Problem z dyskiem

(Ok00) #1

Witam mam mały problem z dyskiem:P. Otóż dzisiaj zakupilem sobie nowiutki 80GB dysk, podłączyłem go ale nie ma go w "moim komputerze" ani za nic nie moge uzyskać do niego dostępu... Figuruje natomiast w menadżeże urządzeń i biosie. Próbowałem go formatować przez DOS'a i przez płytke instalacyjna Windowsa XP ale nic z tego...Podczas próby formatu przez dosa wyświetla się że nie ma takiego urządzenia a przez instalator win xp wyskakuje jakis błąd.... Nie wiem co jeszcze napisać:stuck_out_tongue: Próbowałem wszystkiego co potrafię.... Ustawiałem ten dysk na master, slave, odłączałem ten drugi i zostawiałem tylko ten... Szarpałem sie z nim z pół dnia ale nic nie potrafie na to poradzić... Help plz...

(Andrzejk79) #2

a probowales w menedzerze urzadzen?

(jaru_r) #3

czy Twój komp jest nowy? Jeśli należy do starszych, to może nie "widzieć" dysków większych, niż 37GB.

Spróbuj podpiąć dysk do innego komputera - jeśli będzie tak samo, to możliwe, że dysk jest uszkodzony - awaryjność dysków wzrosła wraz ze wzrostem ich pojemności i nietrudno jest kupić dysk, który jest niesprawny.

Ratuje Cię wtedy gwarancja.

(inż. Piniol) #4

Powinien widzieć, tyle tylko że nie pokazywałby prawdziwego rozmiaru ;]

Skoro nowy to musi być na gwarancji, skorzystaj z niej ;]

(Nieznany) #5

a ustawiłeś go w ogóle w biosie?

(jaru_r) #6

inż. Piniol - tak, jeśli chodzi o sformatowany dysk - a ten jest z pustą tablicą alokacji. Może nie jest to typowe, ale tak zaobserwowałem :wink:

dbr9 poddał mi jeszcze jeden pomysł :wink: - sprawdź, czy masz w BIOSie ustawione automatyczne wykrywanie napędów IDE. Jeśli nie, to ustaw na AUTO.

(Bt ) #7

Miałem podobny problemik. Umnie pomogła zabawa ze zworkami na dysku lub podpiecie go na inny kabel czasem tak się coś kopie w szczegulności w starszych kompach że nie widać dysków chociarz faktycznie w dosie i biosie sa one widoczne

(Rus One) #8

HEJ! JEŚLI TO JEST NOWY DYSK TO MUSISZ ZAŁOŻYĆ NA NIM PARTYCJE.

POLECAM PROGRAM PARTITION MAGIC. JAK NIE MASZ DO NIEGO DOSTEPU TO ODPAL KOMPA Z DYSKIETKI STARTOWEJ, NASTĘPNIE WPISZ FDISK I NACIŚNIJ ENTER. JEŚLI TO JEST DRUGI DYSK TO NACIŚNIJ 5 I ENTER (ZMIEŃ DYSK) POTEM UTWÓRZ PARTYCJĘ, NA PYTANIE ODPOWIEDZ TAK. JAK SKOŃCZY TO ZRESTARTUJ KOMPA. TERAZ JUZ POWINIEN WIDZIEĆ TEN DYSK. SFORMATUJ GO I GOTOWE :-))

MAM NADZIEJĘ ŻE POMOGŁEM! PAMIĘTAM JESZCZE SWOJE PRZEBOJE Z NOWYM DYSKIEM... :o

(Farall) #9

Myślę, że warto żebyś napisał coś więcej o tym błędzie. Może nas to na coś naprowadzi?

A poza tym mam jeszcze takie głupie pytanie: piszesz o formatowaniu... a zakładałeś na tym dysku jakieś partycje? Bo formatuje się dysk po spartycjonowaniu - musisz podać konkretną literę napędu przecież. Pytam, bo słowem o tym nie wspomniałeś i nie wiem czy dlatego że to dla ciebie oczywiste czy może bo tego nie robiłeś? :slight_smile:

(fiesta) #10

rus_one następny post napisany z capsem wyleci w kosmos :twisted:

(JNJN) #11

Nic nie wiemy ,czy to dysk ATA(domyślam się że ten) czy SATA.

Jaką masz płytę - bios może nie rozpoznaje dysku i aktualizacja biosu się kłania.

Czy dysk systemowy czy dodatkowy.

Jakie błędy.

Czy przy starcie kompa bios dysk widzi czy nie.

