Problem z dyskiem twardym

Rok temu kupiłem dysk twardy Samsung 80GB 7200 obr/min. Wcześniej system dysk wykrywał lecz potem po instalacji po restarcie komputera dysk sam się przekonwertował z NTFS na RAW z czym sobie poradziłem. Jedanak po przekonwertowaniu z RAW na NTFS do teraz dysk mi się zacina i jest jakby jest zamulony.Niewiem z czego to wynika ponieważ po zakupie nie miałem żeadnych problemów i dopiero po zformatowaniu dysku pojawiły się te problemy. A i jeszcze jak np. włączam winampa i słucham muzy to ta muza co chwilę mi się zacina(co wcześniej nie występowało) a jak chcę uruchomić jakiś program to muzyka spowwaaaaaaaallllllllniaaaaa co wcześniej nie występowało i jest lipa póki program się włączy a pozatym jak uruchamiam jakiś program to na początku żżera 100% procka czego wcześniej nie było. :frowning:

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

AMD Athlon XP, 1400 MHz (10.5 x 133) 1600+

Epox EP-8KHA+ (6 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio)

VIA VT8366A Apollo KT266A

768 MB (DDR SDRAM)

NVIDIA GeForce FX 5200 (128 MB)

VIA AC’97 Enhanced Audio Controller

QUANTUM FIREBALL EX6.4A (6 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/33)

SAMSUNG SP0842N (74 GB, IDE)

Compact Wireless-G USB Adapter


Nie ma głupich pytań.. Są tylko głupi ludzie :D

zacznij od zainstalowania programu HDTUNE i wklejeniu zawartości z zakłądek, benchamrk (pomiar wydajności dysku, musisz wykonać) oraz HEALTH (SMART), ewentualnie zrzut ostatniej zakładki (bad sectory).

następnie zmień kabel ata-100, podłącz dysk pod inny kontroler na płycie głównej (z reguły są 2) :P. sprawdź czy dysk pracuje w standardzie ata-100 a nie w standardzie PIO MODE (bez UDMA - wtedy dane zawsze przechodzą przez proca nim trafią do pamięci - 100% zużycia procesora często).

to na razie tyle.

Zrobiłem testy i są wyniki:

http://img100.imageshack.us/my.php?imag … oryvi8.png

http://img515.imageshack.us/my.php?imag … arkvc8.png

Muszę się przyznać że nie kapuje za bardzo o co w tym programie chodzi ale już widze, że chyba coś jest źle…

Dla porównania umieszczam screen benchmarka ze starego dysku Qantum Fireball 6.4 GB(nie umieszczę testu bad sectorów bo był taki sam jak w 80 gigabajtowym)

http://img523.imageshack.us/my.php?image=qantumdx1.png

A tak w ogóle może to być wina windows?


Niema głupich pytań... Są tyko głupi ludzie. :D

możliwe acz niekoniecznie, transfery są fatalnie niskie zmień kontroler i taśmę (na inny niż teraz jest podłączony twój dysk)

tnx ziomek już jest gitesss! transfery ok ogólnie ok nic się nie tnie :mrgreen: ale podłączyłem dysk do taśmy ze stacją dysków i teraz mi stacji cd nie wykrywa… :? co zrobić? :mrgreen: a i o co chodzi z tym kontrolerem? :stuck_out_tongue:


Niema głupich pytań... Są tyko głupi ludzie. :D

ustaw zworkę z tyłu czytnika na CS (cable select), albo przełącz czytnik w miejsce gdzie był podłączony dysk twardy poprzednio :slight_smile:

czytnik znaczy się stacja cd-rom? :stuck_out_tongue:


Niema głupich pytań... Są tyko głupi ludzie. :D

jasne, że chodziło mi o to co tobie nie działa :stuck_out_tongue:

hyh zrobiłem tak jak mówiłeś tyle że pogubiłem gdzieś zworki zapasowe więc przestawiłem taśmy i to nic nie dało… nie da się tego jakoś inaczej zrobić? :mrgreen: u mnie są 2 twardziele - 1 na system 2 na dane :stuck_out_tongue:


Niema głupich pytań... Są tyko głupi ludzie. :D

**_Złączono Posta_** _: 14.05.2007 (Pon) 15:59_

wystarczyło przełożyć kabel i zdjąć zworkę ze stacji cd-rom :) dzięki za pomoc!!

Pozdrawiam!

Niema głupich pytań… Są tyko głupi ludzie. :smiley: