Problem z dyskiem - zawieszka systemu

(Maruch Adv) #1

Witam. Mam ostatnio dziwny problem z komputerem - otóż restartuje się przy normalnym użytkowaniu. Gdy włącza się po restarcie nie wykrywa dysku. Muszę odłączyć i podłączyć kabel IDE i od zasilania, dopiero wtedy go wykrywa.

Taśmy oraz zasilacz były wymieniane jakieś 8 miesięcy temu przy zakupie nowego dysku.

System najczęściej resetuje się przy przełączeniu piosenki w foobarze. Wtedy wszystko się zatrzymuje, a dysk zaczyna 'klikać' [?].

Nie robiłem jeszcze formatu, ale wątpię, czy to pomoże.

Dysk to Seagate 160 GB, 7200 rpm.

Jakieś sugestie? :slight_smile:

(Technik Elektro) #2

wklej zawartość zakładki HEALTH z programu HDTUNE.

(Maruch Adv) #3
HD Tune: ST3160812A Health

ID Current Worst ThresholdData Status   

(01) Raw Read Error Rate 119 95 6 203611442 Ok       

(03) Spin Up Time 94 93 0 0 Ok       

(04) Start/Stop Count 100 100 20 458 Ok       

(05) Reallocated Sector Count 100 100 36 0 Ok       

(07) Seek Error Rate 53 53 30 58633343 Ok       

(09) Power On Hours Count 98 98 0 2044 Ok       

(0A) Spin Retry Count 100 100 97 0 Ok       

(0C) Power Cycle Count 100 100 20 599 Ok       

(BB) (unknown attribute) 100 100 0 0 Ok       

(BD) (unknown attribute) 100 100 0 0 Ok       

(BE) Airflow Temperature 66 58 45 572653602 Ok       

(C2) Temperature 34 42 0 34 Ok       

(C3) Hardware ECC Recovered 64 46 0 78026 Ok       

(C5) Current Pending Sector 100 100 0 0 Ok       

(C6) Offline Uncorrectable 100 100 0 0 Ok       

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 Ok       

(C8) Write Error Rate 100 253 0 0 Ok       

(CA) TA Counter Increased 100 253 0 0 Ok       

Power On Time : 2044

Health Status : Ok

(Technik Elektro) #4

dysk ok, a jaki ten zasilacz ?? marka model oraz podaj resztę konfiguracji.

(Banasiak Jerzy) #5

Trzeba być mistrzem, aby poprawnie zinterpretować dane SMART. Każdy producent ustala inny próg ryzyka (Threshold) awarii w przyszłości dla danego dysku. Tylko programy specjalnie dedykowane danej marce dysku twardego pewnie odczytują SMART. BIOS poinformuje także o ryzyku utraty danych w czasie właczania komputera, ale może być zbyt poźno.

Wiem w czym rzecz, ale nie będę wróżył z fusów. Objawy są bardzo niepokojące. Potrzebuję więcej danych. Już teraz skopiuj wszystkie istotne dane na inny nośnik. Zainstaluj program "Aida 32" wersja 3.93 i wykonaj test "Linear Read" "Average Access" wtyczką "Disk benchmark" naciśnij "Save" i zamieśc . Wyłącz najpierw wszystkie programy z autostartu. Nie ruszaj myszką (w czasie testu), nic nie rób na komputerze tylko czekaj! Naciśnij "Save" aby zapisać wyniki, (screen-y) i zamieść na forum np. przy pomocy strony http://www.fotosik.pl najlepiej w pełnym wymiarze, a nie jako miniaturkę.

(Technik Elektro) #6

w cale nie trzeba być wielkim mistrzem.

to nic nie da, chociażby z tego powodu bo ten test średni odczyt oraz czas dostępu służą do badania wydajności a nie podatności dysku na awaryjność.

jedyna rzecz jaka może wynikać z tego typu testu to fakt iż na dysku występują realokowane sektory (w tym miejscu nastąpi spadek wydajności pracy dysku co odzwierciedli się na wykresie). ze smarta można odczytać iż na dysku nie ma żadnych realokowany sektorów (potocznie zwanych badami).

pozostałe parametry te przy których występują duże liczby też nie świadczą o uszkodzeniu dysku ( są typowe dla marki seagate ).

(Archangel Ks) #7

nie można też wykluczyc działania "złośliwego oprogramowania" zdarzały się juz taki przypadki, dziwi mnie to iż dysk pada podczas wykonywania przez system konkretnej czynności

(Technik Elektro) #8

może to być płyta główna (uszkodzony kontroler IDE) - kondensatory napuchnięte (zwłaszcza w sekcji zasilania procesora) lub zasilacz nie ciągnie konfiga. system też można przeinstalować lub uruchomić linuxa z boot cd.

(Maruch Adv) #9

Nie wiem jak sprawdzić parametry zasilacza, więc zrobiłem zdjęcie - http://xs220.xs.to/xs220/07400/DSCN5136.JPG

Komputer do mocnych nie należy, więc zasilacz powinien sobie z nim radzić:

Procesor AMD Athlon 1ghz

Dysk Seagate 160 GB

256 MB RAM

Nvidia gf 2 mx 64mb

Płyta główna - ECS K7S5A

Mam wykonać te testy Aidą?

Złączono Posta : 08.10.2007 (Pon) 22:33

Wykonałem obydwa testy Aidą. Oto wyniki:

Linear Read - http://xs320.xs.to/xs320/07411/linearread.JPG

Average Acces - http://xs320.xs.to/xs320/07411/averageacces.JPG

Co wy na to?

(Gracz Online) #10

Jeśli test "Linear Read" poprawnie został wykonany i przez 46 minut i 58 sekund nie korzystałeś z komputera a on nie był zajęty niczym innym niż testem, nie włączył się wygaszasz ekranu, programy przy zegarze były wyłączone, to przy 8% i 40% procentach (licząc od zera) całkowitej pojemności 152625 MB dysku twardego WD Caviar tj. przy 12210 MB i w przedziale 57997,5 - 61050 MB występują problemy na obszarsze 3052,5 MB. Potocznie, najprościej mówiąc - w tym miejscu dysk się przycina.

Powtórz jeszcze raz testy dla pewności, jeśli były wykonane nieprawidłowo. Przedstaw wyniki pomiarów napięcia, temperatury w komputerze, zadbaj o przewietrzanie obudowy. Dokup dodatkowy wentylator. Przegrzany procesor może powodować błędy zapisu i odczytu. Dysk też się nagrzewa. Najwiarygodniejsze jest bardzo długnie testowanie pod DOS-em na obecność uszkodzonych sektorów np. programem Scandisk, NDD (Norton Disk Doctor z włączona dokładną opcją skanowania). Otrzymasz wtedy pewny wynik. Czy posiadasz gwarancję na dysk i zasilacz, który nie jest dobrej serii. Seria zasilaczy Feel jest zła a MC jest dobra i nie droga. Wystarczy do Twojego, biurowego komputera. Testy "Linear Read" i "Average Access" nie potwiedzają się wzajemnie więc przyczna nie leży bezpośrednio w dysku. Gdynyś miał płytę główną lepszego producenta mógłbym powołać się na odczyty napięć z BIOS-u, ale w tym przypadku dobry miernik będzie podtrzeby. Więcej szczegłów na http://www.neotec.pl/page.php?id=11 Możesz w ciemno wymienić zasilacz chociaż ze względów bezpieczeństwa.