Problem z dyskiem twardym Maxtor D740X-6L

(Lopio) #1

Kupiłem na allegro dysk Maxtor D740X-6L (używany ale sprawny) Sprawdziłem go Everestem i właściwościach urządzenia ATA Bufor ma 1819 KB, na dole w informacje fizyczne urządzenia ATA pisze, że ma 2MB Dodatkowo są jakieś dziwne odczyty temperatury raz jest 48C a po chwili 39C. (Czy temperatura 48C to nie zadużo dla tego dysku?) Mam się zacząć martwić o ten dysk, czy może wszystko jest w porządku ?

(PaPuX) #2

Wszystko jest w porządku.Wszelkie bufory dysków zawsze są zaokrąglane do całości (taki chwyt marketingowy). Temperatury są wporządku, sam sie spodkałem z dyskiem który pracowałna 60C

(Lopio) #3

Dzięki wielkie :mrgreen: a już się martwiłem, że coś jest nie tak. To dobrze, że wszystko jest OK. :slight_smile:

(Michal Kolatek) #4

Dysk nie powinien mieć więcej niż 40 stopni, sprawdz temp. ręcznie ;] czyli dotknij dysku ręką coś czuje że albo prog. kłamie zobacz jak będzie pokazywać Speedfan i np HD Tune.

(Lopio) #5

Temperaturę z tych programów podam później (narazie musiałem odpiąć dysk) Gdy dotykam ręką jest ciepły, ale nie gorący.

Odczyty SMART są pozytywne niezależnie od używanego programu.

(Michal Kolatek) #6

Ni chodziło mi o odczyty SMART, a temperatury, po jakim czasie dysk pokazuje 48 stopni najlepiej jest obciążyc dysk np. defragmętacją i wtedy sprawdzać temp z programów i ręcznie jak za gorący to zakupić dodatkowe chłodzenie do dysku.

(Ferdek31) #7

temperatury 39 - 48 st. dla dysku stanowczo za duża, tym bardziej takie skoki temperatury, ale spróbuj zainstalować program "HDD Temperature" on rzetelnie pokazuje temperaturę dysku

(Daniellasek) #8

Ja mam dysk Seagate i temperature od 35 do 47*C tylko ze temperatura wzrasta mi powoli a nie skacze :slight_smile: Ale mysle ze nie masz sie o co martwic :slight_smile:

(Lopio) #9

Ten program HDD Temperature pokazuje 48C dla Maxtora i 76C dla Samsunga mimo iż ten jest chłodny, więc coś jest nie tak.

(JNJN) #10

I tak wszystkie programy do odczytu korzystają z oprogramowania Smart dysku i jeśli Smart tak pokazuje temperaturę w Everescie,to zostaje termometr cyfrowy z sondą i pomiar temperatury dysku w kilku miejscach.

(Ferdek31) #11

to coś nie tak jest z płytą główną pozostaje tak zrobić jak napisał JNJN , ale jeżeli dotykasz go ręką i jest "średnio" ciepły to w porządku przy temperaturze 48 st mocno by parzył, a przy 76 nie dało by się go dotknąć

(Lopio) #12

Marek624 jak dotykam dysk ręką to jest ciepły ale nie parzy. Ten dysk pewnie ma coś z czujnikiem. Ze wszystkich programów temperaturę poprawnie mierzy tylko Everest Home Edition, inne programy wariują przy mieżeniu mojego drugiego dysku Sasmung np. HDD Temperature pokazuje 240C :o a Everest tylko 26C (ta wartość zgadza się z rzeczywistością, bo po dotknięciu dysku ciepło jest ledwie wyczuwalne) W Everest, Maxtor ma 48C a skoro marek624 mówi, że przy 48C mocno by parzył to musi być coś z czujnikiem bo dysk jest ciepły ale nie parzy.

(Ferdek31) #13

czujnik dobry masz coś z płytą, skoro Everest dobrze mierzy, a z dyskami powinno być ok. jeśli jest jak piszesz, dysk parzy przu ok. 50 st. nie da się go dotknąć, przy 36 temperatura ciała ludzkiego ciepło mało wyczuwalne, więc się nie przejmuj.

(Lopio) #14

Doszłem do wniosku, że te wszystkie programy błednie odczytują temeraturę np. sprawdzałem wydajność programem HDD Tune i pokazywało temperaturę Maxtora 56C a przy dotknięciu ręką ciepło było ledwie wyczuwalne. Te wszystkie program to szajs, niepotrzebnie popsuły mi nerwy. Najlepszy sposób to dotknąć ręką, jeśli nie parzy to jest OK.

Dziękuję wszystkim za pomoc.