Problem z dyskiem (zatrzymuje sie w czasie pracy)

witam jak w temacie podczas pracy dysk czasami a wlasciwie to dosc czesto tak jakby sie zatrzymywal nagle slychac taki dzwiek jaki wydaje dysk przy wlaczaniu komputera i komputer sie zawiesza albo na chwile czyli jakies 5-10 sekund albo juz na dobre raczej nie jest to wina dysku bo dzisiaj kupilem nowy bo stary tak wlasnie sie zachowywal a tu to samo aha no i jak juz sie zawiesi kontolka od dyku swieci caly czas moze ma to jakies znaczenie

Mam nadzieje że piszesz z innego kompa, miałem tak na starym sprzęcie… winien był zasilacz. natychmiast go wymień! (lub chociaż odkurz - w moim przypadku pomogło ale już po spaleniu dysku twardego:|) pozdrawiam.

no akurat teraz pisze wlasnie z tego kompa no a co do zasilacza to mozna jakos sprawdzic czy to jego wina czy bez podmiany z innym ise nie obedzie?

Podaj odczyt informacji SMART dysku twardego z programu HD Tune. Znajdziesz je w zakładce Health (najlepiej obydwu).

Sprawdź napięcia w Biosie, okno PC Health Status.

jeżeli nie dysk to zasilacz. spróbuj rozkręcić zasilacz i odkurzyć go w środku - u mnie pomogło i mogłem sprzedać starego kompa z jakimś zapasowym dyskiem. ile zasilacz ma lat? jaka firma? najbezpieczniej byłoby wyłączyć komputer :shock: :stuck_out_tongue:

Jeśli chodzi o sam zasilacz, to przydałaby się także informacja o jego mocy oraz całej konfiguracji komputera. Daj też odczyt z czujników płyty głównej, z programu Everest, a w nim komputer->czujnik.

no a wiec takw biose nic ciekawego nie znalazlem a co do tego programiku cosik_ktosik to mozesz powiedziec o co konkretniej chodzi bo tez nie bardzo moge tam jakies informacje znalesc a everesta zaraz zainstaluje to dam te iformacje aha no i zasilacz to chyba 350 chociaz tez nie na pewno bo na nim nie wiele pisze tylko ze model 350

W programie HD Tune, wejdź w zakładkę Health :arrow: http://img.wklej.org/images/216964111HDTune.jpg (u góry Masz ikonkę kopiującą wszystko do schowka). Zobaczymy, czy dyski wykazują jakieś problemy ze startem.

Sam dysk jest w jak najlepszym porządku. Chcesz to możesz dać odczyt ze starego dysku. Daj odczyt z everesta.

a tak swoja droga jak go teraz wyciągnąłem poza obudowę to jakoś teraz się nie zatrzymuje

Może to któraś wtyczka luźno siedzi, albo ma uszkodzony kabel. Podłącz dysk do innej wtyczki zasilającej (Molex). Próbowałeś z inną taśmą (kablem) sygnałową?

oho… no to niezłe filmy twardziel łapie… :smiley: jednak usilnie wręcz błagam o przeczyszczenie zasilacza. Jeżeli ma więcej niż 2 lata to gwarancji już nie ma (tym bardziej że jest noname). Odłączyć od prądu, od płyty i napędów, wykręcić, rozkręcić, otworzyć przedmuchać i analogicznie w drugą stronę :wink:

o to chodzi?

http://img.wklej.org/v/609893519dsa.JPG

Zasilacz raczej do wymiany. Czyszczenie może mu pomóc, ale nie na długo. Napięcie 5V poza normą ATX, a 3.3V na jej granicy. Chcesz mieć pewność, to pożycz od kogoś inny na dzień, do testów.

aha no dobra ale czy to na pewno pomoze skoro przed chwila wieszal sie co 5 min a teraz juz caly czas chodzi

Napisałem, pożycz inny i sprawdź. Możesz zobaczyć co się dzieje z dyskiem i komputerem podczas obciążenia. Włącz test w programie typu SuperPI, Orthos itp i sprawdź napięcia podczas obciążenia oraz co się dzieje z dyskiem. Napięcia możesz dać na forum.

uruchomilem kilka razy tego super pi i nic sie nie dzieje testy sie koncza pomyslnie i tyle dysk dalej chodzi

no nic i tak pewnie skonczy sie na tym ze trzeba bedzie kupic nowy zasilacz

no dobra to tyle ze mnie dzieki za pomoc

A co się działo z napięciami?

Jak pisałem, sprawdź wszystkie kable i wtyczki. Dodatkowo w panelu sterowania->opcje zasilania, zmień ustawienia tak, aby system nie wyłączał dysku twardego.

no tak pewnie zrobie ale to juz jutro a jak nie to tak jak mowisz pozycze od kogos zasilacz i zobacze co sie bedzie dzialo

aha i jeszcze jedno meze miec znaczenie to ze zasilacz nie jest przykrecony do obudowy tylko po prostu lezy na blaszkach ktore go podtrzymuja?