Problem z dyskiem [wymiennym]

Mam takie pytanie.Czy jest jakiś program,który naprawia uszkodzone sektory w dysku twardym?Testowałem dysk programem Sea Tools i wyszło mi takie coś:

"SeaTools Online Complete Surface Scan

Started at 8:21:14 AM on 11/31/2004.

Scanning drive: Podstawowy kanał IDE : SAMSUNG SV4002H

Serial Number: 0439J1ATA18631

Capacity: 40.06 GB

  • An error was encountered reading sector 18061301.

The scan was cancelled.

poszukaj slowo key HDDRegenerator (troche tego bylo na foum)

Nie wiem czemu przerwało skan, ale zasadniczo błędów nie da się usunąć (fizycznych), lub prawie nie da się usunąć (logicznych).

Błędy fizyczne to mechaniczne uszkodzenie powierzchni dysku (np. głowica zadrżała kiedy kopnąłeś :wink: kompa i porysowała talerze) i są zawsze nieodwracalne.

Logiczne uszkodzenia to gdzieś coś się źle nagrało i dane zostały stracone. Dane, więc problem można rozwiązać usuwając uszkodzone dane. Czasem jednak błędy, które wydają się być logicznymi, okazują się mieć podłoże fizyczne (na tym samym sektorze będą często błędy krzyżujących się plików, etc.). W takim wypadku też kawałek dysku jest bezużyteczny.

Jedynym wyjściem jest zamarkowanie, by uszkodzone sektory nie były używane. Większość programów skanujących ma taką funkcję - poszukaj w tym używanym przez Ciebie (albo użyj Doctora z Norton Utilities, Disk Keepera lub im podobne).

Dziękuje za szybką reakcje. :oops: