Problem z dyskiem!

Dostałem w spadku od wuja dysk segate 40GB 7200 Barracudy. Obecnie mam dysk 6,4Gb i teraz jak włożyłem 40 GB to Bios mi go nie wykrywa, daje HDD ide detections i wykrywa muj 6,4 a w miejscu gdzie ma wykryc 40 sie zawiesza, Próbowałem podpiąć dysk na różnych kombinacjach zworek i chodzi tylko na kombinacji na której pisze Limit drive to 32GB. A chciałbym ten dysk mieć jako główny na masterze. Dlaczego en dysk odczytuje mi tylko na tej kombinacji zworek a nie na master, nawet na slave nie odczytuje. Gdy włoże go na tym 32Gb limitet to pisze przy uruchamianiu kompa dysk master failed czy cos takiego i musze wkładac na masterze muj 6,4 dysk. A chce mieć tylko w kompie tą 40. Co mam zrobić ? A odłączyłem wszystkie cd-romy żeby nie było konfliktu i jest to samo ! Pomocy !!

Pozdrawiam ! !

po mojemu to podaj model płyty głównej i jaki bios masz na niej(może nie obsługiwać takich dysków)

Płyta jest Intel BX a nazywa się Soyo 6BE v1.0 infprmacje o produkcie są na http://www.soyousa.com\

a Bios mam

Award Modular BIOS v4.51PG

Informacja z BIOSU Award BE v1.0-1A5

Data biosu systemowego 01/20/99

Coś jeszcze mam podać ?

jesli płyta nie obsługuje ata 100, to ten dysk niepojdzie :> tak mi sie zdaje :>

tu macie opis sciagniety ze strony producenta

Processor

* Click here for maximum CPU support

Interface

* Slot 1

Chipset Type

* Intel 440BX

Chipset Description

* Intel 82440BX two chip AGPset

Form Factor

* ATX

Memory Description

* Three 168-pin SDRAM DIMM sockets support up to 768MB

* Provides ECC (Error Checking Correction) capability

Expansion Slots

* 4 x 32 bit Bus Mastering PCI slots (v2.1 compliant)

* 3 x 16 bit ISA slots (One PCI/ISA Shard slot)

* 1 AGP slot (v1.0 compliant) AGP 1x/2x

IDE Description

* Supports two independent channels for 4 IDE devices

* Supports up to PIO mode 4 and Ultra DMA 33

* 2 PCI bus mastering ATA E-IDE ports

IO Port Description

* ITE 8671/D chip

* 2 RS-232 Serial Ports (16550 UART compatible)

* 1 Parallel Printer Port (SPP/EPP/ECP mode)

* 1 FDD port (support LS120, 3 mode, 1.2/1.44/2.88 MB FDD)

* Provides IrDA port with optional cable for transceiver

IO Connection Description

* PS/2 Mini-DIN mouse &keyboard ports

* 2 USB ports

* 2 D-Sub 9-pin male Serial ports

* 1 D-Sub 25-pin female printer port

BIOS Description

* Award PCI BIOS with green ACPI, APM, PnP, DMI functions and Year 2000 compliant

* Supports multiple-boot from E-IDE/SCSI/CD-ROM/ FDD/LS120/ZIP

* 2 Mbit Flash ROM

Dimension Description

* 4 Layer PCB, 30.5cm x 19cm(12”x 7.5”)

* ATX form factor

Certification

* FCC CLASS B AND CE EMI REGULATION COMPLIANT

Compatibilities

Win2000 / WinNT / WinME / Win98SE / Win95 / FreeBSD

Warranty

All SOYO products are designed to offer stability and flexibility, and are tested to ensure highest reliability. We offer a 90 day limited warranty on this SOYO product.

Tylko ze tu pisze na stronie ze plyta jest pod PII a mi normalnie chodzi na niej PIII 450 a w bioie mam ustawienia do 650Mhz.

to obsługuje tylko ata33 (czy coś takiego) na pewno nie zadziała

Oj źle ci sie zdaje nieważne że kontrolery nie są ATA 100 ale dysk bedzie chodził na ATA 33 na podobnej płycie też na takim chipsecie (Abit z 1999 roku) u mnie pracuje taki sam dysk czyli baracuda 7200 ata 100 40 Gb i nawet jak podłącze WD 80,8Mb cache też jest widoczny i działa , może nowszy bios rozwiązać problem ,

Muwicie o nowym biosie, mam pytanie ile kosztuje w serwisie wgranie biosu ??

A i jeszcze jedno normalnie powinno by go nie wykryc a mi sie wiesz caly komp. Widzi go tylko na tym ustawieniu zworek 32GB limit i w ten sposób ucina mi 8 GB.

