Problem z dyskiem (zatrzymuje sie w czasie pracy)

(Krzysztofjarzyna3) #1

witam jak w temacie podczas pracy dysk czasami a wlasciwie to dosc czesto tak jakby sie zatrzymywal nagle slychac taki dzwiek jaki wydaje dysk przy wlaczaniu komputera i komputer sie zawiesza albo na chwile czyli jakies 5-10 sekund albo juz na dobre raczej nie jest to wina dysku bo dzisiaj kupilem nowy bo stary tak wlasnie sie zachowywal a tu to samo aha no i jak juz sie zawiesi kontolka od dyku swieci caly czas moze ma to jakies znaczenie

(Cobra000) #2

Mam nadzieje że piszesz z innego kompa, miałem tak na starym sprzęcie... winien był zasilacz. natychmiast go wymień! (lub chociaż odkurz - w moim przypadku pomogło ale już po spaleniu dysku twardego:|) pozdrawiam.

(Krzysztofjarzyna3) #3

no akurat teraz pisze wlasnie z tego kompa no a co do zasilacza to mozna jakos sprawdzic czy to jego wina czy bez podmiany z innym ise nie obedzie?

(Cosik Ktosik) #4

Podaj odczyt informacji SMART dysku twardego z programu HD Tune. Znajdziesz je w zakładce Health (najlepiej obydwu).

Sprawdź napięcia w Biosie, okno PC Health Status.

(Cobra000) #5

jeżeli nie dysk to zasilacz. spróbuj rozkręcić zasilacz i odkurzyć go w środku - u mnie pomogło i mogłem sprzedać starego kompa z jakimś zapasowym dyskiem. ile zasilacz ma lat? jaka firma? najbezpieczniej byłoby wyłączyć komputer :shock: :stuck_out_tongue:

(Cosik Ktosik) #6

Jeśli chodzi o sam zasilacz, to przydałaby się także informacja o jego mocy oraz całej konfiguracji komputera. Daj też odczyt z czujników płyty głównej, z programu Everest, a w nim komputer->czujnik.

(Krzysztofjarzyna3) #7

no a wiec takw biose nic ciekawego nie znalazlem a co do tego programiku cosik_ktosik to mozesz powiedziec o co konkretniej chodzi bo tez nie bardzo moge tam jakies informacje znalesc a everesta zaraz zainstaluje to dam te iformacje aha no i zasilacz to chyba 350 chociaz tez nie na pewno bo na nim nie wiele pisze tylko ze model 350

(Cosik Ktosik) #8

W programie HD Tune, wejdź w zakładkę Health :arrow: http://img.wklej.org/images/216964111HDTune.jpg (u góry Masz ikonkę kopiującą wszystko do schowka). Zobaczymy, czy dyski wykazują jakieś problemy ze startem.

(Krzysztofjarzyna3) #9

(Cosik Ktosik) #10

Sam dysk jest w jak najlepszym porządku. Chcesz to możesz dać odczyt ze starego dysku. Daj odczyt z everesta.

(Krzysztofjarzyna3) #11

a tak swoja droga jak go teraz wyciągnąłem poza obudowę to jakoś teraz się nie zatrzymuje

(Cosik Ktosik) #12

Może to któraś wtyczka luźno siedzi, albo ma uszkodzony kabel. Podłącz dysk do innej wtyczki zasilającej (Molex). Próbowałeś z inną taśmą (kablem) sygnałową?

(Cobra000) #13

oho... no to niezłe filmy twardziel łapie... :smiley: jednak usilnie wręcz błagam o przeczyszczenie zasilacza. Jeżeli ma więcej niż 2 lata to gwarancji już nie ma (tym bardziej że jest noname). Odłączyć od prądu, od płyty i napędów, wykręcić, rozkręcić, otworzyć przedmuchać i analogicznie w drugą stronę :wink:

(Krzysztofjarzyna3) #14

o to chodzi?

(Cosik Ktosik) #15

Zasilacz raczej do wymiany. Czyszczenie może mu pomóc, ale nie na długo. Napięcie 5V poza normą ATX, a 3.3V na jej granicy. Chcesz mieć pewność, to pożycz od kogoś inny na dzień, do testów.

(Krzysztofjarzyna3) #16

aha no dobra ale czy to na pewno pomoze skoro przed chwila wieszal sie co 5 min a teraz juz caly czas chodzi

(Cosik Ktosik) #17

Napisałem, pożycz inny i sprawdź. Możesz zobaczyć co się dzieje z dyskiem i komputerem podczas obciążenia. Włącz test w programie typu SuperPI, Orthos itp i sprawdź napięcia podczas obciążenia oraz co się dzieje z dyskiem. Napięcia możesz dać na forum.

(Krzysztofjarzyna3) #18

uruchomilem kilka razy tego super pi i nic sie nie dzieje testy sie koncza pomyslnie i tyle dysk dalej chodzi

no nic i tak pewnie skonczy sie na tym ze trzeba bedzie kupic nowy zasilacz

no dobra to tyle ze mnie dzieki za pomoc

(Cosik Ktosik) #19

A co się działo z napięciami?

Jak pisałem, sprawdź wszystkie kable i wtyczki. Dodatkowo w panelu sterowania->opcje zasilania, zmień ustawienia tak, aby system nie wyłączał dysku twardego.

(Krzysztofjarzyna3) #20

no tak pewnie zrobie ale to juz jutro a jak nie to tak jak mowisz pozycze od kogos zasilacz i zobacze co sie bedzie dzialo

aha i jeszcze jedno meze miec znaczenie to ze zasilacz nie jest przykrecony do obudowy tylko po prostu lezy na blaszkach ktore go podtrzymuja?