Problem z dyskiem

Witam mam mały problem z dyskiem:P. Otóż dzisiaj zakupilem sobie nowiutki 80GB dysk, podłączyłem go ale nie ma go w “moim komputerze” ani za nic nie moge uzyskać do niego dostępu… Figuruje natomiast w menadżeże urządzeń i biosie. Próbowałem go formatować przez DOS’a i przez płytke instalacyjna Windowsa XP ale nic z tego…Podczas próby formatu przez dosa wyświetla się że nie ma takiego urządzenia a przez instalator win xp wyskakuje jakis błąd… Nie wiem co jeszcze napisać:P Próbowałem wszystkiego co potrafię… Ustawiałem ten dysk na master, slave, odłączałem ten drugi i zostawiałem tylko ten… Szarpałem sie z nim z pół dnia ale nic nie potrafie na to poradzić… Help plz…

a probowales w menedzerze urzadzen?

czy Twój komp jest nowy? Jeśli należy do starszych, to może nie “widzieć” dysków większych, niż 37GB.

Spróbuj podpiąć dysk do innego komputera - jeśli będzie tak samo, to możliwe, że dysk jest uszkodzony - awaryjność dysków wzrosła wraz ze wzrostem ich pojemności i nietrudno jest kupić dysk, który jest niesprawny.

Ratuje Cię wtedy gwarancja.

Powinien widzieć, tyle tylko że nie pokazywałby prawdziwego rozmiaru ;]

Skoro nowy to musi być na gwarancji, skorzystaj z niej ;]

a ustawiłeś go w ogóle w biosie?

inż. Piniol - tak, jeśli chodzi o sformatowany dysk - a ten jest z pustą tablicą alokacji. Może nie jest to typowe, ale tak zaobserwowałem :wink:

dbr9 poddał mi jeszcze jeden pomysł :wink: - sprawdź, czy masz w BIOSie ustawione automatyczne wykrywanie napędów IDE. Jeśli nie, to ustaw na AUTO.

Miałem podobny problemik. Umnie pomogła zabawa ze zworkami na dysku lub podpiecie go na inny kabel czasem tak się coś kopie w szczegulności w starszych kompach że nie widać dysków chociarz faktycznie w dosie i biosie sa one widoczne

HEJ! JEŚLI TO JEST NOWY DYSK TO MUSISZ ZAŁOŻYĆ NA NIM PARTYCJE.

POLECAM PROGRAM PARTITION MAGIC. JAK NIE MASZ DO NIEGO DOSTEPU TO ODPAL KOMPA Z DYSKIETKI STARTOWEJ, NASTĘPNIE WPISZ FDISK I NACIŚNIJ ENTER. JEŚLI TO JEST DRUGI DYSK TO NACIŚNIJ 5 I ENTER (ZMIEŃ DYSK) POTEM UTWÓRZ PARTYCJĘ, NA PYTANIE ODPOWIEDZ TAK. JAK SKOŃCZY TO ZRESTARTUJ KOMPA. TERAZ JUZ POWINIEN WIDZIEĆ TEN DYSK. SFORMATUJ GO I GOTOWE :-))

MAM NADZIEJĘ ŻE POMOGŁEM! PAMIĘTAM JESZCZE SWOJE PRZEBOJE Z NOWYM DYSKIEM… :o

Myślę, że warto żebyś napisał coś więcej o tym błędzie. Może nas to na coś naprowadzi?

A poza tym mam jeszcze takie głupie pytanie: piszesz o formatowaniu… a zakładałeś na tym dysku jakieś partycje? Bo formatuje się dysk po spartycjonowaniu - musisz podać konkretną literę napędu przecież. Pytam, bo słowem o tym nie wspomniałeś i nie wiem czy dlatego że to dla ciebie oczywiste czy może bo tego nie robiłeś? :slight_smile:

rus_one następny post napisany z capsem wyleci w kosmos :twisted:

Nic nie wiemy ,czy to dysk ATA(domyślam się że ten) czy SATA.

Jaką masz płytę - bios może nie rozpoznaje dysku i aktualizacja biosu się kłania.

Czy dysk systemowy czy dodatkowy.

Jakie błędy.

Czy przy starcie kompa bios dysk widzi czy nie.

Jak SATA czy kontroler sata w biosie wlączony.