Jak SATA czy kontroler sata w biosie wlączony.

Jak Sata i świeży system czy dajesz stery do sata F6 przy instlacji XP.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... a0c81f3f69

Sprawdź podłączenie dysku i ustawienie w biosie,jak systemowy to bootowanie ustaw tak

jako pierwsze napęd CD

jko drugi HDD - 0 lub dysk SATA/SCSI

Ustawienie dysków ATA na taśmie poczytaj - dysk podłączony taśmą 80 żyłową - ma być nowa.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... 712#247712

Formatowanie dysku,fdisk lub instalator XP lub zrób to z poziomu działającego XP jak to dysk dodatkowy - mój komputer właściwa partycja i PPM formatuj wybierz system plików(Fat32,NTFS) i rozpocznij.

Możesz również podłączyć dysk do innego kompa,podzielić i sformatować i go sprawdzić czy dobry.

Poczytaj wszystko pisze o podziale dysku i formatowaniu.

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in ... hl=delpart

(Ok00) #12

hmm...ok.... no więc tak:

Co próbowałem? :slight_smile: Tam moge tylko zajrzec do wlasciwosci, a tam jest napisane ze dziala poprawnie...

Komp ma 3 lata...

Próbowałem u kumpla ale u niego nawet bios dysku nie widzi tylko ze on ma starszego kompa niz mój

W biosie sam sie ustawil...:slight_smile: tzn. jest nazwa, rozmiar, numer seryjny i cala reszta wiec wnioskuje ze jest ok.

ok... wiec zworkami sie bawilem :slight_smile: a kablami nie... wiec sprobuje

hmmm... Głupio sie przyznac ale o tym nie wiedzialem :slight_smile: pobawie sie.... ogolnie dla samoobrony powiem ze to pierwszy dysk jaki sam instaluje wiec myslalem ze poprostu sie go formatuje z windowsa lub dosa i mozna go juz uzywac... thx, sprobuje...

Szczerze to nie bardzo pamietam tresc a nie chce mi sie powtarzac calej procedury bo to troche trwalo... ale jesli nic nie pomoze to wieczorkiem sprobuje jeszcze raz i dam tutaj tresc...

noo... to tak: dysk ATA, dodatkowy, płyta VIA P4XB-MA, P4 1,7 GHz, 2x256 MB RAM, Win XP professional + SP2. chyba takie informacje wystarcza...?? w biosie sie troche orientuje i bootowanie umiem sobie ustawic.. ale thx. a co do taśmy to nie mam pojecia jaka jest ( :stuck_out_tongue: ) i nie wiem jak to sprawdzic...

No to chyba wszystko juz wiecie i odpowiedzialem na wszystkie pytania... Dzieki wszystkim za pomoc jesli nie rozwiaze problemu dzieki wczesniejszym poradom to napisze :slight_smile: jescze raz wielkie THX!!

Złączono Posta : 08.09.2005 (Czw) 16:53

O jeszcze tak dla uzupelnienia to ten nowy dysk to: WD Caviar model WD800JB-00JJC0 80 GB, 7200obr, 8 MB cache.... sprzedawca powiedzial ze dysk sprawdzal...

(JNJN) #13

Płyta powinna spokojnie ten dysk widzieć - gdyby tak nie bylo aktualizacja biosu.

Płyta obsługuje max ATA100,ale dysk też widzę że ATA100.

Taśma 40 żyłowa ma 40 żył(przewodów) - na wtyczkach masz opis 40.

Taśma 80 żyłowa ma 80 żył - stosuje się do dysków od ATA 66.

Dysk podzielić i sformatować partycje - wszystko podane.

Możliwe też że dysk uszkodzony.

I na koniec niektóre dyski WD są wredne i pracują tylko na ustawieniu zworki na CS(opis ustawień na dysku) i same na taśmie podpięte na końcowej(ostatniej) wtyczce taśmy,lub bez żadnej zworki (Master) i podpiete na ostatniej wtyczce taśmy - też sam.

(Ok00) #14

Po wielu trudach udało mi sie ( z wasza pomoca :D) rozwiazac ten problem... Otórz problem był oczywiście banalny jak teraz o tym pomysle...:stuck_out_tongue: wystarczyło zrobic na dysku partycje w programie FDISK... Prawda że banalne ??:P:P:P Dzieki wszystkim za pomoc, ale szczegolnie dziekuje rus_one i JN ( za link do przewodnika dot. formatowania)... Jakby co to jeszcze się zgłosze :smiley: