z cyferkami

>>>plik TXTSETUP.OEM

>>>plik VT**** z cyferkami

(Smallville1989) #14

a jaki masz kontroler?VT**** te cyferki??:smiley:

(Buzu) #15

Ja mam sata na mobo te cyferki nic ci nie powiedzą.Napisałem ,że takie pliczki są :stuck_out_tongue:

(Smallville1989) #16

hmm kurde u mnie nie ma tego katalogu sata:/ a co to jest mobo:P?? a moze te twoje pliki sata by poszły u mnie hehe?? bo ja juz nie wiem co z tym kombinowac:/ juz nawet bios uaktulaniłem a i tak zadnych nadal funkcji zwiazanych z dyskiem sata nie mam:/

(Buzu) #17

mobo to płyta główna.Bios nic nie da bo na płycie nie ma kontrolerów sata.

Ps.jakiej firmy jest ten kontroler ?

(Smallville1989) #18

kontroler firmy via a konkretnie to potrzebuje sterow do via vt6421/ ma 3 wejscia sata( 2 do wewnetrzene i jedno usb) i jedno ata. a ja mam dysk sataII i nie wiem moze zwrotke mam zle ustawiona mam na 1,5gb na s ustawione;]

Złączono Posta : 02.12.2006 (Sob) 17:07

kontroler firmy via a konkretnie to potrzebuje sterow do via vt6421/ ma 3 wejscia sata( 2 do wewnetrzene i jedno usb) i jedno ata. a ja mam dysk sataII i nie wiem moze zwrotke mam zle ustawiona(150mb/s) a jest jeszcze 3GB/s

(Buzu) #19

Może spróbuj tych

[http://www.softwarepatch.pl/plik/4037/V ... _520a.html](http://www.softwarepatch.pl/plik/4037/Via_VT6410 VT6420 VT6421___VT8237_VT8237_Raid_-v520a.html)

(JNJN) #20

smallville1989

Używaj polskich znaków,opcja zmień i popraw.JNJN

I poczytaj dokładnie co pisałem wcześniej - może tak być że kontroler PCI uruchomisz wtedy gdy będzie zainstalowany system i będzie zainstalowany w systemie poprawnie ten kontroler PCI sata - dopiero wtedy można będzie z niego korzystać.