Czy ten nowy bios pomoże ? A i dysk u wujka chodzi normalnie.

zadziałą ale po aktualizacji biosu a i to nie na pewno czytaj wyżej że nie chciało działać i nie cwaniakuj tak bo płyta główna jest inna a siwy_155 powiedz mi czy ten kabel ide nie jest 40 żyłowy bo jak tak to powinien być 80 (inaczej nie pójdzie) aktualizacja w serwisie kosztuje ponad 40 zł a to nie pewne czy pomoże

Pierwsze co zrób to sformatuj ten dysk najlepiej z dyskietki startowej 98se

Podłącz dysk ustawiny na zworce jako master (tylko ten dysk niech jest podłaczony do IDE) najpierw usuń wszyskie partycje załóż nowe i format

Ta płyta jest jakś dziwna nie wiem czasem czy nie jakaś seria prototypowa , przeszukałem prawie wszysko i nie znalazłem nowszego biosu do tej konkretnie płyty, jedyna wersja i ostateczna to ta co masz.

A więc tak aktualizacja do biosu jest i to na stronie producenta a apropo tego kabla to co mam zrobic mam go wziasc do reki i policzyc ile ma żył czy da sioe to jakos inaczej sprawdzic a ty zbychu kazujesz mi podłączyc dysk na master i sformatowac a jak dam dysk na master to sie wogule komp nie uruchomi bo w momencie kiedy sprawdza co jest podlaczone do kompa to sie zawiesza.

tak żyły policz ręcznie (40 to nie dużo i raczej umiesz do tylu liczyć) jak jest 40 to nie pójdzie powinno być 80 a nie wiem czy chipset obsługuje taki dysk nie mam pojęcia ale nawet jak bios zaktualizujesz to może być dalej to samo po mojemu to zajrzyj tu pownieneś tam znaleźć tanie części i na pewno za 700-800 zł złożysz coś lepszego niż masz-a właśnie jaki masz sprzęt??(nie licząc dysku monitora klawiatury myszy no nie wiem tylko jak z zasilaczem)

Dla mnie 700-800 zł to dużo a zasilacz mam 350 Wat. Jedzcze policze te żyly ale to juz jutro.

_________________

Policzyłem i mam 40 żył

Mam pytanie, mam kupić taśme ATA33 czy ATA66 czy ATA100 czy ATA133 ?? i czy ta taśma spasuje do mojego kompa ?

Po kolei.

Chip BX to cała historia,oficjalnie obsługuje dyski do 32 GB ATA33, ale widziałem i dyski 80 GB i pracowały dobrze i podobno i 120 chodziły.

Wszystko zależy od biosu,dysku i płyty,może tak być że dysk nie pójdzie na płycie lub trzeba ograniczyć rozmiar do 32 GB.

Obowiązkowo serwis i aktualizacja biosu 20 do 30 zł usługa z gwarancją,podrzuć też dysk niech go uruchomią w kompie.

Powinien iść i na taśmie IDE 40 są do ATA33, ale kup sobie taśme sygnałową IDE 80 żył około 10 zł.

Idziesz do sklepu i mówisz proszę taśme sygnałową IDE 80 żył.

Jak ograniczyć rozmiar do 32GB ??

I czy w tedy sysk pójdzie na masterze ?

A z tym biosem to są faktycznie jaja szukałem wczoraj i nigdzie nia ma do mojej płyty biosu.

cholera ale na taśmie 40 żyłowej nie pójdzie kup 80 bo to nic nie da (choć ograniczyć rozmiar dysku też można a być może nawet trzeba) z tego co mi wiadomo to zmiana kabla jest konieczna

Daj do serwisu,w sieci jest dużo biosów nieoficjalnych do płyt z BX i coś dopasują.

Dysk może ma zworke która ogranicza pojemność dysku jaką widzi bios płyty czyli 32 GB,tak więc zobacz na opis zworek dysku ewentualnie przestaw i ustaw dysk jako Master na końcowej wtyczce taśmy lub ustaw jako CS i sam na taśmie.

Na taśmie 40 żyłowej powinien ruszyć co najwyżej może mieć problem z transferem wyższym niż ATA33 i nieraz bios przy starcie kompa domaga się zmiany taśmy na 80 żył,ale kup taśme 80 żyłową i załóż.

Można spróbować zrobić to programowo,przejdź na strone producenta dysku i poszukaj programu - nie polecam,ale można.

Można kupić karte PCI z kontrolerem ATA100/133.

Ale jak chcesz to zrobić najtaniej i dobrze to serwis i wgrać nowy bios.

a ja mówię że nie wszystkie dyski mogą ruszyć na 40 żyłowej taśmie

m89 napisał:

A ja muwie że ten ruszył na 40 żył, wziąłem założyłem zworke na master i drugą na limit 32GB i komp sie uruchomil. zainstalowałem system i win sie uruchomił tylko nie wiem czemu na slave mi nie widzial cd-romu a w dosie widział a w windowsie nie. Wiec cd-rom dałem na ten drugi master bodajze secondary master i jest ok. Partycjonalem podzieliłem dysk i jest ok.

A taśme i tak sobie szybko kupie. Ale narazie jest w pozo mimo ze ucina 8GB ale w porownaniu do starego 6,4GB jest suuper.

Dzieki za rady ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Pozdrawiam !

nie wszystkie a jednak z tym się udało miałeś szczęście no i oczywiście dobre rady no ale na 40 żyłowej to na pewno dysk chodzi wolniej niż na 80