Problem z Dyskiem , Zasilaczem

(Mezzariusone) #1

Witam

jestem nowy tu na forum , wiec zacznę od początku , od jakiś 6 miesięcy mam problem z komputerem, tylko że teraz problem ten stał się udręką. Sytuacja ta się dzieje gdy gram w jakieś gry ( Warcraft III , L4D , BF1942 itd) lub jest włączonych kilka aplikacji naraz... ale najczęściej dzieje się to kiedy gram... w najmniej spodziewanym momencie ekran robi się czarny i po 1-2 sekundach komputer się restartuje chociaż nie do końca ponieważ przy wczytywaniu ekranu windows xp znowu się restartuje i tworzy się takie błędne koło tak że trzeba manualnie wyłączyć komputer ( przytrzymując przycisk wyłącz lub odłączając zasilanie , bo inaczej się nie da), muszę dodać że dopiero jak komputer się sam restartuje ( po czarnym ekranie ) wtedy słychać jak komputer intensywnie myśli ( jakby miał paść). I tu zrodziło mi dwóch podejrzanych: zasilacz Codegen atx2.300x w którym odkryłem że wentylator nie działa a drugi podejrzany to dysk WDC wd800bb. Sam już nie jestem pewien który wydaje się odpowiedzialny za te restarty , ponieważ czytałem na forach że dysk ma tendencje do odłączania się w systemach operacyjnych windows xp home edit który mam , muszę dodać jeszcze że przedwczoraj zepsuł mi się wiatrak który był skierowany na otwartą z lewej strony obudowy komputera i chodził wnętrze , a bez niego to robi się coraz gorzej , wiem że jedno rozwiązanie problemu to kupić nowy wiatrak i zastąpić tego starego ale to po prostu trwanie w starym problemie , więc tutaj zwracam się z prośbą do ekspertów tego forum o pomoc w znalezieniu rozwiązania, bo zamierzam rozbudowywać komputer o nową kartę graficzną i o nową kartę ram (GOODRAM DDR3 4 GB1333MHz i Radeon HD 3400 512MB DDR2 PCI-E HDMI) i nie wiem czy to będzie się opłacało ....

Typ procesora Intel Pentium 4 570J, 3816 MHz (19 x 201)

Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-8I865GME-775-RH

Mikroukład płyty głównej Intel Springdale-G i865G

Pamięć fizyczna 1536 MB (DDR SDRAM)

Typ BIOS'u Award Modular (05/11/07)

Karta Graficzna ATI Radeon 9600/9550/X1050 Series

Dysk fizyczny WDC WD800BB-00JHC0 (74 GB, IDE)

Przy skanach S.m.a.r.t.a - Speedfan wykrył :

Power On Hours Count 87 10216 Watch

• Warning: Power On Hours Count is below the average limits (90-100)

NOTE : your hard disk Power On Hours Count attribute current value (87) is below the normal range (90 - 100) reported for your specific hard disk model. Basically your hard disk was powered on for more than the maximum time the average user did. This means that either all of the reports collected are from hard disks that were not powered on for too long (this is realistic for recent models) or that your hard disk is becoming old. Usually this is not considered as a pre-failure advisory, but you should check whether you want to replace the hardware or keep an eye on its performances over time. ( tutaj potrzebuje pomocy z interpretacją , bo jeśli się nie mylę to mój dysk już ma swoje lata... i powoli zbliża się do emerytury?)

Reszta mieści się w granicach Normal - Very Good

Poza tym oto ten komunikat zwrócił moją uwagę

Your hard disk is a WDC WD800BB-00JHC0 with firmware 05.01C05.

The average temperature for this hard disk is 38C (MIN=27C MAX=48C) and yours is 40C. ( wiem co oznacza ale nie wiem jak tą temp. obniżyć skutecznie.... )

Proszę o pomoc , jeśli tyle informacji nie wystarcza proszę mi napisać co mam jeszcze napisać... Pozdrawiam

(Adamsubzero) #2

Na początek czym prędzej precz z Codegenem, listę bezpiecznych zasilaczy znajdziesz na google. Jeśli chodzi o wentylator, najlepiej będzie dać 1 na tył i drugi na przód.

(Mezzariusone) #3

jakieś sugestie co do zasilaczy ?? bo tak szczerze mówiąc to jestem biały w tym....

bo jeszcze jak rozumiem to zasilanie to nie jest głównym problemem ...

czuje że w tym roku duże zmiany przeprowadzę w komputerze....

(lazikar) #4

Mezz , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(pysiu) #5

Co do zasilacza to cieniutki masz minimum powinno się mieć 400W a nawet i 500 W dobrej wydajnej firmy :)tyle że to duże koszty .

(Johny) #6

Chodzi o to,że felerny zasilacz nie spełnia parametrów i nie uciąga reszty podzespołów,zamiast np. deklarowanych 400 W,ledwie wyciąga 300 W,nie ma zabezpieczeń przed skokiem napięcia,może spalić komputer,gdy włączysz bardziej wymagający program,a takie są gry,komputer nagle się zawiesza,albo się resetuje

Lista dobrych i złych zasilaczy PC

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

(Mezzariusone) #7

czyli kupno 500W zasilacza powinno mi bardzo pomóc... dzięki ale czy macie może jakieś zastrzeżenia do dysku , ponieważ czytałem gdzieś indziej na forum że ten dysk na windows home edit ma tendencje do "odłączania się"??

(Adamsubzero) #8

Nie chodzi o to, żebyś miał 500W, owszem też, ale o to by zasilacz był dobrej firmy, tej której podał kolega wyżej. Najpierw wymień zasilacz bo to podstawa przy tym co masz to jak bomba zegarowa :slight_smile: