Problem z dyskiem

Jakiś czas temu zakupiłem dysk WDC WD1600JS-00MHB0, z początku wydawało mi się, że jest z nim wszystko w porządku, ale… gdy sprawdziłem jego temperature programem everest, to podczas normalnej pracy wskazywał 54-58 °C, w stresie natomiast grubo ponad 60 °C(nawet do 64)Nie są to przekłamania czujnika, bo na tzw “dotyk” można niestety się przekonać, że temperatura jest stanowczo zbyt wysoka. Zaniosłem dysk do serwisu, lecz sprzedawca nie chciał przyjąć dysku, bo według “jeśli chodzi to jest sprawny” i nie jest to żadna wada fabryczna. Czy faktycznie ma racje? Czytałem sporo opinii o tych dyskach i nie jestem pierwszą osobą, która ma ten problem.

no i ma racje :stuck_out_tongue:

to że dysk jest gorący to wina za małego przeciągu w twojej budzie

ja mam też wd 200 GB i temperaturka 34 stopnie mam z przodu wiatrak który dmucha bez pośrednio na dysk

na tzw. dotyk to se możesz :lol:

zależy jak odczuwasz temperature :stuck_out_tongue:

jeżeli chcesz przedłużyć mu żywot zamontuj do niego chłodzenie - temperatura powinna spaść o kilka stopni…

No niestety niektóre dyski wymagają dodatkowego chłodzenia - zmień mu lokalizację zastosuj wentylator który będzie go chłodził,polepsz chłodzenie w budzie i zobacz.

Ale podwyższenie temperatury może też być związane z awarią dysku.

Chłopie nie żartuj, zamontowałem dwa wiatraki i temperatura spadła do 55 w stresie, więc nie daj mi kazń, że to wina obudowy. Wcześniej miałem dysk samsunga i tempearutra nigdy nie przekraczała 50°C. A poza tym poszukaj sobie opinii o tym modelu dysku. Bo chyba jest różnica między 34 a 60°C.

Powiem taki przykład, że radiator od procesora(czujnki wskazywał temperature 53°C) był mniej gorący niż dysk

Wytłumacz gościowi w sklepie że w kompie wszystko Ci gra i niech dysk sprawdzi u siebie,albo wysyła do serwisu z odpowiednim opisem.

RACJA, nie daj się zrobić w bambuko bo jak ci padnie to już będzie za późno…

W/g producenta dysku temperatura pracy max dla tego modelu to 55 stopni,a faktycznie przy dobrym chłodzeniu nie powinien przekroczyć gdzieś 45 stopni.

http://www.wdc.com/en/products/Products … 137#jump11

Wklej odczyt SMART dysku z Everesta.

screen -->http://img138.imageshack.us/img138/5076/screen03et6.jpg

Jeśli odczyt ze smart jest poprawny to parametr 03 bardzo wysoki co może świadczyć o stanie łożyska lub jego zacieraniu lub problemach z kontrolą obrotów i może stąd taka temperatura dysku.

Warto również wymienić taśmę sygnałową na nową - błędy C7.

Reszta w/g smart w normie.

Użyj jeszcze narzędzia diagnostycznego producenta dysku.