Problem z dyskiem twardym, system operacyjny się nie instaluje

Witajcie,

 

Dziś znajomy poinformował mnie o problemie ze swoim komputerem - po kilku blue screenach system (Windows XP) przestał się uruchamiać. Niestety nie widziałem ich osobiście, ale z opisu dokładnie pasowało to pod BSoD-y. System nie rozpoczynał nawet ładowania (po załadowaniu BIOS-u i wykryciu systemu pokazywał się czarny ekran, bez charakterystycznej flagi podczas ładowania). Zaproponowałem przeinstalowanie systemu (zmiana na Debiana 8 ). Instalacja również się nie powiodła - podczas instalacji oprogramowania na ok. 94% wyświetlił się błąd i nic nie można było z nim zrobić (sama informacja o niepowodzeniu). Instalacja GRUB-a też się nie udała, zakończyła się takim samym komunikatem.

 

Z płyty LiveCD zrobiłem test dysku programem GSmartControl (rozpocząłem od krótkiego, 2-minutowego testu, ale i on już zakończył się błędami).

Log z testu: http://wklej.org/id/1712489/

 

I teraz pytanie - czy trzeba już zbierać fundusze na nowy dysk? :wink:

 

Pozdrawiam

Dysk ma niestabilne sektory.

Teoretycznie można próbować je zniwelować wykonując remap (nie usuwa danych z dysku, ale jak przy każdych operacjach na dysku zaleca się zrobić kopię bezpieczeństwa).

 

Niepokojący jest też parametr 

 

 

Na dysku nie ma żadnych danych?

 

Jeśli tak to nie ma ryzyka ich utraty.

 

Opisane poniżej czynności wykonuje/sz na własną odpowiedzialność.

 

Pobierz MHDD i nagraj na płytę

(do utworzenia boot usb możesz użyć YUMI 

w Step 1 wybierz swój pendrive (zgraj z niego swoje pliki), w Step 2 wybierz Try an Unlisted ISO (GRUB Run from RAM), w Step 3 wskaż ściągnięty plik MHDD.iso, kliknij Create, potwierdź nadpisanie MBR

.

Uruchom komputer z nagranej płyty (lub pendrive’a), na tym ekranie wybierz swój dysk (wpisz liczbę pod którą jest dysk i Enter)

1.JPG

 

Kliknij F4 i na tym ekranie ustaw

7.JPG

przy Remap ma być ON (wartość zmień spacją)

Kliknij F4

Po zakończonej operacji kliknij Alt+X, wciśnij Ctrl+Alt+Del

Podaj nowy SMART dysku.