Problem z dyskiem

(Jarek1810) #1

Sprawy porządkowe :

Laptop Toshiba Satellite A200-1GB

System operacyjny Windows Vista home premium 32bit

Dysk twardy TOSHIBA MK2035GSS , pojemność 200GB

Problem :

Pewnego pięknego dnia uruchamiam laptopa i widzę tylko jedną partycję - systemową o pojemności 40 GB , natomiast drugiej ze wszystkimi danymi (160GB) ani widu ani słychu. Tak wygląda sprawa patrząc z "mojego komputera" Po uruchomieniu "zarządzanie dyskami" okazuje się że druga partycja jednak istnieje (bez żadnego opisu) . Nie da się wykonać żadnej operacji na niej poprzez ten menadżer ( od zmiany litery dysku , która z resztą nie istnieje , poprzez sformatowanie)

Po uruchomieniu programu "Partition Manager 9.0 Professional" widzę cały dysk (obie partycje) , lecz obie (!) jako nieaktywne i na "czerwono" . Nie można wykonać żadnych operacji zarówno na tej z danymi , jak i na systemowej której używam i z resztą pisze teraz z tego laptopa. Nie można ani sformatować ani nic zrobić.

Ogólnie rzecz biorąc nie zależy mi nawet za bardzo na odzyskaniu danych z drugiej partycji , ale chciałbym móc chociaż ją sformatować aby móc używać. Będę z góry wdzięczny za jakiekolwiek sugestie ( z wyjątkiem udania się do serwisu w celu wymianu dysku , bo to raczej oczywista możliwość jednak droga)

(Jarek1810) #2

Jeżeli przydałyby się jakieś informacje jeszcze czy screeny to mogę dołączyć , tylko co potrzeba?