Jak Sata i świeży system czy dajesz stery do sata F6 przy instlacji XP.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … a0c81f3f69

Sprawdź podłączenie dysku i ustawienie w biosie,jak systemowy to bootowanie ustaw tak

jako pierwsze napęd CD

jko drugi HDD - 0 lub dysk SATA/SCSI

Ustawienie dysków ATA na taśmie poczytaj - dysk podłączony taśmą 80 żyłową - ma być nowa.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 712#247712

Formatowanie dysku,fdisk lub instalator XP lub zrób to z poziomu działającego XP jak to dysk dodatkowy - mój komputer właściwa partycja i PPM formatuj wybierz system plików(Fat32,NTFS) i rozpocznij.

Możesz również podłączyć dysk do innego kompa,podzielić i sformatować i go sprawdzić czy dobry.

Poczytaj wszystko pisze o podziale dysku i formatowaniu.

http://www.searchengines.pl/phpbb203/in … hl=delpart

hmm…ok… no więc tak:

Co próbowałem? :slight_smile: Tam moge tylko zajrzec do wlasciwosci, a tam jest napisane ze dziala poprawnie…

Komp ma 3 lata…

Próbowałem u kumpla ale u niego nawet bios dysku nie widzi tylko ze on ma starszego kompa niz mój

W biosie sam sie ustawil…:slight_smile: tzn. jest nazwa, rozmiar, numer seryjny i cala reszta wiec wnioskuje ze jest ok.

ok… wiec zworkami sie bawilem :slight_smile: a kablami nie… wiec sprobuje

hmmm… Głupio sie przyznac ale o tym nie wiedzialem :slight_smile: pobawie sie… ogolnie dla samoobrony powiem ze to pierwszy dysk jaki sam instaluje wiec myslalem ze poprostu sie go formatuje z windowsa lub dosa i mozna go juz uzywac… thx, sprobuje…

Szczerze to nie bardzo pamietam tresc a nie chce mi sie powtarzac calej procedury bo to troche trwalo… ale jesli nic nie pomoze to wieczorkiem sprobuje jeszcze raz i dam tutaj tresc…

noo… to tak: dysk ATA, dodatkowy, płyta VIA P4XB-MA, P4 1,7 GHz, 2x256 MB RAM, Win XP professional + SP2. chyba takie informacje wystarcza…?? w biosie sie troche orientuje i bootowanie umiem sobie ustawic… ale thx. a co do taśmy to nie mam pojecia jaka jest ( :stuck_out_tongue: ) i nie wiem jak to sprawdzic…

No to chyba wszystko juz wiecie i odpowiedzialem na wszystkie pytania… Dzieki wszystkim za pomoc jesli nie rozwiaze problemu dzieki wczesniejszym poradom to napisze :slight_smile: jescze raz wielkie THX!!

Złączono Posta : 08.09.2005 (Czw) 16:53

O jeszcze tak dla uzupelnienia to ten nowy dysk to: WD Caviar model WD800JB-00JJC0 80 GB, 7200obr, 8 MB cache… sprzedawca powiedzial ze dysk sprawdzal…

Płyta powinna spokojnie ten dysk widzieć - gdyby tak nie bylo aktualizacja biosu.

Płyta obsługuje max ATA100,ale dysk też widzę że ATA100.

Taśma 40 żyłowa ma 40 żył(przewodów) - na wtyczkach masz opis 40.

Taśma 80 żyłowa ma 80 żył - stosuje się do dysków od ATA 66.

Dysk podzielić i sformatować partycje - wszystko podane.

Możliwe też że dysk uszkodzony.

I na koniec niektóre dyski WD są wredne i pracują tylko na ustawieniu zworki na CS(opis ustawień na dysku) i same na taśmie podpięte na końcowej(ostatniej) wtyczce taśmy,lub bez żadnej zworki (Master) i podpiete na ostatniej wtyczce taśmy - też sam.

Po wielu trudach udało mi sie ( z wasza pomoca :D) rozwiazac ten problem… Otórz problem był oczywiście banalny jak teraz o tym pomysle…:stuck_out_tongue: wystarczyło zrobic na dysku partycje w programie FDISK… Prawda że banalne ??:P:P:P Dzieki wszystkim za pomoc, ale szczegolnie dziekuje rus_one i JN ( za link do przewodnika dot. formatowania)… Jakby co to jeszcze się zgłosze :smiley: