Problem z dyskiem

(Zsuriammariusz530) #1

Gdy próbuję przenieść mój dysk do innego kompa wyskakuje mi uruchom normalnie itd. i gdy wybiorę obojętnie którą opcje to niby coś się ładuje i od nowa się komp włącz i tak w kółko. Co może być przyczyną takiego zdarzenia???

(Cosik Ktosik) #2

System Windows praktycznie nie może być uruchomiony na innym komputerze, niż na tym, na którym był instalowany.

(Zsuriammariusz530) #3

Ale gdy ktoś do mnie dysk przyniesie to dziala normalnie :!:

(Angelo_7) #4

A co to dla Ciebie znaczy, że działa normalnie?? Jeżeli podpinasz dysk u kogoś to Twój dysk nie może być dyskiem startującym z system. (musi być podpięty jako slave... )

(Cosik Ktosik) #5

Ale, który system uruchamiasz u siebie? Ten z Twojego dysku, czy z kolegi? Podłączyć dysk zawsze można i go odczytać (z wyjątkiem dużych dysków pod Winxp bez sp2).

(Zsuriammariusz530) #6

Normalnie to znaczy że uruchamia się tak jakby u mnie poprostu siedział :!:

(Cosik Ktosik) #7

Ooo! To egzorcystę wołaj.

Ale na poważnie. Uruchamiasz swój system, czy jego (na swoim komputerze)? No i jaki to system?

(Zsuriammariusz530) #8

nic nie zmieniam tylko przekładam dysk/windows xp home edition + sp2

(Johnny B4) #9

To tak w czasach interfejsu ATA wystarczyło by pozmieniać zworki i wszystko było by ok. A tak twój dysk u kolegi jest wykrywany jako główny, a więc startuje z niego system, z kolei u ciebie jest wszystko ok, czyli twój dysk jest wykrywany jako główny i uruchamia się z niego system. Nie wiem jak to zmienić, ale przynajmniej wytłumaczyłem.

(Cosik Ktosik) #10

Jak to zmienić?

U kolegi wchodzisz do BIOS-u i ustawiasz rozruch z jego dysku. Prawdopodobnie kolega ma podłączony dysk do SATA-1, a ty podłączasz do SATA-0. Domyślne ustawienia bios-u zapewne powodują, że to Twój dysk tam startuje jako pierwszy.

(Zsuriammariusz530) #11

Ale kolegi dysk jest wtedy odłączony jak swój wkładam :!: i podłączam pod tą samą taśmę :!:

(Cosik Ktosik) #12

A u Ciebie też odłączasz swój dysk i wkładasz jego. Prawdopodobieństwo, że jeden system Windows będzie chodził na dwóch różnych kompach jest niezwykle małe o ile możliwe. Byłoby to teoretycznie możliwe, gdyby obydwa komputery byłyby identyczne.

(Zsuriammariusz530) #13

Czyli trzeba instalować jeszcze raz windowsa przez biosa?